W Głównym Instytucie Górnictwa dyskutowano nad projektem po nazwą „Utworzenie systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi WSL poprzez rozszerzenie istniejącego systemu zarządzania terenami pogórniczymi (OPI-TPP3)”.
Jest on kluczowy z punktu widzenia systemowego zarządzania terenami poprzemysłowymi, w tym pogórniczymi w województwie śląskim i stanowi kontynuację projektu OPI-TPP2, w ramach którego powstała elektroniczna baza danych terenów pogórniczych.
Projekt OPI-TPP3 ma na celu rozbudowę poprzedniego systemu, dodając nowe funkcjonalności oraz narzędzia, oparte na zaawansowanych algorytmach przetwarzania danych o procesach środowiskowych i przestrzennych. Najistotniejsze jest to, aby potencjalny inwestor miał pewność, co do tego, z jakim terenem będzie miał do czynienia. Wciąż trwa więc dyskusja o tym, w jaki sposób przywracać terenom zdegradowanym działalnością przemysłową nowe funkcje.
W ramach projektu OPI-TPP3 planowane jest zinwentaryzowanie kolejnych i wzbogacenie bazy obecnych 10 tys. ha terenów poprzemysłowych (ok. 600 obiektów) do ponad 15 000 ha (ponad 1 000 obiektów). W nowej bazie znajdą się tereny po zakończonej działalności górniczej głębinowej i odkrywkowej, ale też hutniczej, energetycznej, chemicznej oraz tereny trwale przekształcone. Tak rozbudowany system ułatwi analizy zmian zagospodarowania terenów po dawnej działalności przemysłowej oraz pozwoli zweryfikować czy inwestycja na danym terenie ma szanse przynieść zysk.
Realizacją tych zadań zajmują się : Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy oraz Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach.
Przywracanie terenom pogórniczym walorów użytkowych jest kluczowe dla transformacji regionu, a wykorzystanie doświadczenia naukowców z GIG, wynikającego z wieloletniej współpracy z kopalniami węgla kamiennego, zmagającymi się z wieloma zagrożeniami naturalnymi i środowiskowymi, jest naturalnym elementem tego procesu.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.