OKD dysponuje rezerwą w wysokości ponad 8 mld koron na działania po zakończeniu wydobycia węgla, w tym na techniczną likwidację kopalni ČSM, rekultywację środowiska, uzgodniony program socjalny dla pracowników i realizację przyszłych planów biznesowych.
Pierwotnie planowano zamknięcie kopalni ČSM pod koniec 2022 r., ale w czerwcu 2022 r., na podstawie analizy, podjęto decyzję o przedłużeniu wydobycia do końca 2025 r. z możliwym przedłużeniem do 2026 r. W tym okresie OKD osiągnęła doskonałe wyniki finansowe, dzięki którym dysponuje obecnie wystarczającymi środkami na techniczną likwidację kopalni ČSM, odprawy dla pracowników, likwidację szkód górniczych oraz pokrycie kosztów rekultywacji i rekultywacji, a także późniejszych działań poeksploatacyjnych. Państwo nie będzie więc musiało wydawać ani jednej korony z budżetu państwa na zakończenie wydobycia.
W latach 2022–2024, kiedy miała zostać zakończona eksploatacja kopalni ČSM, OKD wydobyło prawie 3,5 mln ton węgla i wydrążono ponad 20 km nowych wyrobisk. Spółka zainwestowała ponadto 367 mln koron w swoją działalność i osiągnęła zysk operacyjny (EBITDA) w wysokości ponad 8 mld koron i zysk netto przekraczający 9 mld koron.
Za pośrednictwem jednego akcjonariusza wypłacono państwu dywidendę w łącznej wysokości 3,8 mld koron.
- Naszym głównym celem było zapewnienie, aby proces wygaszania wydobycia przebiegał w sposób przemyślany, kontrolowany, z uwzględnieniem środowiska i sytuacji socjalnej pracowników. Dzięki staraniom kierownictwa OKD, które stworzyło rezerwę finansową przekraczającą 8 mld koron, przejście do nowych zadań, które spółka ma realizować będzie płynne. Marka OKD nie znika – jej dalsze plany obejmują m.in. budowę kompleksu przemysłowego i centrum danych o dużej pojemności, co przyniesie regionowi nowe inwestycje i perspektywy. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w tej transformacji – powiedział Petr Fiala, premier rządu Republiki Czeskiej.
Po wyeksploatowaniu ostatnich przodków w pierwszym kwartale 2026 r. OKD przeprowadzi likwidację techniczną kopalni ČSM, która potrwa około 3 lata. Wydadzą na to 3,3 miliarda koron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.