Urzędnik Trumpa, sekretarz skarbu USA Scott Bessent zapewnia, że umowa dotycząca minerałów zapewni Kijowowi powojenną „tarczę bezpieczeństwa” - donoszą dziennikarze Reutersa w materiale opublikowanym na mining.com.
Scott Bessent powiedział, że umowa dotycząca minerałów między Kijowem a Waszyngtonem zapewni Ukrainie powojenną „tarczę bezpieczeństwa”. Wołodymyr Zełenski ma nadzieję na szybkie porozumienie w tej sprawie.
Portal mining.com pisze, że Bessent, pierwszy urzędnik szczebla gabinetowego w zespole Donalda Trumpa, który odwiedził Kijów, zabrał głos po tym, jak Zełenski powiedział, że jest gotowy zawrzeć umowę o udostępnieniu zasobów mineralnych inwestorom z USA, ponieważ ubiega się o poparcie prezydenta USA w wojnie z Rosją.
Donald Trump chce 500 miliardów USD w minerałach ziem rzadkich z Ukrainy w zamian za wsparcie Waszyngtonu i gwarancje bezpieczeństwa.
Zełenski i jego ludzie analizują projekt umowy przekazany przez USA. Kijów ma nadzieję, że uda im się sfinalizować umowę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w dniach 14-16 lutego.
- Mieliśmy owocną, konstruktywną rozmowę. Dla mnie kwestia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy jest bardzo ważna i rozmawialiśmy o minerałach w ogóle - powiedział Zełenski, cytowany przez mining.com, który ma spotkać się z wiceprezydentem USA JD Vance'em w Monachium.
Bessent powiedział, że umowa dotycząca minerałów była częścią „większego porozumienia pokojowego, które ma na myśli Trump”, dodając, że jego pierwsza wizyta na Ukrainie pokazała, że wojna jest najwyższym priorytetem dla administracji Trumpa.
Niedługo po zakończeniu wspólnej konferencji prasowej Trump napisał w mediach społecznościowych, że odbył „długą i produktywną rozmowę telefoniczną” z Putinem, aby omówić zakończenie wojny.
Zdaniem Zełenskego Ukraina potrzebuje zachodnich sojuszników, którzy zapewnią jej gwarancje bezpieczeństwa, które uniemożliwią Rosji wykorzystanie przerwy w walkach do przegrupowania się i przeprowadzenia kolejnej inwazji.
Ukraina ma 23 z 50 strategicznych materiałów uznanych przez USA za krytyczne i 26 z 34 uznanych przez UE za krytycznie ważne. to m.in.: tytan, grafit, lit, beryl i pierwiastki ziem rzadkich. Obecnie ta grupa minerałów na Ukrainie jest częściowo zagospodarowana i prawie nieużywana do produkcji stopów metali i wyrobów gotowych. Wydano zaledwie 30 licencji na ich zagospodarowanie.
Ukraina ma największe rezerwy tytanu w Europie. Plasuje się w pierwszej piątce rezerw, zdolnych do zaspokojenia popytu na metaliczny tytan w USA i UE od ponad 25 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.