XVII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie to pozostaje szerokim, otwartym forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.
Przewodniczącym Rady EEC od lat jest prof. Jerzy Buzek, premier w latach 1997-2001 i przewodniczący PE w latach 2009-2012. W wydarzeniu zazwyczaj biorą udział europejscy i krajowi politycy, szefowie resortów, największych firm, samorządowcy, naukowcy.
Główne nurty tematyczne tegorocznego kongresu to: bezpieczeństwo, polska prezydencja w Unii Europejskiej, energia i zielona transformacja oraz geopolityka, Europa, gospodarka. To także inwestycje i rozwój oraz digitalizacja, technologie, regulacje.
Organizatorzy, czyli Grupa PTWP, podkreślają, że w roku 2025 mamy do czynienia z nadal niestabilnym otoczeniem gospodarki, z zaburzeniami geopolitycznymi wpływającymi na koniunkturę, klimat inwestycyjny i strategie firm. Niezwykle ważny pozostanie w tym kontekście cały segment tematów związanych z bezpieczeństwem oraz międzynarodową konkurencyjnością i niezależnością gospodarki. Nowe otwarcie europejskiej polityki gospodarczej i przemysłowej oraz działania w ramach polskiej prezydencji rzucają światło na kluczowe dla naszej przyszłości obszary i trendy: transformację sektora energii i całej gospodarki, wielkie inwestycje, cyfryzację różnych dziedzin życia, międzynarodową współpracę i ekspansję gospodarczą, rozwój regionalny.
Odpowiedzią na dynamiczne procesy transformacji, na geopolityczne turbulencje świata i kształtujący się jego nowy porządek będzie trwające już umiędzynarodowienie Kongresu. Potencjał odległych rynków, nowych modeli współpracy gospodarczej, atrakcyjność inwestycyjna Polski, poszukująca nowych dróg i przewag Europa – wszystko to sprawia, że wśród gości Kongresu przybywa przedstawicieli świata biznesu i polityki spoza Europy.
Przedsiębiorcy, praktycy gospodarki z ich energią, kreatywnością i wytrwałością pozostają głównymi bohaterami EEC. To oni są autorami polskiego sukcesu ostatnich dekad i od nich zależy, czy w zmieniającej się Europie i świecie będziemy umieli nadać rozwojowi dynamikę adekwatną do nowych wyzwań. W tym roku organizatorzy zadbają szczególnie, by głos biznesu wybrzmiał w pełni w formule Rekomendacji Kongresu.
Patronat medialny nad EEC ma Wydawnictwo Gospodarcze oraz Trybuna Górnicza i portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.