W Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej odbyło się IV posiedzenie Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
W posiedzeniu, które odbyło się 4 lutego, uczestniczyli wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek oraz Małgorzata Staś, dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu UMWŚ.
- Celem naszego działania jest przekierowanie środków przeznaczonych na transformację w konkretne miejsca. Zależy nam, aby środki z tytułu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji znalazły się także kolejnej perspektywie unijnej i były rozdysponowane z poziomu regionu, a Śląskie było nie tylko miejscem, gdzie osoby pracujące do tej pory w branży górniczej znalazły pracę w innych sektorach, ale stało się magnesem przyciągającym na przykład absolwentów uczelni wyższych z innych regionów - podkreślił wicemarszałek Leszek Pietraszek.
W posiedzeniu uczestniczył również Bartosz Kępa, pełniący obowiązki prezesa Polskiej Grupy Górniczej, który m.in. omawiał program Nowego Systemu Wsparcia skierowanego do osób, które w niedalekiej przyszłości będą odchodziły z pracy w kopalniach. NSW obejmuje takie zagadnienia jak materiały i energia, podatki i opłaty, wynagrodzenia i odtworzenie majątku.
- Wytyczne wskazują, jakie koszty można ponosić lub nie. W odpowiedzi na transformację chcemy budować partnerstwo na poziomie lokalnym. Pytamy też pracowników, co sądzą o poszczególnych instrumentach wsparcia. Przygotowujemy ich do nowych uwarunkowań - zaakcentował Bartosz Kępa.
Jako wzorcowy przykład na zagospodarowanie terenów pokopalnianych i stworzenie na ich bazie miejsc pracy w nowych sektorach wskazano m.in. zaadaptowanie dawnych terenów po KWK Sośnica w Gliwicach pod bazę dla pociągów. Umowę w tej sprawie PGG i Koleje Śląskie podpisały 3 lutego.
Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach szeroko mówił o środkach, po które można sięgnąć odnośnie wsparcia działalności gospodarczej.
- Można otrzymać dotację na konkretną działalność oraz usługi. Dotyczy to osób już zwolnionych lub ujętych w procesie redukcji zatrudnienia. Realizujemy w tej chwili 17 umów na kwotę 227 mln zł. Uczestniczy w nich 330 osób bezrobotnych, przy czym w programie jest już 131 osób, które opuszczą branżę górniczą. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mogą też korzystać osoby dorosłe, wybrane w konkursach, które chcą podnieść swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Do końca stycznia mieliśmy 3 148 chętnych, a dwa tysiące osób już skorzystało z tych rozwiązań - wskazał Grzegorz Sikorski.
WUP w Katowicach realizuje też programy w ramach Redemployment (przesunięcia pracowników w danej firmie) i Re-Energia (utrzymania zatrudnienia w zakładach przechodzących proces restrukturyzacji).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.