W Górniczej o połączeniu ruchów i nerwowej atmosferze w kopalni

fot: ARC

fot: ARC

Co słychać w Punkcie Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda? Jak wykorzystać infrastrukturę zlikwidowanego zakładu górniczego? Czy największa prywatna kopalnia w Polsce zakończy działalność za cztery lata? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 14 lutego.

Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda już działa. Pracownicy kopalń Halemba i Bielszowice uzyskują w nim informacje dotyczące spraw związanych z procesem restrukturyzacji KWK Ruda w latach 2025-2026. Ruchy Bielszowice i Halemba będą połączone w jednoruchową kopalnię Ruda. Z informacji przekazanych przez PGG wynika, że codziennie punkt odwiedza 30-40 osób, do tego pracownicy punktu odbierają 80-100 telefonów dziennie. Górnicy pytają przede wszystkim o uprawnienia dotyczące urlopu górniczego i instrumentów osłonowych (90 proc.) oraz o to, ile będzie wynosiła kwota odprawy. „Co po połączeniu ruchów? Pracownicy chcą wiedzieć” to materiał autorstwa red. Moniki Krężel z pierwszej strony najnowszego wydania naszego tygodnika.

- Nowy rok przyniósł nową rolę dla dawnej kopalni Pokój. Od 1 stycznia jej część oznaczona jako Pokój II działa jako Pompownia Stacjonarna Pokój II należąca do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń znajdującego się w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń – pisze red. Maciej Dorosiński w materiale „Była kopalnia, jest pompownia”.

Związkowcy z Solidarności zarzucają właścicielowi kopalni Silesia utrudnianie działalności i zapowiadają złożenie zawiadomień do prokuratury. Wskazują ponadto, że mimo prowadzonego postępowania sanacyjnego, sytuacja kopalni pogarsza się. Właściciel kopalni odpiera zarzuty. Stoi na stanowisku, że sytuacja zakładu poprawia się i jest plan dalszego jego funkcjonowania.

Krzysztof Kwaśny, zastępca przewodniczącego Solidarności w PG Silesia, otrzymał 31 stycznia br. wypowiedzenie z pracy. W kopalni pracował od 40 lat i obecnie korzysta z ochrony przedemerytalnej. Związkowcy argumentują, że jest to forma zastraszania pracowników i utrudniania działalności związkowej. Mówią o wielkim skandalu. O sytuacji w kopalni traktuje artykuł „Gorąco w Silesii, eskalacja sporu” red. Kajetana Berezowskiego.

W tym numerze TG piszemy także o przyszłości kopalni Bogdanka. W tekście „Zespół zajmie się przyszłością kopalni” red. Maciej Dorosiński pisze: Powołanie zespołu decyzyjnego, w skład którego wejdą przedstawiciele ministerstw, samorządowcy i związki zawodowe działające w Lubelskim Węglu Bogdance i Grupie Kapitałowej Enea – było efektem rozmów, które odbyły się 11 lutego w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zespół ma zacząć prace do końca lutego.

Polecamy również rozmowę z dr. inż. Jerzym Kickim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej. - Należy podkreślić, że transformacja energetyczna przyspiesza i coraz bardziej widoczny jest mało realistyczny program likwidacji kopalń węgla kamiennego i coraz gorsza sytuacja samego górnictwa. Będzie ono przedmiotem sesji plenarnej poświęconej strategii transformacji energetyki i górnictwa. Strategicznym problemem, jaki rodzi transformacja w działalności spółek, jest jej przebieg będący pokłosiem polityki krytykowanego Zielonego Ładu, sztandarowego projektu UE – powiedział przewodniczący dziennikarzowi Górniczej red. Kajetanowi Berezowskiemu.

W tekście „Remont szybu w Wieliczce” opisujemy, jak wyglądają prace przy modernizacji szybu Kościuszko, natomiast w dziale „Po szychcie”, w materiale „Wspomnienie Andaluzji” przedstawiamy historię Izby Pamięci Kopalni Andaluzja.

Polecamy również felieton Jacka Korskiego o tym, jak ważna jest historia i ludzkie losy, tekst o rekultywacji hałdy w Rudzie Śląskiej oraz sporą garść ekologicznych informacji.

Zapraszamy do lektury.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.