2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto PAŹDZIERNIK:
1 października: W drugim kwartale br. kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały niespełna 2,7 mln t węgla, czyli o 8,5 proc. mniej niż kwartał wcześniej.
- W Brukseli węgiel źle się kojarzy, tym nie mniej jednak EURACOAL, jako stowarzyszenie, również przeszło pewną transformację i obecnie realizujemy szereg działań wspomagających producentów węgla w Europie w okresie transformacji – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie dr hab. Alicja Krzemień, profesor GIG-PIB, a zarazem prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL.
- Wielka Brytania zakończyła oficjalnie produkcję energii elektrycznej z węgla. Wyłączono ostatnią elektrownię węglową Ratcliffe-on-Soar w hrabstwie Nottinghamshire w środkowej Anglii, znanego głównie dzięki... postaci Robin Hooda. To zakończyło 142-letnią historię brytyjskiej energetyki węglowej. Następny w kolejce do zniknięcia z miksu energetycznego jest na Wyspach gaz ziemny.
- Ostatnia czeska kopalnia węgla kamiennego, należąca do spółki OKD, ma działać do końca stycznia 2026 roku. Po tej dacie dojdzie do restrukturyzacji terenów pogórniczych. Będą m.in. prowadzone przygotowania do podjęcia dalszej działalności spółki w zakresie produkcji mieszanek węglowych i zielonej energii. W planach jest również działalność developerska.
- Liderzy związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w związku z prezentacją wyników finansowych spółki za I półrocze br., wnieśli o zwołanie w trybie pilnym spotkania Pomocniczego Komitetu Sterującego. Pismo w tej sprawie skierowali do Ryszarda Janty, prezesa JSW.
- Związkowcy z kopalni Mysłowice-Wesoła skierowali pismo do prezesa Polskiej Grupy Górniczej, w którym domagają się pilnego spotkania. Jak wskazują, powodem spotkania mają być: „niepokojące informacje dotyczące zmian strukturalno-organizacyjnych polegających na łączeniu kopalń Mysłowice-Wesoła i Staszic-Wujek”.
- Pracownicy Południowego Koncernu Węglowego wsparli powodzian. Jak powiadomiły służby prasowe spółki, ogłoszona zbiórka spotkała się z ogromnym odzewem. Zebrane środki czystości, żywność i woda już trafiły do potrzebujących.
- Sierpień 2024 roku przyniósł wzrost cen węgla na świecie - ceny w portach ARA wzrosły w porównaniu do lipca 2024 roku o 9,5 proc. - wynika z danych opublikowanych przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.
2 października: - Wszystko to prowadzi do prostego wniosku: wkrótce po raz kolejny przyjdzie nam bronić miejsc pracy w górnictwie. I po raz kolejny przyszłość kopalń węgla kamiennego, gwarantujących Polsce niezależność energetyczną, będzie zależała od zaangażowania samych górników – powiedził Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
- Ruch Bielszowice kopalni Ruda obchodzi w tym roku 120-lecie działalności. Kopalnia prowadzi eksploatację na trzech ścianach z dziennym wydobyciem wynoszącym ponad 7 tys. ton węgla, realizując tym samym założone plany.
- Kopalnia Uranu w Kletnie wpuściła po powodzi pierwszych turystów. Do kopalni można dojechać samochodem osobowym, busem, nie ma mowy na razie o autokarach. Właściciel Kopalni uruchomił zbiórkę środków na pomoc dla poszkodowanych wielką wodą mieszkańców Stronia Śląskiego.
- W najbliższym kwartale będziemy pracować nad szeroką i głęboką nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego - poinformował Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu i środowiska prof. Krzysztof Galos.
- Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP29 w Baku, w Katowicach rozpoczęła się konferencja PRECOP 29.
- Dekarbonizacja to szansa na reindustrializację, polski przemysł sobie z tym poradzi - oceniła minister przemysłu Marzena Czarnecka. Pytana o wydzielenie aktywów węglowych powiedziała, że temat jest rozważany na różnych szczeblach rządu.
- Finansowanie transformacji klimatycznej będzie jednym z podstawowych pytań do kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej - zapowiedział podczas PRECOP w Katowicach Borys Budka, który przewodniczy komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim.
- Przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zwrócili się do wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego z prośbą o spotkanie. Chcą rozmawiać o sposobach rozwiązania problemów, z którymi boryka się spółka.
- Politechnika Śląska w Gliwicach zainaugurowała rok akademicki 2024/2025. W czasie uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku.
- Wydział Pieców Anodowych Huty Miedzi Głogów II produkuje miedź anodową niemal trzy razy wydajniej niż na początku swojej działalności. We wrześniu na wydziale nazywanym „Krainą Wiecznych Odlewów” wyprodukowano jedenastomilionową tonę tego metalu.
- Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju uczestniczył w 10. Kongresie Energetycznym DISE, który odbył się we Wrocławiu. Tematem przewodnim była transformacja sektora energii i jej finansowanie przy równoległym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformowali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
3 października: W Mysłowicach, z inicjatywy WUG, odbyło się spotkanie z kierownikami działów energomechanicznych zakładów górniczych. Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu seminariów pt. „Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń i instalacji elektroenergetycznej” – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
- Blok 910 MW w Jaworznie pracuje na tzw. minimum technicznym; jego potencjał produkcyjny jest zdecydowanie większy - poinformował prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot podczas konferencji Energy Days w Katowicach.
