Koleje Śląskie i Politechnika Śląska podpisały we wtorek porozumienie o współpracy - przekazał rzecznik samorządowego przewoźnika Bartłomiej Wnuk. Obejmuje ono m.in. prace badawczo-rozwojowe, praktyki dla studentów czy możliwości rozwoju dla pracowników KŚ.
Porozumienie podpisali we wtorek w Gliwicach: prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz i rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
Jak zaznaczył prezes Klimosz, na rynku bardzo trudno obecnie znaleźć specjalistów w dziedzinie kolejnictwa, brakuje też maszynistów i inżynierów obsługujących składy.
- Dlatego każda współpraca z uczelniami wyższymi, która pozwoli przygotować wykwalifikowanych pracowników - nie tylko dla naszej spółki - jest działalnością korzystną dla wszystkich - uznał prezes KŚ.
Koleje Śląskie sygnalizują, że chciałyby zatrudniać najlepszych absolwentów Politechniki Śląskiej, ale też oferować studentom praktyki dyplomowe i miesięczne staże studenckie.
Prof. Pawełczyk ocenił, że może temu sprzyjać odpowiednia wspólna oferta. Dodatkowe formy zachęty, które moglibyśmy wykorzystać także w promowaniu naszych nowych aktywności dydaktycznych, pomogłyby zdobyć dla nas dobrych kandydatów, a spółce znakomitych pracowników - stwierdził rektor PŚ.
Partnerzy uzgodnili m.in. powołanie wspólnego zespołu naukowców i kolejarzy, który ma się zająć szukaniem nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i zarządczych.
Kolejowa spółka i uczelnia wspólnie mają prowadzić też prace naukowe i badawcze odpowiadające na potrzeby KŚ, a pracownicy regionalnego przewoźnika - zyskać możliwość rozwoju na specjalistycznych kursach, studiach podyplomowych i doktoranckich.
Współpraca ma przełożyć się ponadto na unowocześnienie programu dydaktycznego PŚ i wspólne organizowanie zajęć praktycznych oraz programów stypendialnych. Strony myślą np. o przygotowaniu wspólnego wniosku ws. przygotowania odpowiedniej do kształcenia maszynistów infrastruktury na uczelni.
- Chcielibyśmy także, by nasza współpraca dotyczyła również działalności badawczej. Mamy znakomitych naukowców, którzy w zakresie kolejnictwa współpracowali z różnymi firmami. Te kompetencje mogą wykorzystać także do wspierania Kolei Śląskich. Dla politechniki będzie to na pewno oznaczało poszerzenie oferty dydaktycznej - wskazał rektor uczelni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.