Właściwa opieka serwisowa wyciągów szybowych to nie tylko kwestia utrzymania ich w ruchu, ale przede wszystkim jeden z kluczy do zapewnienia ich bezpieczeństwa, wydajności i zrównoważonego rozwoju.
W obliczu coraz bardziej złożonych systemów i rosnących oczekiwań, przyszłość serwisu leży w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych oraz współpracy branżowej.
W odpowiedzi na wyzwania przemysłu wydobywczego, zespół serwisowy ABB dla wyciągów szybowych rozwija swoje usługi poprzez ścisłą współpracę z klientami i partnerami oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych. Nowe podejście opiera się na trzech głównych obszarach: obsługa klienta, modernizacja i Smart Hoisting, obejmując wszystko od części zamiennych i corocznych inspekcji bezpieczeństwa, po zaawansowane usługi cyfrowe w celu optymalizacji całego systemu wyciągowego kopalni, w tym zdalną diagnostykę, optymalizację wydajności i monitorowanie stanu.
– ABB może pochwalić się dużą bazą zainstalowanych urządzeń na całym świecie i organizacją serwisową, która pracuje zarówno lokalnie, jak i globalnie, aby dopasować nasze portfolio do potrzeb klientów i dalej rozwijać naszą ofertę – mówi Julia Wästljung, kierownik serwisu w globalnej linii biznesowej ABB zajmującej się wyciągami szybowymi. – W tej branży kluczowa jest współpraca.
Jednym z przykładów jest umowa podpisana niedawno przez ABB z Bridon-Bekaert Ropes Group (BBRG), wiodącym producentem zaawansowanych lin i kabli.
W globalnej bazie ABB zainstalowanych jest ponad 600 aktywnych produkcyjnych i serwisowych wyciągów szybowych. Rozwinięcie współpracy z BBRG pozwoli obsługiwać klientów w ramach skoordynowanego podejścia. Obie firmy mają projektować, rozwijać i dostarczać im usługi skoncentrowane na poprawie krytycznych operacji. Współpraca ta przewiduje też rozwiązania konsultacyjne, które będą obejmować innowacyjne podejście do bezpieczeństwa, dostępności, produktywności, redukcji ryzyka i zrównoważonego rozwoju.
Dostosowanie najlepszych w swojej klasie praktyk w zakresie konserwacji zapobiegawczej zostanie dodatkowo wzmocnione poprzez integrację inspekcji, audytów i optymalizacji zapasów części zamiennych, teraz dla całego systemu wyciągowego.
– Wzmacniamy portfolio usług, rozwijając wspólnie z BBRG naszą ofertę w zakresie monitorowania stanu lin. W przyszłości planujemy nawiązać więcej podobnej współpracy – powiedział Tomasz Jędrzejko, lokalny dyrektor ds. serwisu, biznesu Automatyki Procesowej, ABB w Polsce. – Przyjmując otwarty ekosystem i budując partnerstwa z innymi firmami, możemy rozszerzyć nasze portfolio o wiodące na rynku oferty usług i optymalne rozwiązania, które spełniają potrzeby naszych klientów.
Cyfryzacja jest kluczem do sprostania wyzwaniom związanym z serwisowaniem wyciągów górniczych, takich jak złożoność systemu i fakt, że są one często umieszczone w odległych, niedostępnych lokalizacjach. Częścią przyszłych działań rozwojowych oferty ABB Ability™ Smart Hoisting są też cyfrowe bliźniaki oraz aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Rozwiązania te mają na celu poprawę wydajności, dostępności i zrównoważonego rozwoju, a także ułatwienie transferu wiedzy.
– Przemysł wydobywczy zmaga się z wyzwaniem starzejącej się kadry, podczas gdy proces rekrutacji nowych pracowników oraz transfer wiedzy nie nadążają za potrzebami rynku – mówi Tomasz Jędrzejko. – W miarę jak systemy stają się coraz bardziej zaawansowane, konieczna jest integracja specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin. Rozwiązania takie jak ABB Ability™ Smart Hoisting wspierają procesy diagnostyczne i serwisowe na odległość, redukując potrzebę stałej obecności wysoko wykwalifikowanych ekspertów, co jest szczególnie istotne w kontekście braków kadrowych.
ABB jest światowym liderem technologicznym w dziedzinie elektryfikacji i automatyzacji, kształtującym przyszłość świata, w którym zasoby wykorzystywane są w sposób zrównoważony. Nasze motto „Engineered to Outrun” oddaje ideę łączenia wiedzy z zakresu inżynierii i cyfryzacji, by wspierać klientów i partnerów w ich zrównoważonym rozwoju, poprawie wydajności i osiąganiu ponadprzeciętnych wyników. Przeszło 110 000 pracowników na całym świecie kontynuuje ponad 140-letnią historię firmy. Akcje ABB są notowane na giełdach SIX Swiss Exchange (ABBN) i Nasdaq Stockholm (ABB).
ABB w Polsce prowadzi pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, po sprzedaż i serwis. Firma zatrudnia ponad 5 tys. pracowników w kilkunastu lokalizacjach. ABB posiada fabryki w Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu i Bielsku-Białej. W Krakowie i Łodzi firma prowadzi Globalne Centrum Usług Wspólnych oraz Korporacyjne Centrum Technologiczne, a w Warszawie Globalne Centrum Rozwiązań Zrobotyzowanych w zakresie robotyki. Polska jest ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.