Jak przypominają przedstawiciele Lubelskiego Węgla Bogdanka, 17 stycznia 1975 roku została podjęta decyzja o budowie kopalni pilotująco-wydobywczej LZW. Obecnie mija 50. rocznica tamtych wydarzeń.
„17 stycznia 1975 roku Uchwałą Rady Ministrów Nr 15/5 podjęto decyzję o budowie kopalni pilotująco-wydobywczej LZW w Bogdance. Miesiąc później nastąpiło powołanie Kopalni Lubelskiego Zagłębia Węglowego” – przypomnieli w piątek, 17 stycznia, przedstawiciele LW Bogdanka.
Ostatecznie, 30 listopada 1982 roku w kopalni Bogdanka uruchomiona została pierwsza ściana wydobywcza, rozpoczynająca eksploatację węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Z uwagi na olbrzymie problemy, jakie piętrzyły się w początkowym okresie kopalni, takie jak: przejście głębionymi szybami przez warstwy albu (kurzawki), zaciskanie wykonanych wyrobisk poziomych, a także konieczność przebudowy zniszczonych wlotów szybowych, pierwsza ściana zwana badawczą prowadziła samotną eksploatację na poziomie ok. 800 t/dobę, aż do kwietnia 1986 roku.
Obecnie LW Bogdanka jest jedną z najbardziej efektywnych polskich kopalń – i jak podkreślają przedstawiciele spółki, jednym z liderów na rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniającym się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.
Udział Bogdanki w rynku węgla energetycznego w Polsce wynosi 26 proc., natomiast udział w dostawach do energetyki zawodowej w Polsce to 31,6 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.