Można by rzec, że Szkole Eksploatacji Podziemnej od zawsze towarzyszy Trybuna Górnicza, a później portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Nasi dziennikarze relacjonowali obrady już wtedy, gdy to ważne dla środowiska górniczego wydarzenie odbywało się w hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku, no i później, gdy Szkoła przeniosła się do Krakowa. I robią to nadal.
Niezależnie od miejsca, w którym odbywała się ta konferencja, przewodnikiem po niej był dr inż. Jerzy Kicki. Z biegiem lat stał się dla zespołu redakcyjnego - i zapewne nie tylko - jej uosobieniem. Mówi się SEP, myśli - doktor Kicki. I tak pozostało.
Towarzyszyliśmy Mu w inicjowanych i organizowanych przez Niego wydarzeniach. W 2004 roku w Polsko-Ukraińskim Forum Górniczym przygotowanym wspólnie z National Mining University z Dniepru. W konferencji MIOCEN, która w 2005 roku odbyła się Poděbradach nieopodal czeskiej stolicy. Była ona też okazją do zapoznania się z historycznym dorobkiem jednej z najstarszych uczelni górniczych w Freibergu w Saksonii.
Z kolei w 2007 roku relacjonowaliśmy przygotowania i przebieg Polskiego Kongresu Górniczego, a rok później światowej edycji tego niezwykle ważnego dla branży wydarzenia. Spotkaliśmy się też na International Mining Forum w Łęcznej.
Były i inne istotne dla branży wydarzenia, których inicjatorem, organizatorem, uczestnikiem był dr Jerzy Kicki. Jednym z nich było uruchomienie Teberii – pierwszego portalu górniczego, które było swoistym rzuceniem rękawicy, dzięki czemu dziś można czytać relacje ze Szkoły Eksploatacji Podziemnej na naszym portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
Dla nas, dziennikarzy i redaktorów Wydawnictwa Gospodarczego, wcześniej Górniczego, dr inż. Jerzy Kicki jest przewodnikiem po problemach przemysłu wydobywczego. Człowiekiem dużej skromności i życzliwości. Wzorem kreatywności, sprawności organizacyjnej i żywotności w pracy na rzecz górniczego środowiska, której ucieleśnieniem jest organizacja i prowadzenie Szkoły Eksploatacji Podziemnej, największej stałej konferencji przemysłu wydobywczego w Polsce.
Dr inż. Jerzy Kicki jest niewątpliwie autorytetem i zasługuje na szczególne uhonorowanie. Dlatego z inicjatywy Anny Zych - prezes Wydawnictwa Gospodarczego, wydawcy tygodnika Trybuna Górnicza i portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, zespół redakcyjny postanowił uhonorować dr. inż. Jerzego Kickiego tytułem: Górniczy Autorytet Półwiecza. Laureatowi dziękujemy w ten sposób za lata współpracy, dziękujemy za pomoc i inspirację, za życzliwość i przyjaźń. Liczymy na kolejne spotkania.
x x x
Specjalnością dr. inż. Jerzego Kieckiego są górnictwo i geologia inżynierska, technika eksploatacji złóż rud oraz ekonomika górnictwa. Przygodę z przemysłem wydobywczym rozpoczął na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którą ukończył w 1972 roku. W tym samym roku został asystentem w Zakładzie Eksploatacji Rud Instytutu Górnictwa Podziemnego i Bezpieczeństwa Pracy Wydziału Górniczego AGH. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora broniąc pracę: „Niektóre problemy strat i zubożenia w systemie komorowym (olkuskim) eksploatacji złóż rud Zn-Pb w świetle badań i obserwacji”.
W 1992 roku został przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego największej konferencji naukowej branży górniczej w Polsce - Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Zainicjował powstanie Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, której jest przewodniczącym. Działalność Fundacji dla AGH skupia się m.in. na wspomaganiu rozwoju techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianiu i wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej.
W latach 2000-2002 był prodziekanem Wydziału Górniczego krakowskiej uczelni. Jest autorem ponad 230 publikacji i promotorem 236 prac magisterskich i inżynierskich. W 1995 roku został kierownikiem Pracowni Pozyskiwania Surowców Mineralnych Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
W latach 2007-2008 był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego pierwszego Polskiego Kongresu Górniczego i XXI Światowego Kongresu Górniczego, a w 2017 roku przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego IV Polskiego Kongresu Górniczego. Jest honorowy członkiem Światowej Organizacji Kongresów Górniczych.
Jest redaktorem naczelnym czasopisma Stowarzyszenia Wychowanków AGH „Vivat Akademia”. Donbaski Uniwersytet Techniczny nadał mu tytuł doktora honoris causa. Urodził się 1948 roku w Miechowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.