Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj rozpoczęły wspólne prace nad nowym systemem wynagrodzeń pracowników. Związane jest to z koniecznością dostosowania obecnych systemów do założeń projektu Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Najistotniejszą dla spółek węglowych zmianą – wynikającą z projektu Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – jest wprowadzenie zapisu mówiącego o tym, że płaca zasadnicza nie może być mniejsza niż płaca minimalna. Obecne rozwiązania płacowe w spółkach węglowych nie gwarantują tego wszystkim pracownikom, dlatego zachodzi konieczność wypracowania nowych regulacji w tym zakresie. W 2025 r. minimalne wynagrodzenie krajowe wynosi 4666 zł.
Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj objęte są umową społeczną oraz otrzymują dotacje na redukcje zdolności produkcyjnych.
– Zdecydowaliśmy się na współpracę z Południowym Koncernem Węglowym oraz Węglokoksem Kraj z uwagi także na to, że wszystkie spółki mają podobną strukturę stanowisk pracy co PGG, a wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia jest taka sama. Dlatego wspólnie pracujemy nad rozwiązaniami – mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa Polskiej Grupy Górniczej.
Z drugiej strony aktualnie jedynie w Południowym Koncernie Węglowym funkcjonuje jednolity Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy obejmujący wszystkich pracowników spółki, który definiuje szczegółowe warunki dotyczące wynagrodzenia i przyznawania innych świadczeń z tytułu zatrudnienia. Z uwagi na te okoliczności podjęto inicjatywę, której celem będzie opracowanie i wprowadzenie w każdej ze spółek identycznych mechanizmów umożliwiających dostosowanie funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń do zmian w ustawie.
– W związku z faktem, że w 2026 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z których wynika, że płaca zasadnicza nie może być niższa niż płaca minimalna, spółka musi wypracować odpowiednie wewnątrzzakładowe regulacje wynagrodzeń – mówi Paulina Mikołajczyk, rzeczniczka prasowa Południowego Koncernu Węglowego. – Zmiana systemu wynagrodzeń wymaga modyfikacji zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Południowego Koncernu Węglowego. Zarząd spółki planuje powołanie zespołu roboczego złożonego ze strony pracodawcy i strony społecznej (strony ZUZP), którego celem będzie ewentualne wypracowanie protokołu dodatkowego zmieniającego zasady wynagradzania – dodaje.
Główne założenia zmian w systemach wynagrodzeń są dyskutowane ze stroną społeczną w każdej ze spółek. Podczas dotychczasowych spotkań przekazano m.in. założenia prac oraz zaprezentowano pomysły i koncepcje, które zostaną wykorzystane m.in. do dokonania stosownych przeliczeń i ocenienia efektów zwiększenia płacy zasadniczej.
Wprowadzenie jednolitych założeń kształtujących systemy płacowe w spółkach górniczych ma docelowo uprościć funkcjonujące dotychczas w górnictwie mechanizmy obliczania wynagrodzenia poprzez zwiększenie – w stosunku do obecnych rozwiązań – płacy zasadniczej oraz ograniczenie liczby jego składników.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora