Spółka węglowa OKD zatrudniła w ub.r. 156 nowych pracowników w celu utrzymania wydobyci. W tym roku, który jest ostatnim rokiem działalności, firma zaprzestała już działań rekrutacyjnych. Do czasu wyczerpania zasobów w pierwszym kwartale 2026 r. oprze produkcję na dotychczasowej kadrze.
W drugiej połowie br., kiedy zakończą się prace na przygotówkach, liczba pracowników zostanie zredukowana o 350 osób. Wybranym pracownikom spółka zaoferuje perspektywy zatrudnienia wykraczające poza horyzont 2026 r., kiedy to trwać będzie techniczna likwidacja kopalni i zostaną podjęte inne działania biznesowe. Z kolei górnicy, którzy będą musieli odejść z kopalni, otrzymają odprawę w wysokości do 11-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Przygotowania do eksploatacji ostatnich ścian zostaną ukończone w czerwcu, a ich zbrojenie pod koniec sierpnia. Następnie w obydwu ruchach kopalni ČSM będzie kontynuowane wyłącznie wydobycie. W drugiej połowie roku OKD zredukuje zatrudnienie o kolejnych 350 osób.
Pracownicy odchodzący z pracy, którzy nie przejdą na emeryturę, będą mogli skorzystać z dobrowolnego programu OKD Nová šichta. Działa on od 2014 r. i pomaga osobom zainteresowanym znaleźć zatrudnienie na rynku pracy.
Po wydobyciu ostatnich ścian w pierwszym kwartale 2014 r. OKD rozpocznie techniczną likwidację kopalni ČSM w ruchach Północ i Południe, co potrwa około 3 lat. Po zakończeniu działalności górniczej spółka zamierza kontynuować działalność gospodarczą w zakresie produkcji mieszanek węglowych i zielonej energii. Plan biznesowy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez jedynego udziałowca, czyli państwowe przedsiębiorstwo PRISKO, powołane przez Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej.
Spółka górnicza OKD zatrudnia obecnie 3300 osób, z czego ponad 2400 to pracownicy etatowi. Pozostali, pracujący w spółkach zewnętrznych, to przede wszystkim górnicy z Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.