- Jak wskazał prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek, mimo spadku sprzedaży węgla o 5 mln ton i wynikającym z tego zmniejszeniu przychodów o ponad 40 proc., spółka w tym roku „zmieści się” w zaplanowanej wcześniej dotacji budżetowej. - Jesteśmy nawet przekonani, że będziemy potrzebować odrobinę mniej środków publicznych, niż wynika to ze zgłoszonego zapotrzebowania – powiedział szef PGG.
- Zakładany w projekcie aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu krajowy popyt na węgiel w 2030 r. na poziomie 22-30 mln ton nie zaskakuje PGG - poinformował prezes spółki Leszek Pietraszek. Prognozy spółki są w połowie między tymi wartościami - dodał.
- Były wiceminister aktywów państwowych, poseł Marek Wesoły podkreślił, że umowa społeczna dla górnictwa to cenny dokument, który powinien być realizowany i jak najszybciej notyfikowany. - Oczywiście nikt nie mówi, że nie powinien być aktualizowany i że powinien być wypełniony tak, jak został zapisany na samym swoim początku – powiedział Marek Wesoły.
- Choć celem jest pełne zazielenienie energetyki, trzeba też myśleć w kategoriach rezerwy strategicznej: być może niekoniecznie każdą kopalnię trzeba zasypać, być może trzeba znaleźć inne rozwiązanie - mówił prezes Tauronu Grzegorz Lot.
4 października: Prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu, który zajmie się zagrożeniem tąpaniowym w zakładach spółki. W jego skład wejdą naukowcy oraz pracownicy PGG.
- Jastrzębska Spółka Węglowa podała w piątek do publicznej wiadomości, że w spółce doszło do wycieku informacji. Spółka będzie podejmowała stosowne kroki w celu ochrony swoich interesów oraz dobrego imienia.
- Dyrekcja kopalni Mysłowice-Wesoła oraz przedstawiciele związków zawodowych upamiętnili tragicznie zmarłych podczas katastrofy górniczej z 2014 roku. W wyniku wybuchu metanu zginęło wtedy pięciu górników, a kolejnych 26 zostało rannych.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła właśnie budowę systemu odwodnieniowego dla tzw. Niecki Montometu, czyli XIX-wiecznej, pogórniczej niecki bezodpływowej. To kluczowy system odwodnienia około 160 ha terenu w Bytomiu i Piekarach Śląskich.
- W siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego odbyło się spotkanie Instytucjonalnych Członków Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Strzałowych (SPIS). W roli gospodarza, spotkanie otworzył dyrektor GIG-PIB Jarosław Zagórowski, a spotkaniu przewodniczył prezes SPIS Leon Budzicz.
- W przestrzeni publicznej są nieprawdziwe informacje o działalności zarządu JSW z lat 2021-24 - przekazali w oświadczeniu jego członkowie. Wskazali, że jako zarząd zastali 10-letnie gwarancje zatrudnienia w spółce i za ich czasów nie było drastycznych wzrostów zatrudnienia w administracji.
- W sierpniu miesięczne wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń było o 200 tys. ton niższe niż w lipcu - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Sprzedaż natomiast wzrosła o 200 tys. ton.
5 października: Bielszowicki zakład górniczy obchodzi swoje 120. urodziny. To wielkie święto nie tylko załogi ruchu Bielszowice, ale całej miejscowej społeczności. Przez lata z kopalnią związane były losy tysięcy rodzin z Rudy Śląskiej i ościennych miast. Do dnia dzisiejszego zresztą jest jednym z największych pracodawców w mieście.
- Zakończyły się negocjacje płacowe w Lubelskim Węglu Bogdanka. W porozumieniu ustalono, że maksymalne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2024 roku wyniesie 13 168 zł brutto na pracownika – to wzrost o 11,4 proc. w stosunku do minionego roku.
- Lubelski Węgiel Bogdanka dołączył do grona firm i instytucji, które zorganizowały pomoc dla powodzian. Górnicza spółka przekazała m.in. 150 łóżek polowych, śpiworów i poduszek, które poprzez Fundację „Solidarni Górnicy” trafiły do lubelskiego Caritasu, a potem bezpośrednio do najbardziej potrzebujących.
- Rosnące koszty pracownicze oraz inwestycje przy spadającym wydobyciu – na to zwrócił uwagę Ryszard Janta, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – To wszystko świadczy o tym, w jak poważnej sytuacji spółka się dzisiaj znajduje i jak poważne wyzwania przed spółką stoją – powiedział podczas półrocznej konferencji wynikowej.
- Lubelski Węgiel Bogdanka podsumował pierwsze półrocze. Spółka w tym okresie miała 1670,6 mln zł przychodu. EBITDA wyniosła 262,7 mln zł, a EBIT -1132 mln zł. Strata netto za okres styczeń-czerwiec to 908 mln zł. Natomiast zysk ze sprzedaży wyniósł 44 mln zł.
6 października: - To nie jest tak, że Zielony Ład pozbawiony jest zagrożeń. Zagrożenia są takie, że ludzie mogą temu nie podołać. Obawiam się, że pojawią się różnego rodzaju protesty, ale zawsze trzeba zadawać pytania tym, którzy protestują – co proponujecie w zamian? Macie konkretną propozycję, przecież protestujecie? – powiedział portalowi netTG.pl Gospodarka Ludzie prof. Jerzy Buzek, były śląski eurodeputowany i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
7 października: Opuszczony, znany w Bytomiu gmach dawnego Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego przy u. Żeromskiego, po wojnie funkcjonujący jako Dom Partii, ma nowego właściciela - przekazał bytomski magistrat. W budynku może powstać ponad 30 mieszkań.
