Co słychać w Punkcie Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda? Jak wykorzystać infrastrukturę zlikwidowanego zakładu górniczego? Czy największa prywatna kopalnia w Polsce zakończy działalność za cztery lata? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 14 lutego.
Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda już działa. Pracownicy kopalń Halemba i Bielszowice uzyskują w nim informacje dotyczące spraw związanych z procesem restrukturyzacji KWK Ruda w latach 2025-2026. Ruchy Bielszowice i Halemba będą połączone w jednoruchową kopalnię Ruda. Z informacji przekazanych przez PGG wynika, że codziennie punkt odwiedza 30-40 osób, do tego pracownicy punktu odbierają 80-100 telefonów dziennie. Górnicy pytają przede wszystkim o uprawnienia dotyczące urlopu górniczego i instrumentów osłonowych (90 proc.) oraz o to, ile będzie wynosiła kwota odprawy. „Co po połączeniu ruchów? Pracownicy chcą wiedzieć” to materiał autorstwa red. Moniki Krężel z pierwszej strony najnowszego wydania naszego tygodnika.
- Nowy rok przyniósł nową rolę dla dawnej kopalni Pokój. Od 1 stycznia jej część oznaczona jako Pokój II działa jako Pompownia Stacjonarna Pokój II należąca do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń znajdującego się w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń – pisze red. Maciej Dorosiński w materiale „Była kopalnia, jest pompownia”.
Związkowcy z Solidarności zarzucają właścicielowi kopalni Silesia utrudnianie działalności i zapowiadają złożenie zawiadomień do prokuratury. Wskazują ponadto, że mimo prowadzonego postępowania sanacyjnego, sytuacja kopalni pogarsza się. Właściciel kopalni odpiera zarzuty. Stoi na stanowisku, że sytuacja zakładu poprawia się i jest plan dalszego jego funkcjonowania.
Krzysztof Kwaśny, zastępca przewodniczącego Solidarności w PG Silesia, otrzymał 31 stycznia br. wypowiedzenie z pracy. W kopalni pracował od 40 lat i obecnie korzysta z ochrony przedemerytalnej. Związkowcy argumentują, że jest to forma zastraszania pracowników i utrudniania działalności związkowej. Mówią o wielkim skandalu. O sytuacji w kopalni traktuje artykuł „Gorąco w Silesii, eskalacja sporu” red. Kajetana Berezowskiego.
W tym numerze TG piszemy także o przyszłości kopalni Bogdanka. W tekście „Zespół zajmie się przyszłością kopalni” red. Maciej Dorosiński pisze: Powołanie zespołu decyzyjnego, w skład którego wejdą przedstawiciele ministerstw, samorządowcy i związki zawodowe działające w Lubelskim Węglu Bogdance i Grupie Kapitałowej Enea – było efektem rozmów, które odbyły się 11 lutego w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zespół ma zacząć prace do końca lutego.
Polecamy również rozmowę z dr. inż. Jerzym Kickim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej. - Należy podkreślić, że transformacja energetyczna przyspiesza i coraz bardziej widoczny jest mało realistyczny program likwidacji kopalń węgla kamiennego i coraz gorsza sytuacja samego górnictwa. Będzie ono przedmiotem sesji plenarnej poświęconej strategii transformacji energetyki i górnictwa. Strategicznym problemem, jaki rodzi transformacja w działalności spółek, jest jej przebieg będący pokłosiem polityki krytykowanego Zielonego Ładu, sztandarowego projektu UE – powiedział przewodniczący dziennikarzowi Górniczej red. Kajetanowi Berezowskiemu.
W tekście „Remont szybu w Wieliczce” opisujemy, jak wyglądają prace przy modernizacji szybu Kościuszko, natomiast w dziale „Po szychcie”, w materiale „Wspomnienie Andaluzji” przedstawiamy historię Izby Pamięci Kopalni Andaluzja.
Polecamy również felieton Jacka Korskiego o tym, jak ważna jest historia i ludzkie losy, tekst o rekultywacji hałdy w Rudzie Śląskiej oraz sporą garść ekologicznych informacji.
Zapraszamy do lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.