Kody kreskowe nie są nowym wynalazkiem- funkcjonują w obiegu gospodarczym już od kilkudziesięciu lat. W początkowym okresie wykorzystywano je przede wszystkim do usprawniania procesów sprzedażowych w sieciach handlowych. W miarę upływu czasu ich wykorzystanie znacznie się upowszechniło. W chwili obecnej stanowią one technologiczną podstawę funkcjonowania magazynów i centrów dystrybucji. W dalszej części wpisu przedstawiamy, jak dokładanie działają kody kreskowe w magazynie i z czego składa się system kodów kreskowych w logistyce.
Kody kreskowe umożliwiają funkcjonowanie systemu WMS.
System WMS (Warehouse Management System) to informatyczny system zarządzania procesami magazynowymi. System ten umożliwia wsparcie informatyczne dla przyjęć towaru do magazynu, składowania towaru w magazynie, kompletacji towaru w magazynie oraz wydań towaru poza magazyn. W swoim funkcjonowaniu system wykorzystuje urządzenia automatycznej identyfikacji (drukarki etykiet, czyli drukarki kodów kreskowych, czytniki kodów, kolektory danych) w celu automatycznego odczytu kodów kreskowych z danego towaru, danej lokalizacji, czy danej etykiety adresowej. Kody kreskowe pozwalają również na automatyzację identyfikacji obiegu towarów między uczestnikami łańcucha dostaw. Do tego celu wykorzystywane są kody drukowane w zgodzie ze standardami GS1, do pozwala na pełna unifikację kodowania w całym łańcuchu dostaw.
Jak wprowadzać system kodów kreskowych do magazynu.
Jak wspomniano system kodów kreskowych w magazynie przybiera formę systemu WMS. W przypadku wdrożeń systemów WMS oferowanych przez naszą firmę proces wdrożenia jest zgodny z metodologią ATOM i przebiega w następujących krokach:
- Asses: ocena zdanu bieżącego i celów wdrożenia systemu
- Transform: dostosowanie procesów magazynowych do optymalnego przebiegu nadzorowanego przez system
- Own: zasielnie systemu danymi Klienta, uruchomienie interfejsów z systemami zewnętrznymi,
- Measure: uruchomienie i pomiar wyników wdrożenia.
Jakie efekty przynosi wdrożenie systemu WMS.
Wdrożenie systemu WMS może trwać od 2 tygodni nawet do kilku, a niekiedy kilkunastu miesięcy. Długość wdrożenia zależy od stopnia skomplikowania procesów magazynowych, ale również (a może przede wszystkim) od ilości integracji z systemami zewnętrznymi. Po zakończonym sukcesem wdrożeniu należy się jednak liczyć z następującymi korzyściami:
- reedukacja ilości błędów w magazynie do zera
- przyspieszenie procesów magazynowych nawet o 30%
- zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do realizacji danej ilości zleceń
- możliwość dalszej automatyzowania procesów logistycznych
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.