W piątek, 28 marca ukaże się nowy numer Górniczej. Na pierwszej stronie wspominamy o tym, że jedna z organizacji związkowych nie zaakceptowała projektu porozumienia, dlatego górnicy mogą nie otrzymać dodatkowych pieniędzy przed Świętami Wielkanocnymi. Kiedy zatem je otrzymają? Na to pytanie poszukał odpowiedzi red. Kajetan Berezowski. Z kolei red. Aldona Minorczyk-Cichy pisze o ostatecznym zakończeniu polsko-czeskiego konfliktu o kopalnię i elektrownię w Turowie.
Po za tym polecamy artykuł red. Moniki Krężel o jednym z piękniejszych obiektów pogórniczych w Bytomiu. To oczywiście Szyb Krystyna. Obiekt uzyskał pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich oraz robót budowlanych.
Ta sama autorka rozmawia z Alicją Chilińską-Zawadzką, prezeską firmy EDF Renewables Polska i pisze o nowych kierunkach studiów. Dziki Indeks i wiele możliwości zagranicznych studiów – taką ofertę ma Uniwersytet Śląski w nowym roku akademickim.
Po węgiel coraz głębiej – to tytuł publikacji red. Kajetana Berezowskiego. Rośnie wydobycie surowca z pokładów metanowych. Mimo znaczącego zmniejszenia wydobycia węgla w ciągu minionych 20 lat, ilość wydzielającego się z wyrobisk górniczych metanu maleje w bardzo powolnym tempie, m.in. z powodu eksploatacji węgla z coraz głębiej położonych pokładów. O nowych przepisach metanowych wspomina także w swym artykule red. Monika Krężel.
Co dalej z energetyka węglową? O to zapytaliśmy dr hab. inż. Stanisława Tokarskiego. Przedstawiamy również lotną brygadę z Bierunia. To oczywiście załoga Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych.
O kopalni w nowej odsłonie pisze red. Monika Krężel. Pszów chce ogłosić przetarg na realizację kolejnego, trzeciego etapu rewitalizacji obiektów po kopalni. Miasto pozyskało na ten cel 29 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W naszej stałej rubryce poświęconej ciekawym ludziom red. Kajetan Berezowski przedstawia postać Szymona Klimzy, sportowca z Pniówka.
Ze stałych pozycji polecamy felieton dr inż. Jacka Korskiego, spotkanie z ekologią i działaniami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz tradycyjne spotkanie z hobbystą. Tym razem przedstawiamy sylwetkę dr. Zenona Szmidtke, który od ponad trzech dekad prowadzi badania nad historią górnictwa.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.