O rozmowach z Komisją Europejską w sprawie pomocy publicznej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także o konieczności deregulacji polskiej energetyki mówił 24 lutego wiceminister przemysłu oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna, podczas kongresu Powerpol 2025. Wiceminister nawiązał również do przyjęcia w ostatnich dniach ustawy o dokapitalizowaniu z budżetu państwa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe kwotą do 60,2 miliardów zł - informuje resort przemysłu w komunikacie prasowym.
- Największym wyzwaniem w rozmowach z Komisją Europejską ws. pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej jest czas – podkreślał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wiceminister Wojciech Wrochna pytany o upublicznioną w ostatnich dniach wydaną w grudniu decyzję Komisji Europejskiej otwierającą poszerzone postępowanie w sprawie mechanizmu wsparcia dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy 3750 MWe brutto w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Minister Wojciech Wrochna przypominał, że Sejm kilka dni wcześniej uchwalił ustawę o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60,2 mld zł, co ma być wkładem Skarbu Państwa w elektrowni jądrowej na Pomorzu. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda KE na pomoc publiczną.
- Jeżeli decyzja nie zostanie wydana mimo przyjęcia ustawy, nie będziemy mogli podnieść kapitału zakładowego. Jeżeli nie podniesiemy kapitału, to pewne inwestycje nie będą mogły być na czas zrealizowane i to może powodować opóźnienia w projekcie, stąd ten czas jest tutaj bardzo kluczowy. Będziemy starali się zrobić wszystko, żeby przyspieszyć intensywnie rozmowy z Komisją Europejską - zaznaczył pełnomocnik. Jednocześnie Minister podkreślił, że celem rozmów jest wypracowanie rozwiązań, które przyczynią się do zapewnienia konkurencyjnych cen energii dla polskiej gospodarki.
Podczas wystąpienia minister przypomniał, że energetyka jądrowa to bezpieczeństwo energetyczne i czysta energia. Zwrócił uwagę, że musi to też być projekt zapewniający konkurencyjność polskiej gospodarki, także poprzez zaangażowanie polskiego przemysłu (tzw. local content).
Wiceminister Wojciech Wrochna zapowiedział również konieczność deregulacji polskiej energetyki; rozwiązania mają zostać wypracowane przez powołany w najbliższym czasie zespół.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.