- W Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbyło się spotkanie mieszkańców i urzędników gminy Rydułtowy z przedstawicielami Polskiej Grupy Górniczej. Tematem spotkania były plany związane z pracami na terenie hałdy Szarlota oraz regulacja cieku Nacyna.
- Powstająca strategia spółki Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego powinna przejść konsultacje i wejść w życie na początku 2025 roku - wynika z informacji przedstawionych przez przedstawicieli ministerstwa przemysłu.
8 października: Światowa branża górnicza potrzebuje 2,1 bilionów dolarów nowych inwestycji do 2050 roku. Portal mining.com powołuje się na coroczny raport Transition Metals Outlook agencji BloombergNEF.
- Co najmniej siedem osób zginęło, a kilka innych zostało rannych w wyniku eksplozji w kopalni węgla w Birbhum w Bengalu Zachodnim.
- Mimo, że za piętnaście miesięcy zakończą wydobycie, przyspieszają tempa robót, a to generuje szybsze zużycie wielu podzespołów, także w kombajnach. Warsztaty naprawcze spółki OKD pracują na zdwojonych obrotach.
- Połączenie dwóch zakładów w jeden - czyli realizacja zapisów umowy społecznej z maja 2021 roku - była przedmiotem spotkania zarządu spółki ze stroną społeczną, jakie odbyło się w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Chodzi o połączenie ruchów Halemba i Bielszowice (w tym drugim wydobycie ma się zakończyć pod koniec 2025 lub w 2026 roku).
- W trzecim kwartale 2024 roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały łącznie 3,05 mln ton węgla – to wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale spadek o prawie 11 proc. w stosunku do trzeciego kwartału minionego roku. Po trzech kwartałach br. produkcja węgla w JSW wyniosła 9,06 mln ton.
- KGHM Polska Miedź poinformował o wynikach audytów i kontroli przeprowadzonych w kontekście działalności osób zarządzających spółką w ostatnich latach. Audyty te miały na celu identyfikację nieprawidłowości w wydatkowaniu środków i obejmowały różnorodne aspekty, takie jak działalność biznesowa, zarządcza, inwestycyjna, marketingowa i sponsoringowa.
9 października: Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma łącznie 1,3 mld zł odszkodowania i odsetek, po rozstrzygnięciu pozwu wobec Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie roszczeń prowadzonych na podstawie polsko-australijskiej umowy w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji oraz Traktatu Karty Energetycznej - podała spółka w komunikacie. Chodzi o niedoszłe kopalnie węgla Karski i Dębieńsko.
- Komandosi z Lublińca razem z grupą psów bojowych K9 zjechali pod ziemię w gliwickiej kopalni Sośnica. Celem wyprawy było ćwiczenie zwierząt w ekstremalnych warunkach. Żołnierze-przewodnicy obserwowali też, jak psy bojowe pracują przy nagłych zmianach ciśnienia, w ograniczonej przestrzeni wyrobisk, w absolutnej ciemności, w zapyleniu czy hałasie maszyn.
- Kilka tysięcy darów przekazali pracownicy JSW Koks powodzianom podczas akcji zorganizowanej w spółce. W sumie, za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Katowickiej, do poszkodowanych trafiły aż cztery transporty najbardziej potrzebnych rzeczy.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała z władzami Sosnowca list intencyjny w sprawie przekazania miastu kolejnych terenów po kopalni Kazimierz-Juliusz. Chodzi o prawie 30 hektarów, na których powstaną m.in.: żłobek, przedszkole, mieszkania, a także miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas.
- W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyło się spotkanie robocze prezesa CSRG Mirosława Bagińskiego oraz wiceprezesa ds. technicznych Jerzego Krótkiego z zastępcą Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Damiana Legierskiego, naczelnikiem Wydziału Planowania Operacyjnego KW PSP w Katowicach bryg. Maciejem Smykowskim oraz naczelnikiem Ośrodka Szkolenia KW PSP w Katowicach kpt. Adamem Gawronem.
- Prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek wziął udział w Kongresie Odbudowy Ukrainy, który odbył się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dyskusja dotyczyła m.in. rynków zbytu węgla czy zakupu produkowanych w Ukrainie urządzeń górniczych.
10 października: Normy obowiązują, podobnie jak certyfikaty jakości węgla, co nie znaczy, że węgiel złej jakości nie jest sprzedawany i spalany - ostrzega w rozmowie z Gazetą Wyborczą rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu do końca 2024 roku zrealizuje trzy projekty, na które otrzymało wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. Jeden z nich dotyczy katalogowania dokumentów historycznych z kopalń na Śląsku.
- KGHM Polska Miedź oraz Politechnika Wrocławska podpisały umowę ramową o współpracy. Dokument zakłada rozszerzenie współpracy gospodarczej w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, usługowej oraz wspólne rozwiązywanie problemów technologicznych w oparciu o potencjał naukowy i doświadczoną kadrę ekspercką. Umowa otwiera również drzwi do pozyskiwania zewnętrznego finansowania na innowacyjne inicjatywy badawcze.
