Przyszłość elektrowni Siersza, Łaziska, Jaworzno oraz Łagisza, należących do Grupy Tauron, była przedmiotem dyskusji w ramach Gospodarczego Okrągłego Stołu zorganizowanego przez Grupę Tauron. Na spotkanie zaproszone zostały władze miast i powiatów, w których zlokalizowane są zakłady wchodzące w skład Tauron Wytwarzanie.
Podczas spotkania członkowie zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Tauron przedstawili rozważane warianty projektów biznesowych, które mogą stanowić alternatywę dla działalności bloków węglowych. W trakcie rozmów podkreślono, że Grupa realizuje szereg analiz techniczno-ekonomicznych, których celem jest znalezienie najlepszych rozwiązań umożliwiających uruchomienie nowych projektów biznesowych, pozwalających na osiąganie korzystnych wyników ekonomicznych z wykorzystaniem potencjału oraz terenów należących do Taurona. W grę wchodzą inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy szczytowych jednostek gazowych – przygotowanych także do spalania wodoru, czy konwersji kotłów na paliwa alternatywne. Warianty inwestycji uzależnione są od specyfiki poszczególnych lokalizacji.
- Gospodarczy Okrągły Stół to formuła umożliwiająca wypracowanie najlepszych zasad współpracy, w której każdy głos jest słyszany. Przedstawiliśmy szereg propozycji, wysłuchaliśmy stanowisk strony samorządowej i potwierdziliśmy, że nie tylko jesteśmy gotowi, ale wręcz potrzebujemy ścisłej współpracy z każdą gminą, powiatem i samorządem. Ze swojej strony gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań, by prowadzone przez nas procesy wpisywały się w ideę sprawiedliwej transformacji, rozumianej w ten sposób, że nowy, rozwijający się biznes bierze odpowiedzialność za tych, którzy budowali jego fundamenty – ocenił Grzegorz Lot, prezes Tauron Polska Energia.
Celem spółki jest nie tylko neutralność klimatyczna, której osiągnięcie zaplanowane jest na 2040 r., ale też zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz dostaw energii elektrycznej i ciepła po akceptowalnych społecznie cenach. Tauron przedstawił pomysły na każdą lokalizację, a najbliższe miesiące pokażą, które z analizowanych opcji zostaną zrealizowane. Jednak każdy z analizowanych scenariuszy pozwoli na kontynuację działalności gospodarczej w danym miejscu.
Podczas spotkania przedstawiciele władz samorządowych otrzymali także propozycję podpisania Listu Intencyjnego o współpracy, który będzie adresował najważniejsze kwestie omówione podczas Gospodarczego Okrągłego Stołu Taurona. Podpisany dokument wyznaczy kierunki zmian i będzie stanowił kanwę do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji – z poszanowaniem wszystkich grup interesariuszy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.