Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych za pomocą sześciu kombajnów przodkowych wykonał w ub.r. łącznie 6344 m wyrobisk kamiennych i kamienno-węglowych, przekraczając założony plan techniczno-ekonomiczny o ponad 500 m. Jego pracownicy przebudowali ponadto 335 m wyrobisk.
Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, jako jednostka specjalistyczna, wykonuje usługi górnicze na rzecz kopalń już od prawie 28 lat. Dysponuje zespołem pracowników o szerokim wachlarzu kwalifikacji i specjalizacji, stale rozszerza zakres wykonywanych robót, zarówno w odniesieniu do prac przygotowawczych, szybowych, wiertniczych, jak i odmetanowania. Począwszy od września 2024 r. do stycznia 2025 r. zakład przechodził zmiany organizacyjne, wynikające z bieżącej potrzeby kopalni Mysłowice-Wesoła.
– Kluczowym elementem była alokacja trzech oddziałów robót przygotowawczych z kopalni Piast-Ziemowit oraz jednego oddziału likwidacyjno-zbrojeniowego z ruchu Bielszowice kopalni Ruda. W sumie alokowano 300 wykwalifikowanych pracowników, którzy aktualnie realizują prace związane z rozcięciem ściany w pokładzie 404/1, rozcięciem ścian w pokładzie 416 oraz przebudowę kluczowych wyrobisk w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zrozumienie oraz akceptacja tych działań przez alokowanych pracowników, jak również stronę społeczną, pozwoliło sprawnie przeprowadzić tę skomplikowaną operację logistyczną – opisuje Zdzisław Lenart, główny inżynier górniczy w ZGRI.
Elastyczność i specyfika
O górnikach ze ZGRI mówi się, że to prawdziwa górnicza lotna brygada. Wykazują się bowiem wyjątkową elastycznością, dostosowując swoje działania do specyficznych wymagań oraz indywidualnych potrzeb poszczególnych kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
– To prawda, że jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie załóg własnych kopalń, często wdrażając innowacyjne rozwiązania. Z każdym rokiem liczba zleceń rośnie, a my szybko reagujemy na bieżące potrzeby zakładów górniczych. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu jakości usług, nawet w obliczu nagłych zmian. Aktualnie jesteśmy obecni na różnych frontach robót w kopalniach: Mysłowice-Wesoła, Bolesław-Śmiały, Piast-Ziemowit oraz Staszic-Wujek – dodaje Zdzisław Lenart.
Oddział Robót Szybowych Zakładu realizujący zadania produkcyjne w kopalniach Piast-Ziemowit i Bolesław Śmiały wykonuje również bieżące remonty górniczych wyciągów szybowych, obejmujące m.in. wymianę dźwigarów głównych i prowadników, remonty rurociągów odwadniających, przeciwpożarowych, spływowych, sprężonego powietrza oraz konserwację wyposażenia pomocniczego szybów. Pracownicy oddziału wspomagają także konserwację rurociągu w zbiorniku zrzutowym wód słonych na terenie ZRD Wola w dawnym Zakładzie Górniczym Czeczott. Ponadto realizują prace związane z wymianą naczyń wyciągowych oraz lin nośnych. To szczególnie odpowiedzialne zadania wymagające wysokich kwalifikacji i fachowej wiedzy.
Wśród innych działań brygad ZGRI warto wymienić drążenie wyrobisk korytarzowych oraz przygotowywanie infrastruktury kopalnianej. To już typowe roboty przygotowawcze, kluczowe dla zapewnienia ciągłości eksploatacji złóż oraz efektywnego funkcjonowania poszczególnych kopalń.
Intensywny rok
Bieżący rok jest dla załóg Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych szczególnie intensywny, tyczy się to zwłaszcza oddziałów robót przygotowawczych. Do wydrążenia jest bowiem łącznie ok. 6000 m wyrobisk. Prawie połowa z zaplanowanych metrów zostanie wykonana za pomocą trzech kombajnów w kopalni Mysłowice-Wesoła. Wydrążone wyrobiska udostępnią nowe fronty robót eksploatacyjnych. W ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit planowane jest wydrążenie prawie kilometra nowych chodników w pokładzie 209/1. Prace te, realizowane przy użyciu jednego kombajnu, mają na celu przygotowanie infrastruktury pod kolejną ścianę. Natomiast w kopalni Bolesław Śmiały dwa kombajny pracują przy drążeniu chodników w pokładach 325 i 325/1, o planowanej łącznej wielkości ponad 2200 m nowych wyrobisk!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.