- Grupa Kapitałowa Fasing poinformowała o wpłynięciu umowy podpisanej przez firmę Shandong Zhongxing Supply Chain Technology. Przedmiotem umowy jest dostawa łańcuchów i ogniw złącznych o wartości ponad 17,85 juanów (ok. 9,93 mln zł).
11 października: Sąd w Warszawie nakazał spółce JSW Koks zwrot kwoty gwarancji bankowej Rafako wypłaconej pod kątem budowy elektrociepłowni w Radlinie - przekazała spółka Rafako. Wcześniej Rafako, wobec realizacji kontraktu ws. EC Radlin, złożyło wniosek o upadłość.
- Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej dążą do redukcji kosztów ponoszonych na bieżące funkcjonowanie posiadanej infrastruktury i jej utrzymanie. Podejmowane są działania mające na celu racjonalizację wykorzystania posiadanego przez nie majątku.
- Kopalnia Pniówek inwestuje w swoją przyszłość. Obecnie prowadzone są roboty związane z głębieniem szybu III oraz wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu II.
- Po raz pierwszy w historii Jastrzębska Spółka Węglowa zajęła pierwsze miejsce w corocznym konkursie organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków na najlepszy raport roczny. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej w Sali Notowań GPW.
- Dwanaście osób utknęło na głębokości 300 m pod ziemią w byłej kopalni złota w Kolorado. Pomoc dotarła po 6 godzinach. Naprawiono niesprawne urządzenie transportowe, co umożliwiło im bezpieczny powrót na powierzchnię. Zginęła jedna osoba - informuje portal mining.com.
- Jeśli deklaracji odnośnie pełnej realizacji umowy społecznej nie będzie, to musimy iść do górników, przedstawić im, jak wygląda sytuacja i podjąć odpowiednie decyzje w obronie miejsc pracy – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
- Wydaje się, że rząd idzie po linii najmniejszego oporu. Oświadczy zapewne, że są ogromne pieniądze przeznaczone na pomoc dla górnictwa, tylko że to nie załatwia żadnego z problemów – argumentuje przewodniczący WZZ Sierpień 80 Bogusław Ziętek odnosząc się do spotkania sygnatariuszy umowy społecznej.
- W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic-Wujek w Katowicach, odbyło się 29. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń PGG, na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych miasta Katowice.
12 października: Niezależni eksperci przedstawili opracowania dotyczące dwóch silnych wstrząsów o energii rzędu 10^7 J, do których doszło w tym roku w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Pierwszy z nich miał miejsce 11 lipca w pokładzie 712-713. W wyniku tąpnięcia ucierpiało 21 osób, w tym jedna osoba doznała obrażeń śmiertelnych. Drugi wstrząs miał miejsce trzy dni później w tym samym rejonie. Wówczas na szczęście nikt nie ucierpiał. Analizę tych zdarzeń prezes Wyższego Urzędu Górniczego zlecił dwóm niezależnym zespołom naukowców.
- W polskim przemyśle wydobywczym z roku na rok rośnie liczba stanowisk zrobotyzowanych. Najbliższe lata w branży węglowej będą charakteryzowały się jeszcze szybszym rozwojem nowoczesnych technologii. Najbardziej perspektywiczne kopalnie na dobre staną się uczestnikami tzw. Rewolucji 4.0.
- Kopalnia Pniówek inwestuje w swoją przyszłość. Obecnie prowadzone są roboty związane z głębieniem szybu III oraz wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu II.
14 października: Lubelski Węgiel Bogdanka z prestiżową nagrodą w konkursie The Best Annual Report - spółka zdobyła II nagrodę główną w konkursie The Best Annual Report w kategorii „Przedsiębiorstwa”.
- Leszek K. oraz Michał S. sprawowali od niedawna dyrektorskie funkcje w kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupie Energetycznej. Na obu ciążą zarzuty prokuratorskie za działalność w Orlenie sprzed lat. Wobec dyrektorów prokuratura stosuje środki zapobiegawcze.
- Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni września główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego straciły na wartości. „Jak podały niektóre ze źródeł, spirale spadków na tych rynkach rozkręcił we wrześniu ograniczony popyt" - czytamy w raporcie.
- Przemysł w Polsce pełni kluczową rolę nie tylko ze względów społeczno-ekonomicznych, ale i energetyczno-paliwowych. W 2021 roku (najświeższe dostępne dane) był bowiem odpowiedzialny za zużycie większości gazu ziemnego w Polsce (51 proc., tj. 10,7 mld m sześc.), niemal całego węgla koksowego (98 proc., tj. 12,7 mln ton), 6 mln ton węgla kamiennego energetycznego, tj. 10 proc. łącznej konsumpcji w Polsce, 18 proc. zużywanych w Polsce ropy i paliw ropopochodnych, 27 proc. zużywanych w Polsce OZE (udział OZE w miksie paliwowym przemysłu to 12 proc.) - informuje Forum Energii w analizie pt. Gdzie zacząć transformację przemysłu?
- W siedzibie Ministerstwa Przemysłu rozpoczęło się spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa. - W naszej ocenie umowa społeczna praktycznie nie jest w ogóle realizowana. Nie realizuje jej poprzednia władza, ani obecna władza – zaznaczył przed spotkaniem przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło konsultacje nowej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Resort zakłada szybsze tempo transformacji energetycznej i większy nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii.
