Trzy lata temu wojska Putina ponowie zaatakowały Ukrainę. Niemal w rocznicę tego konfliktu USA domaga się od naszych sąsiadów zapłaty za pomoc w cennych surowcach. Ukraina mówi: Nie. Tymczasem prezydent Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Spotkanie trwało 10 minut. O tym m.in. w przeglądzie mediów 24 lutego.
* Gazeta.pl: Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a jednym z tematów mają być rozmowy prezydenta Polski z Donaldem Trumpem. W spotkaniu będzie brał udział m.in. Donald Tusk.
* Gazeta.pl: "Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna" - napisał Donald Tusk na X. Wpis pojawił się w sobotę 22 lutego o godzinie 22:05. Chwilę wcześniej Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w trakcie zorganizowanej przez amerykańskich konserwatystów konferencji CPAC pod Waszyngtonem. Trump spóźnił się na rozmowę z Dudą, a samo spotkanie trwało około 10 minut. Zdaniem części internautów pokazuje to, że prezydent USA nie potraktował poważnie rozmowy z Andrzejem Dudą.
* Gazeta.pl: W poniedziałek 24 lutego złoty i euro wyraźnie rosną. To efekt weekendowych wyborów do Bundestagu w Niemczech. Europejski rynek na wyniki zareagował entuzjastycznie.
* Rp.pl: Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał. Rozmowy między prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim a wiceprezydentem USA J.D. Vance'em zakończyły się w piątek w Monachium bez ogłoszenia porozumienia w sprawie metali ziem rzadkich, które ma kluczowe znaczenie, jeśli Kijów chce pozyskać sobie przychylność Donalda Trumpa - podaje agencja Reutera. Według „The Washington Post”, Zełenski odmówił podpisania przedstawionego mu dokumentu.
* Rp.pl: Cenne metale, bez których nie byłoby cywilizacji cyfrowej. Problem z metalami ziem rzadkich nie polega na tym, że niemal połowa ich złóż jest w Chinach. Większym zagrożeniem jest to, że Pekin niemal zmonopolizował przetwórstwo tych kopalin.
* Rp.pl: Rosyjski najazd na Ukrainę potężnie bije w Europę i Polskę. Wzrost cen energii, spadek konkurencyjności, wysoka inflacja, wyższe zadłużenie, skokowa zwyżka wydatków na zbrojenia – to tylko niektóre konsekwencje wojny bijące w europejską i polską gospodarkę. Paradoksalnie, część z nich może wyjść nam na dobre.
* TVN.24: W poniedziałek mijają trzy lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. 24 lutego 2022 roku Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę szeroki atak z trzech kierunków: z północy, z terenów Białorusi, skąd jest najbliższa droga do Kijowa, ze wschodu z Federacji Rosyjskiej oraz z południa. Według różnych źródeł zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, dziesiątki tysięcy zabitych żołnierzy tylko po stronie ukraińskiej, dziesiątki zniszczonych miast i wsi. Liczby rosyjskiej agresji są przybliżone. Dokładnych ustalić się nie da.
* TV24: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę na konferencji prasowej, że jest gotów ustąpić z fotela prezydenta dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Oświadczył, że może ustąpić nawet natychmiast.
- Jeśli chodzi o pokój dla Ukrainy, jeśli naprawdę trzeba, abym opuścił moje stanowisko, jestem gotowy. Mogę wymienić je na NATO, jeśli są takie warunki. Od razu - powiedział.
* Rp.pl: Trump doprowadził do wzmocnienia jedności wśród Europejczyków. Dzwonki ostrzegawcze od niego i Putina muszą nas obudzić. Rozwiązanie jest proste: powinniśmy wydawać więcej na obronność – mówi Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO.
* Gazeta.pl: Są oficjalne wstępne wyniki wyborów do Bundestagu. CDU/CSU uzyskało 28,6 proc. poparcia. AfD jest na drugiej pozycji z wynikiem na poziomie 20,8 proc.
* Onet.pl: Papież "miał dobrą noc", przespał ją i odpoczywa — poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w komunikacie. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny. To 11 dzień pobytu w placówce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.