Spółki węglowe zgłosiły 44 uwagi do projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, dotyczą m.in. urlopów górniczych czy jednorazowych odpraw - podało w piątek biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.
Jak wynika z informacji PGG postulaty spółek dotyczą m.in. rozszerzenia narzędzia urlopów górniczych, zwiększenia wartości jednorazowych odpraw, przy pozostawieniu ich nieopodatkowania czy rozszerzenia katalogu dotacji na likwidację kopalń o oznaczone części zakładów i zbędny majątek.
Latem ubiegłego roku PGG wspólnie z innymi spółkami objętymi Nowym Systemem Wsparcia na podstawie umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. (Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj) zaproponowała zmianę przepisów, aby ustawa górnicza pozwoliła im elastyczniej zmniejszać stan zatrudnienia i redukować związane z nim ciężary finansowe.
W ocenie spółek węglowych zmiany mają zasadnicze znaczenie dla powodzenia procesu transformacji górnictwa w Polsce.
Wśród postulatów zgłoszonych do Ministerstwa Przemysłu spółki zaproponowały, aby przedsiębiorstwo górnicze mogło uruchamiać Programy Dobrowolnych Odejść (z użyciem finansowanych z budżetu państwa jednorazowych odpraw i urlopów przedemerytalnych) nie tylko w czasie likwidacji konkretnej kopalni, ale przez cały okres transformacji w zależności od faktycznych potrzeb i możliwości spółki górniczej.
Spółki zgłosiły też propozycje dotyczące np. zwolnień podatkowych dla likwidowanych przedsiębiorstw i niektórych płatności publicznoprawnych.
Na stronach rządowych jest już konsultowany projekt nowelizacji ustawy górniczej. Według PGG niektóre postulaty zgłoszone przez spółki zostały uwzględnione: w tym wprowadzenie pięcioletnich urlopów górniczych. Zakres dwóch pozostałych instrumentów miałby pozostać niezmieniony (trzyletnie urlopy “przeróbkarskie“ dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla i 120 tys. zł odprawy jednorazowej).
Jak powiedział, cytowany w informacji PGG, p.o. prezes spółki Bartosz Kępa, w projekcie znalazły się zapisy umożliwiające spółkom finansowanie świadczeń dla pracowników przedsiębiorstw górniczych oraz zakładające uproszczenie procedur przy przekazywaniu majątku likwidowanych kopalń m.in. do samorządów, specjalnych stref ekonomicznych czy spółdzielni mieszkaniowych.
- Natomiast nie wszystko, na czym nam zależało, zostało uwzględnione w projekcie, dlatego wspólnie z innymi spółkami górniczymi zgłosiliśmy 44 uwagi - zastrzegł Kępa.
Zgodnie z postulatami spółek w projekcie nowelizacji przedłużono okres urlopów górniczych (dla pracowników dołowych kopalń) z 4 do 5 lat, co ma przynieść znaczniejszą redukcję zatrudnienia i wymierne oszczędności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.