Zarządy spółek Huta Pokój Profile, Huta Pokój Konstrukcje oraz Węglokoks podpisały 28 marca umowę restrukturyzacyjną. Jej celem jest uratowanie będących w trudnej sytuacji spółek. Część pracowników musi liczyć się m.in. ze zmianą miejsca pracy w obrębie zakładów, będzie też program dobrowolnych odejść.
Grupa Kapitałowa Węglokoks rozpoczyna głębokie zmiany organizacyjne i finansowe w swoich strukturach. Teraz jej celem jest uzdrowienie i wzmocnienie kondycji finansowej Huty Pokój Profile (HPP) i Huty Pokój Konstrukcje (HPK), uproszczenie struktury zarządzania oraz przygotowanie firm do planowanych inwestycji. 28 marca zarządy spółek podpisały z Węglokoksem umowę restrukturyzacyjną.
- Jest to kompleksowy plan działań dotyczących restrukturyzacji i naprawy spółek. Fundamentem jest plan poprawy kosztowej, operacyjnej, finansowej spółek, ale również uwzględniono w nim szereg działań po stronie Węglokoksu. Wśród nich jest konwersja zadłużenia na kapitał i szeroka gama różnych operacji majątkowych - mówił w czasie konferencji prasowej Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoksu. - To dobrze przemyślany plan działań, który pozwoli nam uporządkować sytuację i przygotować spółki do dalszego rozwoju. W obecnych realiach rynkowych nie ma miejsca na nieefektywność – potrzebne są konkretne działania i stabilne podstawy do dalszego funkcjonowania - dodał.
Najważniejsze założenia umowy restrukturyzacyjnej to optymalizacja kosztowa i procesowa HPP i HPK, oddłużenie HPP i HPK i zapewnienie tym spółkom niezbędnego finansowania, reorganizacja majątkowa i przekazanie części zbędnych aktywów do Węglokoksu, realizacja pakietu inwestycji rozwojowych, konsolidacja HPP i HPK.
- Żeby inwestować trzeba mieć perspektywy przed sobą, a pomoże w tym plan. On nie jest łatwy, ale dzięki niemu powstaną warunki do inwestowania, czego domaga się strona społeczna - podkreśla prezes Ślęzak. - Może do końca roku uda się nam zrealizować to, co mamy zapisane w umowie, jest to absolutny fundament do tego, by w przyszłym roku wejść na ścieżkę rentowności.
Plan restrukturyzacji zakłada również inwestycje w modernizację infrastruktury i rozbudowę zdolności produkcyjnych – w tym budowę nowej hali konstrukcji spawanych i unowocześnienie wybranych linii technologicznych.
Przedstawiciele Węglokoksu zapewniali na konferencji prasowej, że zmiany mają charakter rozwojowy – nie przewiduje się zwolnień grupowych.
- Naszym celem nie jest zwalnianie pracowników, niemniej jednak pewne działania reorganizacyjne i restrukturyzacyjne spowodują, że pracownicy będą musieli się pogodzić np. ze zmianą miejsca pracy. Mamy różne instrumenty przewidziane w tej umowie. Zwalnianym pracownikom będziemy się starali zapewnić miejsca w innych zakładach Grupy, jedną z propozycji, która pojawi się na stole będzie praca w Hucie Częstochowa - mówi prezes Tomasz Ślęzak. - Chcemy zachować miejsca pracy w jak największej liczbie, planujemy podpisanie porozumienia ze stroną społeczną.
- Czeka nas trudne zadanie. Umowa jest umową partnerską, przed nami bardzo wiele pracy do wykonania. Dalej z załogą będziemy zmierzali w tym kierunku, by oba przedsiębiorstwa obroniły się rynkowo. Naszym celem jest przeprowadzenie zmian w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem dla zespołu. Wierzymy, że firmę można rozwijać, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia – podkreśla Łukasz Jabłoński, prezes HPP i HPK. - Rozmawiamy z ludźmi na bieżąco, nie ma dużo obaw związanych z przyszłością. Pracowników fizycznych nie zwalnialiśmy, szukaliśmy im nowych zajęć, deklarowaliśmy i dalej deklarujemy, że będziemy gotowi finansować przekwalifikowanie, dodatkowe szkolenia. Będzie program dobrowolnych odejść, chcemy zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo socjalne. Mamy dużą liczbę pracowników, to w sumie grupa około 700 osób.
Prezes Ślęzak dodał również, ze zadłużenie dwóch hut – wobec spółki-matki, czyli Węglokoksu - jest ogromne. Nie podał jednak sumy.
Podpisanie tej umowy to dopiero początek. W najbliższym czasie planowane jest podpisanie podobnej umowy z Hutą Pokój, co jest ważnym elementem procesu restrukturyzacji. W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się wdrożenie uzgodnionego planu działań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.