Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o zmianę koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Borynia. Zmiana jest związana z przedłużeniem terminu obowiązywania koncesji. Dzięki temu kopalnia Borynia może kontynuować wydobycie co najmniej do 2042 r.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie jest już wniosek złożony przez JSW o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Borynia.
Zmiana koncesji dotyczy przedłużenia terminu jej obowiązywania do 31.12.2042 r. oraz zmiany powierzchni terenu górniczego. Do wniosku dołączono też projekt zagospodarowania złoża oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Termin obowiązywania koncesji nr 7/2009 upływa 31.12.2025 r.
- Celem złożenia przez JSW wniosku jest możliwość kontynuacji działalności wydobywczej w złożu węgla kamiennego Borynia, gdzie ilość udokumentowanych zasobów w złożu do głębokości 1288 m umożliwia kontynuowanie jego wydobycia, co najmniej do roku 2042 - podała JSW w komunikacie.
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Jastrzębska Spółka Węglowa na obecnym etapie nie uwzględnia w planach eksploatacji złoża Żory-Warszowice. W 2025 r. specjaliści ruchu Borynia dokonali oceny zasobów węgla, z której wynika, że wydobycie węgla - zgodnie z harmonogramem przyjętym na okres do 2042 r. - będzie odbywało się bez konieczności sięgania po zasoby złoża Żory-Warszowice. O tym można przeczytać tutaj.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.