Temat Ukrainy dominuje media w Polsce i na świecie. Jak potoczą się kontrowersyjne negocjacje pomiędzy Putinem a Trumpem? Nasz biznes martwi się o rynek pracy po tym, jak za wschodnią granicą zapanuje spokój. Zapraszamy do lektury przeglądu mediów 19 lutego.
* Parkiet.com: Na giełdzie rekord goni rekord. Co dalej? Na europejskich rynkach, szczególnie polskim, od tygodni panuje szampańska atmosfera. Wtorek był kolejnym dniem wspinaczki indeksów na nowe szczyty. Wspinaczki, której końca nie widać.
* Onet: "Takie miejsca jak to mają być w najbliższym czasie masowo niestety likwidowane" — ogłaszał przed kopalnią Janina w Libiążu poseł PiS Rafał Bochenek. Wtórowała mu europoseł Beata Szydło: "Karol Nawrocki będzie prezydentem, takie miejsca pracy jak to będą bezpieczne". Ale bezpiecznie od miesięcy nie czują się sąsiedzi kopalni. Gdy politycy PiS z Libiąża wyjechali, wieczorem znów silnie zatrzęsła się tam ziemia. Wstrząs miał siłę 3,1 w skali Richtera. Mieszkańcy są wściekli, bo wstrząsy niszczą ich dobytek i targają nerwy, ale ich głos odbierany jest, jak atak na narodowy skarb – czarne złoto.
* TVN24: Szefowa CBA Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak podczas jawnej części przesłuchania na komisji śledczej ds. Pegasusa powiedziała, że "nie może w takim trybie udzielać większości informacji". Mówiła, że w tajnym trybie zapozna posłów ze swoją wiedzą.
* Rp.pl: Polska chce produkować amunicję do himarsów. Na to zgodzić się muszą Amerykanie. Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars.
* Rp.pl: Pokój w Ukrainie zatrzęsie polskim rynkiem pracy? Chociaż zakończenie wojny może wywołać falę wyjazdów ukraińskich kobiet, uderzając m.in. w biznes hotelarski, gastronomiczny i opiekuńczy, to część ekspertów liczy na zwiększony napływ potrzebnych na rynku pracy mężczyzn.
* Rp.pl: Nie ma prawnej procedury „wypowiedzenia” Zielonego Ładu. Możemy go ignorować i płacić później kary albo aktywnie zabiegać o zmiany. My wybieramy drugą opcję – mówi wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
* Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na 16. pakiet sankcji wobec Rosji. Decyzję podjęli ambasadorowie krajów członkowskich. Teraz kilka dni potrwają wszystkie niezbędne procedury. Restrykcji przygotowała Komisja Europejska, a za wynegocjowanie porozumienia odpowiedzialna była polska prezydencja - poinformowała na platformie X Beata Płomecka z Polskiego Radia.
* TVN24- Spodziewam się, że dojdzie przynajmniej do przerwania walk i, mam nadzieję, do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA do spraw Ukrainy i Rosji, generałem Keithem Kelloggiem.
* TVN24: W Arabii Saudyjskiej spotkali się przedstawiciele władz USA i Rosji. Stronę amerykańską reprezentował sekretarz stanu USA Marco Rubio, specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff zajmujący się również kontaktami z Rosją oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz.
* Gazeta.pl: We wtorek (18 lutego) Trump spotkał się z dziennikarzami w Mar-a-Lago. Zapytano go m.in. o to, jakie ma przesłanie dla Ukraińców, którzy mogą poczuć się zdradzeni, że nie dopuszczono ich do rozmów w Rijadzie. - Słyszałem, że się zdenerwowali, że nie dostali miejsca (przy stole negocjacyjnym - red.). Cóż, mieli takie miejsce przez trzy lata i długo przedtem. To można było załatwić. Nawet słaby negocjator mógłby to załatwić lata temu, bez utraty dużej ilości ziemi, bardzo małej ilości ziemi, bez utraty życia i bez utraty miast, które po prostu leżą - powiedział. Dodał, że Ukraina powinna była "to zakończyć trzy lata temu". - Nigdy nie powinniście byli tego zaczynać. Mogliście się dogadać. Ja mógłbym zawrzeć umowę dla Ukrainy, która dałaby im prawie całą ziemię, wszystko, prawie całą ziemię. I nikt by nie zginął - stwierdził.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.