Obchodzony w Polsce od 17 lat Dzień Praw Zwierząt był w tym roku okazją do wyróżnienia instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla ochrony przyrody. Nagrody "Współodczuwania" przyznał Klub Gaja - jedna z najstarszych i wiodących organizacji społecznych, zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt w Polsce. Wśród nagrodzonych znalazły się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - za wsparcie innowacyjnego w Polsce programu "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat", Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot - za wieloletnią obronę dzikiego życia Puszczy Białowieskiej, a także Marcin Czyżewski, publicysta ekologiczny z Gazety Wyborczej - za stałą gotowość do publikacji artykułów dotyczących ochrony zwierząt.
Uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 23 maja w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, towarzyszyły happeningi i panele dyskusyjne zorganizowane przez licealistów z czterech szkół z Katowic, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Młodzież spierała się m.in. w trakcie panelu dyskusyjnego "Czy zwierzęta mają prawa?". Jedną z konkluzji debaty było stwierdzenie, że człowiek, górujący inteligencją nad zwierzętami, powinien być zdolny do opieki nad nimi, a nie tylko koncentrować się na bezmyślnym ich wykorzystywaniu. Duże zainteresowanie wśród publiczności wywołał happening "Psy nie chodzą po drzewach", który zwrócił uwagę na problem obowiązków, spoczywających na właścicielach psów i kotów mieszkających w mieście.
Tegoroczne nagrody "Współodczuwania" wręczali laureatom Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja oraz aktorka Magdalena Popławska. W imieniu WFOŚiGW nagrodę odebrała prezes Funduszu, Gabriela Lenartowicz. Nagrodzona przez Klub Gaja akcja "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" organizowana jest przez WFOŚiGW od dwóch lat. Realizowana jest głównie w placówkach oświatowych, poprzez liczne kampanie edukacyjne i informacyjne o prawach zwierząt oraz godnym, humanitarnym traktowaniu ich przez ludzi. Kampania uświadamia także rolę zwierząt w naszym życiu i zwraca uwagę na wpływ przemysłowej hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne. Organizatorzy kampanii, poprzez wykłady, prelekcje, happeningi, wystawy i publikacje przekonują, że warto dążyć do sytuacji, w której zwierzęta w środowisku naturalnym, zagospodarowanym mądrze przez człowieka, będą mogły żyć we właściwych dla siebie warunkach. W trakcie uroczystości w holu Biblioteki Śląskiej czynna była wystawa "Pomagamy zwierzętom", promująca książkę "Teologia zwierząt" Andrew Linzey’a.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.