W 2024 r. w województwie śląskim odnotowano 280 wypadków przy pracy, w tym 24 zbiorowe. Obrażenia odniosły w nich ogółem 373 osoby, w tym 29 poniosło śmierć. W wypadkach zbiorowych ucierpiało 117 osób, 6 zginęło – wynika z danych Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach przedstawionych w trakcie konferencji prasowej. 7 stycznia na pytania dziennikarzy odpowiadali: Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy, Małgorzata Jędrzejczyk, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. prawnych oraz Ewa Bobrowska-Szczepańska, rzecznik prasowa OIP Katowice.
W 2024 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przeprowadzili 7 723 postępowania kontrolne, w tym 2 414 kontroli przeprowadzono w związku ze skargami.
Kontrole odbywały się głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach branży produkcyjnej budowlanej i handlowej, a także w większych, takich jak kopalnie. W tych ostatnich kontrole prowadzono często przy udziale inspektorów nadzoru górniczego. Zakłady górnicze nadal borykają się m.in. z problemem pracy wykonywanej ponad obowiązujące pracownika normy czasu oraz pracę wykonywaną poza przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.
To nie jest jedynie „grzech” branży górniczej, ponieważ w innych branżach dość często można spotkać się z podobnymi zdarzeniami. Inspektorzy nie kwestionują pracy w nadgodzinach, bo to nie jest nic nagannego, ale pracodawca musi te godziny rozliczyć, zwłaszcza poprzez udzielanie czasu wolnego. Pracownik ma do tego prawo. Często jednak tak się nie dzieje.
Wracając do statystyk, to w wyniku przeprowadzonych postępowań kontrolnych OIP w Katowicach wydał 35 898 decyzje, w tym: 21 873 decyzji ustnych oraz 14 025 decyzji pisemnych, w tym 726 decyzji płatniczych na łączną kwotę 70 189 925 zł.
W zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy wydano m.in.: 738 decyzji wstrzymania prac, 799 decyzji wstrzymania eksploatacji maszyn, 565 decyzji skierowania do innych prac (dot. 1 275 pracowników), 13 470 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności.
W wyniku zakończonych postępowań kontrolnych w 2024 r. wydano 38 829 wniosków w wystąpieniu, którymi w przeważającej części regulowano zagadnienia dotyczące prawnej ochrony pracy, w tym: nieprawidłowości dotyczące zawierania umów o pracę, nieprawidłowości w zakresie prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, dokumentacji pracowniczej, niezgodnego z przepisami prowadzenia ewidencji czasu pracy.
W 2024 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach zastosowali: 2 103 postępowania mandatowe – na łączną kwotę 3 060 650 zł, Postępowania dotyczyły głównie wykroczeń związanych z: naruszeniem przepisów dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy, niewypłacaniem lub nieterminowym wypłacaniem wynagrodzenia za pracę, nieprawidłowościami związanymi z rozliczaniem czasu pracy pracowników, naruszenia przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Inspektorzy pracy po zakończeniu czynności kontrolnych skierowali 106 wniosków o ukaranie do sądu karnego.
Zarzuty we wnioskach o ukaranie najczęściej dotyczyły: niewypłacania lub nieterminowego wypłacania wynagrodzeń za pracę, naruszenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, naruszenia przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, naruszenia przepisów o czasie pracy, naruszenia przepisów o zakazie handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni.
Warto dodać, że w OIP w Katowicach działa Sekcja Górnictwa, która obejmuje swoim zakresem działania zarówno kopalnie podziemne jak i odkrywkowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.