„Sprawozdanie z działalności urzędów górniczych” to coroczna publikacja przygotowywana przez Wyższy Urząd Górniczy. Jej najnowsze wydanie, dotyczące roku 2024 r., jest już na stronie WUG. W obszernym dokumencie przedstawiono m.in.: działalność administracyjną, kontrolną, represyjną, legislacyjną, informacyjną i wydawniczą urzędów górniczych w minionym roku.
Poszczególne rozdziały poświęcono współpracy urzędów górniczych z organami administracji państwowej i innymi instytucjami publicznymi, współpracy z zagranicą oraz organizacji i zarządzaniu w urzędach górniczych.
Całość sprawozdania uzupełniają informacje dotyczące wypadkowości w górnictwie, a także opis działalności komisji powołanych przez prezesa WUG.
Jak wynika z dokumentu, priorytetem działań WUG niezmiennie pozostaje szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia oraz życia w górnictwie. Kontynuowany będzie w tym zakresie merytoryczny dialog, a także współpraca ze wszystkimi, dla których ta sprawa jest celem nadrzędnym. To ważny i sprawdzony kierunek, który pomaga rozwiązać wiele problemów stojących przed polskim przemysłem wydobywczym.
„Z pewnością zawsze można zrobić więcej dla skutecznego monitorowania i zwalczania górniczych zagrożeń naturalnych. Taki wniosek wypływa z przeprowadzonych w minionym roku badań przyczyn i okoliczności niebezpiecznych zdarzeń. Musimy zadać pytanie o jakość prognozowania górniczych zagrożeń. Taka refleksja rodzi się na kanwie wypadków zbiorowych, do których doszło 14 maja 2024 r. w KWK Mysłowice-Wesoła oraz 11 lipca 2024 r. w KWK ROW Ruch Rydułtowy. Czy można było tych zdarzeń uniknąć? To pytanie dedykuję nie tylko przedsiębiorcom i górniczym ekspertom, ale także urzędom górniczym. Dlatego nadzór górniczy w kolejnych latach nie ograniczy się do stosowania sprawdzonych formuł działania. Będziemy poszukiwać nowych rozwiązań, zwiększających naszą skuteczność, między innymi poprzez rozszerzenie kompetencji kontrolnych oraz lepsze wyposażenie pracowników inspekcyjno-technicznych urzędów górniczych w nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia kontroli w kopalniach oraz do zwalczania nielegalnej eksploatacji” – czytamy w przedmowie do sprawozdania, którą napisał Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2024 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7 466 zakładów górniczych, w tym: 29 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 28 ruchach, dwie kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający wody lecznicze) oraz 7 332 odkrywkowych zakładów górniczych i 105 otworowych zakładów górniczych.
We wszystkich nadzorowanych zakładach górniczych, zakładach i podmiotach zatrudnionych było 164 001 pracowników, w tym 92 407 pracowników w kopalniach węgla kamiennego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.