- Jak poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka, w ostatnich dniach w Komisji Europejskiej złożona została trzecia wersja wniosku notyfikacyjnego dotyczącego systemu wsparcia dla sektora wydobywczego węgla kamiennego w Polsce.
- Mówiąc zupełnie szczerze, nie wiem, co dalej. Nie wiem, czy będziemy czekać na realizację czegoś, co nie jest realizowane i czy będziemy w nieskończoność spokojni – powiedział po zakończeniu spotkania dotyczącego umowy społecznej Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
- Marcin Maleszewski, górnik ruchu Chwałowice kopalni ROW po nieco słabszym okresie nie stracił ducha walki, nie zrezygnował z marzeń i odniósł spektakularny sukces na Gali MMA FSC10 w Brodnicy.
15 października: Szyb L-VI Rynarcice w Zakładach Górniczych Lubin obchodzi 5-lecie modernizacji, która znacząco podniosła bezpieczeństwo i efektywność pracy w tym oddziale KGHM. Inwestycja obejmowała m.in. budowę nowoczesnej komory rozładunku, dworca z poczekalnią dla górników oraz nowe przestrzenie techniczne. Z okazji rocznicy, dyrekcja oddziału towarzyszyła załodze przy porannych zjazdach.
- W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej odbyło się spotkanie dotyczące połączenia ruchu Halemba i ruchu Bielszowice – w tym ostatnim wydobycie ma się zakończyć w 2026 roku.
- Dobre wieści docierają do nas z ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. Górnicy fedrują ściany zgodnie z założonym planem.
- Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej udzieliła zgody na zwiększenie limitu przyjętego na 2024 roku na umorzenia certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego do 1,8 mld zł z kwoty 1,3 mld zł. Oznacza to zgodę na sięgniecie po kolejną transzę środków z tzw. fundusz stabilizacyjnego, w którym JSW zgromadziła pieniądze na czas dekoniunktury.
- Czterech absolwentów Zespołu Szkół w Libiążu dołączyło do grona pracowników Zakładu Górniczego Janina. Zatrudnienie było możliwe na mocy podpisanej w 2006 roku umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół w Libiążu, powiatem chrzanowskim i Południowym Koncernem Węglowym.
- JSW Koks nadesłał informację w sprawie naliczenia przez JSW Koks kar umownych względem Rafako. To kolejna odsłona sporu pomiędzy dwoma spółkami.
- W Luksemburgu odbyło się posiedzenie Stałej Grupy Roboczej ds. Górnictwa i Innych Gałęzi Przemysłu Wydobywczego, działającej w ramach Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Komisji Europejskiej (Advisory Committee for Safety and Heath at Work - ACSH).
- W kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych doszło do wypadku zbiorowego podczas transportu pracowników pociągiem. Pięć osób zostało poszkodowanych i trafiło do szpitala.
16 października: Zamknięcie elektrowni węglowych w Europie to obecnie często poruszany temat. W kwietniu br. ministrowie G7 zobowiązali się, z wyjątkami, do odejścia od węgla do 2035 roku Unia Europejska liczy na odchodzenie od paliw kopalnych w ramach Zielonego Ładu, który stanowi strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Z kolei zamierzeniem pakietu Fit for 55 jest osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z 1990 roku.
- Polska gospodarka niecierpliwie czeka, aż rząd wyśle sygnał do modernizacji energetyki. Do konsultacji publicznych właśnie trafił długo oczekiwany projekt Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. To ważny i dobry krok. Jednak pomimo głośnych wyborczych deklaracji partii koalicyjnych sprzed roku, wielu ważnych decyzji ciągle nie podjęto - czytamy w najnowszym raporcie Forum Energii.
- Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawił wstępne wyniki finansowe za trzy kwartały br. W tym okresie spółka odnotowała skonsolidowaną stratę netto w wysokości 756,1 mln zł – jak argumentują przedstawiciele spółki, istotny wpływ na ten wynik miał odpis aktualizujący bilansową wartość aktywów trwałych z tytułu utraty wartości w kwocie 1,174 mld zł.
- Od 30 września do 4 października w JSW Koks trwał audyt recertyfikujący dotyczący systemów zarządzania energią oraz bezpieczeństwem informacji. Audyt obejmował Koksownię Przyjaźń, siedzibę spółki JSW Koks oraz Koksownię Jadwiga i zakończył się uzyskaniem recertyfikacji systemów zarządzania wg. norm ISO 50001:2018 oraz ISO/IEC 27001:2022.
- W niemieckim Freibergu od 14 do 16 października odbywa się 28. Spotkanie Szefów Europejskich Urzędów Górniczych. To doroczne forum wymiany doświadczeń urzędów nadzoru górniczego oraz przemysłu wydobywczego z krajów europejskich.
- Przedstawiciele JSW wzięli udział w walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia producentów grafitu i karbonu ECGA (European Advanced Carbon and Graphite Materials Association).
- Po zawieszeniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego ČSA spółka Severní Energiké z grupy Sev.en Česká energie, prowadzi restrukturyzację. Grupa zaoferowała wyposażenie biur, warsztatów, komputerów i innego sprzętu, który nie był już potrzebny, miastom Litvínov i Meziboří. W obu przypadkach zgłosili się zainteresowani, którzy odebrali likwidowany majątek na własne potrzeby.
