Firmy, które korzystały z cen maksymalnych na energię elektryczną w drugim półroczu 2024 r., powinny złożyć u swojego sprzedawcy prądu do końca lutego br. informację o pomocy publicznej - przypomniał w poniedziałek Tauron. Dotąd u tego sprzedawcy informację złożyło tylko ok. 20 proc. takich firm.
Złożenie informacji o pomocy publicznej pozwoli utrzymać ceny maksymalne za tamten okres. Przeciwnie, ceny będą musiały zostać skorygowane, co będzie oznaczało zwrot pomocy publicznej z odsetkami.
Jak przypomniał w poniedziałkowej informacji rzecznik spółki Tauron Sprzedaż Daniel Iwan, cena maksymalna za energię elektryczną, którą stosowano w rozliczeniach z firmami od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r., zgodnie z przepisami jest pomocą publiczną lub tzw. pomocą de minimis.
Informację o pomocy należy dostarczyć do sprzedawcy energii do 28 lutego br. W razie niedostarczenia dokumentu ceny za prąd będą musiały zostać skorygowane (wynika to z Ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego).
Iwan podkreślił, że aby ułatwić firmom procedurę Tauron przygotował na swojej stronie internetowej interaktywny formularz z poradnikiem, jak go wypełnić. “- Wypełnienie elektronicznego formularza zajmuje tylko kilka minut, a dzięki temu ustawowa cena za prąd w drugim półroczu 2024 r. będzie mogła zostać zachowana dla firmy - wskazał rzecznik.
- Przypominamy klientom biznesowym, że mają czas na złożenie niezbędnego dokumentu do 28 lutego br. i zachęcamy, aby nie zwlekali do ostatniej chwili. Od kilku tygodni informujemy klientów o tym ustawowym wymogu dla firm poprzez wiadomości mailowe, smsowe, korespondencję pocztową oraz komunikaty w mediach - zaznaczył Daniel Iwan.
Niezbędny formularz można złożyć u sprzedawcy energii online (poprzez formularz udostępniany na stronie: tauron.pl), jak i tradycyjnie (na podstawie wzoru pocztą lub w punkcie obsługi klienta).
Rzecznik Tauronu Sprzedaż powtórzył, że jeżeli firma nie dostarczy informacji o pomocy do 28 lutego br., rozliczenia za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. będą musiały zostać skorygowane. Sprzedawca doliczy do faktur firmy różnicę pomiędzy ceną maksymalną, a ceną wynikającą z indywidualnych umów biznesowych z odsetkami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.