W Nadrenii Północnej - Westfalii pod koniec lutego odbyły się polsko-niemieckie rozmowy dotyczące transformacji i wymiany doświadczeń.
- Powinniśmy korzystać z doświadczeń krajów czy regionów, które te procesy rozpoczęły znacznie wcześniej niż my – wdrażać dobre praktyki i uniknąć błędów, które popełnili inni - podkreślił Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego.
Delegacja złożona z przedstawicieli instytucji i środowisk zaangażowanych w proces transformacji województwa śląskiego zobaczyła, jak z restrukturyzacją przemysłowego regionu poradzono sobie w Niemczech. Goście z Polski zapoznali się m.in. z działalnością firm prowadzących likwidację oraz odwadnianie zakładów górniczych.
Pierwszym punktem wizyty było spotkanie w Fundacji RAG-Stiftung powstałej na fundamentach największego niemieckiego przedsiębiorstwa węglowego. Rozmawiano o modelu biznesowym, dywersyfikacji podmiotów górniczych, działalności Fundacji RAG i innych podmiotów w zakresie aktywów górniczych oraz wykorzystaniu geotermalnych wód kopalnianych i minimalizowaniu skutków zasolenia rzek na skutek działalności górnictwa.
- Kolejna wizyta miała miejsce w Essen w EGLV, a jej tematem było zarządzanie gospodarką wodną na terenach pogórniczych. To ważny temat, o którym dziś coraz więcej mówimy na Śląsku, a spółki górnicze m.in. Polska Grupa Górnicza planują różne projekty związane z zagospodarowaniem dołowych wód kopalnianych - podkreślił wicemarszałek.
Poinformował, że razem z senator Haliną Biedą, spotkał się z Nathanaelem Liminskim, ministrem ds. federalnych i europejskich oraz szefem Kancelarii Stanu Nadrenia Północna-Westfalia. Rozmawiali o współpracy pomiędzy województwem śląskim, Nadrenią Westfalią, a francuskim Hauts-de-France, w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.
- W Unii Europejskiej powinniśmy mówić jednym głosem i wspólnie działać na rzecz pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kolejnej perspektywie unijnej. Musimy już teraz przygotowywać się na to, co nas czeka – mieć gotowy plan działania, by sięgać po tak potrzebne środki w nowej perspektywie unijnej - podsumował Leszek Pietraszek.
W wizycie studyjnej wzięli m.in. Halina Bieda, senator RP, Urszula Koszutska, posłanka ze Śląska, Paweł Bańkowski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego i z-ca Dyrektora Biura Zarządu Południowego Koncernu Węglowego, Bartosz Kępa, p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej, Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj, Adam Kurpas, dyrektor techniczny ds. powierzchni i majątku Węglokoksu Kraj, profesor Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa - PIB, prezes Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL, Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa - PIB, Aleksander Chowaniec, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, Jerzy Krótki, wiceprezes CSRG, Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80, Sebastian Czogała, przewodniczący ZZG w Polskiej Grupie Górniczej, Mirosław Adler, przewodniczący Związku Zawodowego Kadra Pracowników Kopalń Rudzkich KWK Ruda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.