17 października: Spotkanie z górnikami w cechowni, z dyrekcją kopalni i zjazd pod ziemię na 780 metrów - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na Łukasza Podolskiego w ruchu Bielszowice kopalni Ruda.
- W wyjeździe studyjnym do pogórniczych regionów Walii uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, przyglądając się doświadczeniom Brytyjczyków w transformacji sektora węgla kamiennego.
- Decyzją prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach nowym dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku został Jarosław Orłowski. Zastąpił na tym stanowisku Włodzimierza Madonia.
- Jastrzębska Spółka Węglowa jest dziś w bardzo trudnej sytuacji; potrzebne są spokój i zgoda, żeby ją wyprowadzić na prostą - mówił w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
- We Freibergu (Niemcy, Saksonia) odbyło się 28. Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. To miasto z 800-letnią tradycją górnictwa srebra, którego chlubą jest m.in. założona w 1765 roku Akademia Górnicza.
18 października: Fundacja KGHM Polska Miedź przeznaczyła 5 mln zł na wsparcie dla samorządów i osób poszkodowanych w wyniku powodzi oraz na działania związane z usuwaniem jej skutków.
- Na południowych Morawach w Czechach zbudowano pierwszą skojarzoną produkcję energii elektrycznej i ciepła połączoną z odwiertem do pokładu gazu ziemnego. Spółki MND i Gentec zapowiadają powstanie kolejnych podobnych jednostek - informuje portal oenergetice.cz
- W GIG–PIB odbyło się podsumowujące spotkanie interesariuszy organizowane w ramach projektu LIFE BRINE-MINING. To projekt polegający na demonstracyjnym wdrożeniu zaawansowanej metody redukcji ładunku soli i odzyskiwania zasobów z zasolonych wód kopalnianych. W spotkaniu uczestniczył także wojewoda śląski Marek Wójcik.
- Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju, uczestniczył w forum zarządzania emisjami dwutlenku węgla „Industrial Carbon Management Forum” zorganizowanym przez Komisję Europejską i francuskie Ministerstwo Energii.
- W ramach obchodów jubileuszu 90-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Prewencja drogą do bezpiecznego i zdrowego jutra: zdrowie – demografia – technologie”, na której prezes ZUS Zbigniew Derdziuk przyznał nagrody za działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy lub ochrony zdrowia. Nagrodę w kategorii „Projekt prewencyjny” uzyskała Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
- W Lubinie odbyła się uroczysta Akademia Górnicza, podczas której obchodzono jubileusz 50-lecia Zakładów Górniczych Rudna. W Centrum Kultury Muza w Lubinie spotkali się przedstawiciele byłej i obecnej załogi, kadra zarządzająca KGHM oraz zaproszeni goście.
- Zjazd pod ziemię w kopalni węgla kamiennego Piast-Ziemowit zorganizowała Polska Grupa Górnicza dla przedstawicieli swoich ważnych kontrahentów - odbiorców węgla, spółek energetycznych i hutniczych.
- Załogi ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice prowadzą prace przygotowawcze do zbrojenia kolejnej ściany – XXIV w pokładzie 405/3, której rozruch planowany jest na I kwartał 2025 roku.
- Grupa Azoty Puławy poinformowała, że naliczyła kary umowne konsorcjum Polimexu Mostostalu - wykonawcy bloku węglowego - na kwotę 359 mln zł w związku z opóźnieniami w realizacji inwestycji. Zaznaczyła, że termin zakończenia budowy był kilkakrotnie przekładany.
- Zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia.
19 października: Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została uhonorowana tytułem Grand Prix, zdobywając najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Dziedzictwa Europa Nostra. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie.
- Dobre wyniki notują w ostatnich tygodniach górnicy z ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. We wrześniu fedrowali nawet czterema ścianami!
- Mieszkańcy Małopolski odczuli wstrząsy. Ich epicentrum znajdowało się w kopalni węgla kamiennego Janina w Libiążu. Jak poinformował dziennikarza portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego nikt nie ucierpiał, lecz prewencyjnie wycofano załogę.
- W trzecim kwartale 2024 roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały łącznie 3,05 mln t węgla – to wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale spadek o prawie 11 proc. w stosunku do trzeciego kwartału minionego roku. Po trzech kwartałach br. produkcja węgla w JSW wyniosła 9,06 mln t.
20 października: O godz. 20.18 w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do wstrząsu. Zdarzenie miało miejsce 665 metrów pod ziemią.
21 października: Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że postępowanie koncesyjne dotyczące przedłużenia koncesji na wydobycie węgla z Kopalni Węgla Brunatnego Turów do 2026 roku przeprowadzone zostało prawidłowo. Tym samym nie podzielił zarzutu Stowarzyszenia Eko – Unia dotyczącego udziału w przedmiotowym postępowaniu. Wyrok NSA jest prawomocny i nie ma możliwości jego zaskarżenia.
- W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, odbyło się 8. posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej tej kopalni na powierzchnię terenu gmin Libiąż, Chrzanów i Babice.
- Transformacja energetyczna, plany neutralności klimatycznej, wyzwania dla sektora węgla kamiennego, gaz ziemny, rola wodoru - takie tematy dominowały w pierwszym dniu trzydniowej konferencji „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej”, która rozpoczęła się w Zakopanem. Najwięcej emocji wzbudziły prezentacje o stanie polskiego górnictwa.
