Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu prowadzi prace zabezpieczające grunty zagrożone zapadliskami po dawnej kopalni Siersza w Trzebini. Obejmują one łącznie ponad 20 ha, a specjalistyczne badania gruntu wykonano już na obszarze około 180 ha. Trwają kolejne - poinformowała spółka w komunikacie.
Jak informuje bytomska spółka, 12 lutego ujawniono nowe zapadlisko. Powstało na terenie leśnym, pomiędzy zabezpieczonym już cmentarzem parafialnym przy ul. Jana Pawła II a nasypem kolejowym. Trasa kolejowa do Elektrowni Siersza nie była zagrożona. Deformacja miała około 8 m średnicy i 6 m głębokości - wkrótce zostanie zasypana. To drugie w tym roku zapadlisko - pierwsze powstało 6 stycznia, również w tym rejonie.
W sumie w latach 2021-2025 w Trzebini powstały 53 zapadliska na obszarach zabudowanych i terenach intensywnie użytkownych przez ludzi.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco likwiduje powstałe zapadliska i prowadzi zaawansowane prace zabezpieczające grunty naruszone działalnością byłej kopalni Siersza. W sierpniu zakończono jedno z większych i ważniejszych zadań - zabezpieczenie terenu cmentarza parafialnego w Trzebini przy ul. Jana Pawła II. Ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km i niemal 18 tys. m. sześć. mieszaniny stabilizującej uchroniło niemal 1,5-ha obszar nekropolii.
Największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy jest związane z zabezpieczeniem osiedla Trentowiec. Z początkiem czerwca 2024 r. ruszyły odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na obszarze 4,65 hektara. Pierwsze prace rozpoczęły się już w styczniu. Do 14 lutego 2025 r. wykonano 186 otworów o łącznej długości ponad 8,5 km, do których zatłoczono ok. 24 tys. m. sześć. mieszaniny stabilizującej. Za realizację robót odpowiedzialna jest firma Fibrenet Group z Sosnowca, która zgodnie z umową ma je zakończyć w połowie 2025 r.
SRK planuje wykonanie dalszych robót zabezpieczający grunty w Trzebini na obszarze ponad 17 ha. Ponadto na początku lutego 2025 r. SRK zleciła kolejne kontrolne badania mikrograwimetryczne, które obejmą obszar ok. 15 ha.
Od początku 2023 r. na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini, na zlecenie SRK, przebadano łącznie około 180 ha. Zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni 18,5 ha. Wykonano 337 odwiertów o łącznej długości prawie 12,5 km, w które zatłoczono blisko 30 tys. m sześc. mieszaniny stabilizującej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.