Wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie w 2023 r. kobiety były we władzach 17 proc. firm; liczba ta wzrosła w pięciu z sześciu badanych sektorów - wynika z raportu “Women in the boardroom“. W ocenie autorów do osiągnięcia unijnych celów potrzebne jest wdrożenie obowiązkowych parytetów.
“Rośnie liczba spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, w których w zarządach i radach nadzorczych zasiadają kobiety“ - zauważyli autorzy udostępnionego w czwartek raportu. Zgodnie z unijnymi dyrektywami, w przyszłym roku minimum 33 proc. miejsc w zarządach i radach nadzorczych powinno być obsadzone przez osoby z niedostatecznie reprezentowanej płci - przypomniano.
Deloitte zauważył, że w 2023 roku odsetek podmiotów spełniających te wymagania wyniósł 17 proc.
Autorzy raportu wskazali, że wśród sześciu analizowanych branż w sektorze finansowym kobiety zasiadały w zarządach i radach nadzorczych 23 proc. spółek. Podobny odsetek odnotowała wśród podmiotów zajmujących się naukami biomedycznymi i ochroną zdrowia - 22 proc. Kolejno są sektory: dóbr konsumenckich (18 proc.), nieruchomości i budownictwa (17 proc.) oraz energetyki, surowców i przemysłu (16 proc.). Reprezentacja kobiet najmniej liczna była w firmach technologicznych, medialnych i telekomunikacyjnych - 14 proc.
Trend udziału kobiet we władzach firm z badanych sektorów jest “korzystny“; w latach 2021-2023 zwiększył się on w pięciu spośród sześciu z nich - zaznaczyli. Najbardziej w sektorze nauk medycznych i ochrony zdrowia - o 6 pp. W przypadku sektora finansowego, nieruchomości i budownictwa wzrost osiągnął po 4 pp., a w segmencie dóbr konsumenckich - 3 pp. Z kolei w technologii, mediów i komunikacji udział kobiet w organach decyzyjnych zwiększył się o 2 pp. Nie zmienił się on natomiast w energetyce, surowcach i przemyśle.
Cytowana w raporcie prezeska Deloitte Polska Joanna Świerzyńska zwróciła uwagę, że wzrost obecności kobiet w organach zarządczych to “niewątpliwie dobra wiadomość“.
- Warto jednak pamiętać, że konieczne jest zwiększenie odsetka członkiń organów nadzorczych aż o 16 pp. - podkreśliła. Według niej do osiągnięcia celu potrzebne jest m.in. wdrożenie obowiązkowych parytetów.
Autorzy raportu wśród rozwiązań mających pomóc w spełnieniu unijnej dyrektywy parytetowej wskazali na potrzebę dodatkowych regulacji. Przykładem - według nich - jest tu branża finansowa, która podlega dodatkowym wymogom równości płci w zarządach. Nałożony na nią jest obowiązek parytetów i raportowania luki płacowej. Sprawia to, że “niemal co czwarty notowany na warszawskiej giełdzie podmiot z tej branży ma reprezentację kobiet“ i jest dowodem na “efektywność rozwiązań prawnych“.
Według cytowanej w raporcie Ivy Georgijew z Deloitte zmiana podejścia do ról społecznych przyczynia się do wzrostu obecności kobiet w zarządach spółek. Zwróciła uwagę, iż istotnym pozostaje to, czy “obowiązkowe parytety mogą przyśpieszyć cały proces“, a - jak dodała - “przykład sektora finansowego pokazuje, że tak“.
- Kluczową kwestią pozostaje też dalsze przełamywanie stereotypów, ponieważ różnorodność ma korzystny wpływ na efektywność organizacji - zaznaczyła Georgijew.
Raport “Women in the Boardroom“ został opracowany przez firmę doradczą Deloitte na podstawie analizy danych za 2023 r., dotyczących rad nadzorczych i zarządów 408 spółek notowanych na GPW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.