- W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach podpisano aneks do wieloletniej umowy sprzedaży węgla Grupie Veolia.
- Dziesięć osób, które na co dzień działają w Greenpeace, składa skargi do Komisji Europejskiej na naruszenie unijnego prawa w zakresie ochrony polskich rzek. Chodzi o działania władz, które doprowadziły do katastrofy w Odrze w 2022 roku. Działacze ekologiczni, wspierani przez prawniczki z Fundacji Frank Bold, podkreślają, że pomimo podjęcia wielu działań ze strony organizacji społecznych, instytucje rządowe nie zrobiły nic, by ograniczyć olbrzymie zrzuty soli do dopływów największych polskich rzek. Alarmują, że 99 proc. polskich rzek jest w złym stanie - informuje Greenpeace.
22 października: Montepuez, największa na świecie kopalnia rubinów w Mozambiku została zaatakowana po fake newsie, zgodnie z którym spółka miała rzekomo „otworzyć swoją kopalnię dla każdego” na 24 godziny. Są poszkodowani. Za fałszywe wiadomości odpowiedzialni są przemytnicy.
- Zgodnie z deklaracją Polskiej Grupy Górniczej podczas spotkania z mieszkańcami 3 października, spółka rozpoczęła prowadzenie monitoringu termicznego i gazowego atmosfery w obrębie Hałdy Szarlota, tak by osoby mieszkające w pobliżu rydułtowskiej hałdy wiedziały, jakim powietrzem oddychają.
23 października: W Szczyrku odbyło się XII Seminarium techniczno-naukowe dla służb łączności i geofizyki zakładów górniczych. Głównym tematem obrad było wdrażanie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa w systemach automatyki, telekomunikacji, gazometrii i geofizyki, w celach podniesienia bezpieczeństwa górniczego.
- Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 roku wyznacza założenia i cele polityki energetycznej. Właśnie rozpoczęły się konsultacje tego dokumentu. - Już nie tyle jako związkowca, ale jako obywatela niepokoi mnie również kierunek w jakim zmierza nasza energetyka - zapisany w KPEiK – mówi Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo.
- Senatorowie, będący członkami senackiej Komisji Klimatu i Środowiska, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego, wizytowali Zakład Górniczy Janina w Libiążu.
- W Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, z okazji jubileuszu 70-lecia, odbył się koncert Górniczej Orkiestry Dętej „Piekary-Julian”.
- Prace zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej zainaugurowano z udziałem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Idea powołania zespołu wynika ze zwiększenia się liczby groźnych wstrząsów i tąpań, które wystąpiły w ostatnich miesiącach w zakładach górniczych spółki. Pierwszym z obszarów, jakim dokładniej przyjrzą się eksperci, ma być ruch wydobywczy Wesoła.
- Obecnie w górnictwie węglowym zatrudnionych jest 74,8 tys. osób. Oznacza to, że tysiące górników pracujących w stopniowo likwidowanych kopalniach będzie potrzebowało wsparcia na rynku pracy. Alternatywą, branżą przyszłości i szansą na rozwój zawodowy może się dla nich okazać praca w zielonej energii. Jak wskazał ekspert, górnicy to bardzo wartościowi i pożądani kandydaci do pracy w OZE.
- My już dzisiaj wiemy, że energetyka nie realizuje kontraktów, co wywraca do góry nogami wszystkie zakładane scenariusze. Polska Grupa Górnicza powinna wydobywać 21-22 mln t węgla rocznie, ale tego nie robi, bo nie ma kto tego węgla odebrać – argumentuje Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
- Obecnie wszystkie spółki powinny zaproponować swoim pracownikom programy dobrowolnych odejść, tak żeby dostosować zatrudnienie do gwałtownie spadającego wydobycia - nie tylko Polska Grupa Górnicza i Południowy Koncern Węglowy, ale też Jastrzębska Spółka Węglowa, która ma ogromny przerost zatrudnienia, jeśli chodzi o pracowników administracyjnych – argumentuje Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.
- Ministerstwo Przemysłu w swoich pracach koncentruje się na zapewnieniu właściwego wykorzystania nadal węgla, przechodzeniu od węgla do wielkoskalowego atomu, a także określeniu przejściowej roli gazu i rozwoju sieci elektroenergetycznych - zadeklarowała szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
- Ratownicy z kopalni Mysłowice-Wesoła przetestowali nowy polski system łączności bezprzewodowej SWAR-2EX, który doskonale sprawdził się w podziemnej akcji.
- Od polityki, niepewności polityki importowej Chin i Indii, a nawet warunków pogodowych zależą perspektywy międzynarodowego rynku węgla. A spadki jego cen na europejskim rynku są efektem zgromadzonych dużych zapasów tego surowca w terminalach węglowych.
24 października: Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność zwrócił się do premiera o pilną interwencję w związku z próbą złamania zapisów Umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa i woj. śląskiego z maja 2021 roku. Chodzi o zapis, który przewiduje, że Elektrownia Rybnik będzie działać co najmniej do 2030 roku. Tymczasem zarząd Polskiej Grupy Energetycznej zdecydował, że Elektrownia Rybnik skończy produkować prąd w 2025 roku – czytamy w mediach społecznościowych śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
- W Gliwicach otwarto po remoncie Izbę Tradycji kopalni Sośnica. Odwiedzający dowiedzą się w niej m.in. jak powstawał węgiel, jakie tradycje górnicze istniały w historii, co oznaczają barwy pióropuszy i mundurów górniczych, jak zaprojektowana jest kopalnia i jak funkcjonuje.
