Już niebawem z przemysłowej mapy Śląska zniknie ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Bytomiu. Tymczasem w mieście powstała Kopalnia Zielonej Energii. Ma wytyczać ścieżkę dla kolejnych proekologicznych inwestycji, wprowadzając odnawialne źródła energii tam, gdzie nie ma technicznych możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej.
Kopalnia Zielonej Energii to pierwsza tego typu instalacja w Polsce, zrealizowana przez spółkę komunalną. Bo to właśnie bytomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizuje innowacyjną inwestycję polegającą na likwidacji kotłów węglowych i zastąpieniu ich ciepłem całkowicie pochodzącym z odnawialnych źródeł energii.
Projekt zmiany ogrzewania budynku został wybrany przez Wspólnotę Mieszkaniową przy ul. Huty Julia 12B oraz zarządcę, którym jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bytomiu. Projekt nazwany został Kopalnią Zielonej Energii, ponieważ – jak podkreślają eksperci z PEC – wykorzystane zostało ciepło spod ziemi. I w taki oto sposób Bytom, niegdyś centrum górnictwa węgla kamiennego, teraz staje przed wyzwaniem transformacji wielowymiarowej – społecznej, gospodarczej, cyfrowej i właśnie energetycznej.
System ogrzewania budynku przy ul. Huty Julia 12B opiera się na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii. Dzięki odwiertom głębinowym o łącznej długości ponad 2 km, energia pozyskiwana z wnętrza Ziemi zasila pompy ciepła o mocy 100 kW, zapewniając mieszkańcom ciepło w sposób ekologiczny i efektywny. Dofinansowanie inwestycji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wynosi niemal 1,35 mln zł.
– Tego rodzaju modernizacja systemu ogrzewania, którą zastosowano w Bytomiu, to doskonały przykład, jak odpowiedzialna polityka energetyczna może realnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu wdraża nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które zastępują przestarzałe. Instalacja fotowoltaiczna oraz pompy ciepła skutecznie eliminują emisję zanieczyszczeń, ale także zapewniają stabilne i nowoczesne źródło energii cieplnej dla mieszkańców – potwierdza Iwona Gejdel-Targosz, wiceprezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
Dzięki nowej instalacji roczna emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana o 80 t, co odpowiada wyeliminowaniu spalania aż 40 t węgla rocznie. Takie działania wpisują się w europejskie plany rozwoju sektora energetycznego i pokazują, że Bytom staje się liderem proekologicznych rozwiązań.
– To istotny krok w kierunku poprawy jakości powietrza i realizacji strategii dekarbonizacji miasta. Inwestycja stanowi przykład działań na rzecz ciepłownictwa piątej generacji – podkreśla Sławomir Kamiński, prezes zarządu bytomskiego PEC-u.
Inwestycja przy ul. Huty Julia 12B to dopiero początek ambitnych planów spółki. W przyszłości pojawić się mają kolejne projekty, które będą przynosić korzyści mieszkańcom i środowisku.
Warto przypomnieć, że w siedzibie PEC Bytom podpisano w br. siedem umów z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, których łączna kwota wsparcia wynosi ponad 2 mln zł. Jedną z nich jest umowa podpisana w ramach programu „50 kW na start” – przewidująca realizację instalacji fotowoltaicznej o mocy 43 kW wraz z montażem magazynu energii przy ul. Bema 1B w Bytomiu.
– Umożliwi wytwarzanie własnej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. To pozwoli ograniczyć koszty i docelowo obniżyć rachunki dla naszych odbiorców. Cieszymy się, że Fundusz wspiera nas w działaniach, dzięki którym możemy również likwidować stare piece, ograniczać emisję dwutlenku węgla oraz dwutlenku siarki i azotu – tłumaczy Sławomir Kamiński.
– Przykład inwestycji w Bytomiu to kolejny krok w kierunku zielonej transformacji Śląska. Razem budujemy czystszą i ekologiczną przyszłość – podkreśla z kolei Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.