W styczniu br. w porównaniu z grudniem wzrosła liczba ofert pracy dla osób z wykształceniem ścisłym i inżynieryjnym - wynika z najnowszych danych Barometru Ofert Pracy. Dodano, że najwięcej przybyło ich dla programistów, pracowników BHP, ochrony środowiska oraz badań i rozwoju.
Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w styczniu wzrósł i wyniósł 256,2 pkt, podczas gdy w grudniu 2024 r. był na poziomie 251,3 pkt., a w styczniu 2024 r. wynosił 245,4 pkt.
Z opracowania wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu pracujących sezonowo, w grudniu pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1 proc. “W styczniu (...) wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w zdecydowanej większości województw, nieco więcej nowych ogłoszeń o pracy przybyło w województwach o wysokiej stopie bezrobocia“ - wskazali jego autorzy. Jak podał BIEC największy wzrost liczby wakatów nastąpił w woj. opolskim, lubelskim oraz kujawsko-pomorskim. Spadek w stosunku do ubiegłego miesiąca dotyczył województw lubuskiego oraz podlaskiego.
Według ekspertów w styczniu spadek liczby ogłoszeń o pracę widać w zawodach fizycznych. “Jest to już czwarty z rzędu, stosunkowo niewielki, spadek liczby wakatów. Traktujemy go jako korektę ze względu na wyraźny wzrost obserwowany przez większość ubiegłego roku“ - stwierdzili. Zdaniem ekspertów, mimo spadków liczba ofert pracy dla tych pracowników utrzymuje się na wysokim poziomie, przewyższającym ten z maja 2022 r., kiedy rynek wakatów osiągnął maksimum.
Według BIEC “relatywnie“ najwięcej wakatów w porównaniu z poprzednim miesiącem przybyło w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. “Był to drugi z rzędu i największy od kilku lat jednorazowy wzrost w tej kategorii.
Dodali też, że po trzech miesiącach spadków wzrost liczby ofert wystąpił w usługach, jak i zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. “W tej kategorii przez większość ubiegłego roku notowaliśmy jednak wzrosty“ - zauważyli autorzy opracowania.
Stwierdzili też, że liczba wakatów dla przedstawicieli zawodów o charakterze społecznym od kilku miesięcy “waha się wokół stałego poziomu, nie wykazując wyraźnej tendencji“. W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych wzrost liczby wakatów w skali miesiąca wystąpił w połowie obserwowanych kategorii ofert pracy. “Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy ukazało się dla grafików, pracowników infolinii oraz specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi“ - poinformowali eksperci. Największy spadek w relacji do ubiegłego miesiąca notujemy z kolei w działach dot. zaopatrzenia przedsiębiorstwa, obsługi rynku nieruchomości oraz w marketingu.
Według autorów raportu wyraźną spadkową tendencję widać również w branży finansowej oraz w zawodach związanych z marketingiem, finansami i sprzedażą. Nowych ofert pracy ustawicznie przybywa w obsłudze klienta - wskazali.
W opracowaniu podkreślono, że przybyło ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych - relatywnie najwięcej dla programistów, pracowników BHP, ochrony środowiska oraz badań i rozwoju. Dla programistów był to “największy“ od dłuższego czasu jednorazowy wzrost liczby wakatów. Wyhamowanie tendencji spadkowej zauważono również w badaniach, teleinformatycznej administracji oraz handlu internetowym. “W tej ostatniej kategorii liczba ogłaszanych ofert pracy pozostaje bez istotnych zmian od roku“ - podali eksperci.
Zwrócili też uwagę, że liczba wakatów dla przedstawicieli BHP wzrosła po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Po pięciu miesiącach spadków wakatów przybyło w branży budowlanej. Jak zauważyli eksperci w zawodach usługowych w styczniu najwięcej nowych ofert pracy przybyło w branży medialnej oraz edukacyjnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.