25 października: Wydobycie węgla w 2024 roku w kopani węgla kamiennego Bogdanka (Lubelskie) ma sięgnąć poziomu 7-8 mln ton. Trwają prace nad aktualizacją strategii kopalni na kolejne lata, która ma dotyczyć także procesu transformacji spółki.
- Wpłynęły do ministerstwa uwagi KE do wniosku notyfikacyjnego umowy społecznej dla górnictwa - poinformowała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas rozmowy w Radio Katowice.
- Dom jednego z pracowników kopalni Bolesław Śmiały ucierpiał we wrześniowej powodzi. Poszkodowany otrzymał pomoc od PGG. "To dzięki Waszym wpłatom na specjalne konto PGG dla powodzian udało się pomóc m.in. panu Łukaszowi i jego rodzinie. Dziękujemy Wam – Drodzy Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej za każdą ofiarowaną złotówkę czy pomoc rzeczową" - czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej.
- Obradowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas obrad przyjęto najpierw uchwały uchylające udzielone absolutoria dla pięciu byłych członków zarządu za 2023 roku, a następnie zdecydowano o nieudzieleniu im absolutoriów za ten okres.
- W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej odbyło się spotkanie zamykające audyt nadzoru Zintegrowanego Systemu Zarządzania przeprowadzanego przez TÜV Nord Polska, Audyt, który obejmował obszary środowiska, bezpieczeństwa przesyłania danych oraz bezpieczeństwa pracy, zakończył się pozytywnym wynikiem.
- Ponad 1,5 tys. pracowników ruchu Bielszowice (część kopalni Ruda) odpowiedziało twierdząco w przeprowadzonym w tym tygodniu referendum zorganizowanym przez związki zawodowe. Pracownicy odpowiedzieli na pytanie, czy chcą wydłużenia funkcjonowania kopalni i czy popierają działania w jej obronie.
- PG Silesia złożyło wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Wcześniej Bumech, do którego należy PG Silesia, poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia.
26 października: Zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia.
- W kopalni Mysłowice przeprowadzono z początkiem października akcję otwarcia, przewietrzenia i penetracji czasowo otamowanego wyrobiska.
- Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawił wstępne wyniki finansowe za trzy kwartały br. W tym okresie spółka odnotowała skonsolidowaną stratę netto w wysokości 756,1 mln zł – jak argumentują przedstawiciele spółki, istotny wpływ na ten wynik miał odpis aktualizujący bilansową wartość aktywów trwałych z tytułu utraty wartości w kwocie 1,174 mld zł.
- Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 roku wyznacza założenia i cele polityki energetycznej. Właśnie rozpoczęły się konsultacje tego dokumentu. Co do jego zapisów szereg wątpliwości mają górniczy związkowcy argumentując, że jest sprzeczny z umową społeczną dla górnictwa.
- Doszło do trzech wstrząsów w kopalniach. Dotyczyły one kopalni Bielszowice oraz Zakładu Górniczego Janina. We wszystkich przypadkach zdarzenia nie miały żadnych skutków dla załóg oraz wyrobisk górniczych. Nie było też zgłoszeń od mieszkańców.
28 października: Polska Grupa Górnicza poszukuje partnerów do prowadzenia firmowych składów węgla w 15 kolejnych rejonach Polski, gdzie odbiorcy w gospodarstwach domowych zainteresowani są kupnem opału z krajowych kopalń i jego dowozem w konkurencyjnych cenach.
- Kolejny Górniczy Różaniec odbył się w kościele Świętej Rodziny w Bytomiu Bobrku. Nabożeństwo to jest największym tego rodzaju wydarzeniem w regionie.
- Przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce przesłali do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym domagają się informacji o tym, na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak przypominają, ustawa ta jest podstawą do przyszłego funkcjonowania kopalń w planowanym procesie transformacji.
- Fasing i Lubelski Węgiel Bogdanka podpisały umowę dotyczącą fabrycznie nowych ogniw złącznych do łańcuchów górniczych. Maksymalna wartość umowy wynosi 13,94 mln zł netto, natomiast minimalna 30 proc. tej kwoty.
- Kopalnia Saturn w Czeladzi jest jednym z obiektów, które znalazły się w komiksie „Paneuropa. Licho nie śpi”, wydanym przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zrewitalizowane pokopalniane budynki świetnie się prezentują, są też pomysły na zagospodarowanie kolejnych. W najbliższym czasie powstanie tam multimedialna wystawa mówiąca o historii górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie JSW Koks podjęło uchwałę o dalszym istnieniu spółki JSW Koks. JSW Koks należy do Grupy JSW.
- Kolejna grupa ekspertów postuluje zmiany w Prawie geologicznym i górniczym. W trakcie obrad w ramach konferencji „Mapy Numeryczne 2024: Cyfrowa transformacja gospodarki surowcami mineralnymi i ochrona terenów górniczych” przedstawiciele przemysłu zaproponowali prof. inż. Krzysztofowi Galosowi, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Głównemu Geologowi Kraju, rozważenie uruchomienia nowej koncesji likwidacyjno-wydobywczej.
29 października: Wyjątkowe konsultacje dotyczące Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast miały miejsce na pokopalnianych terenach w Rydułtowach. Ich uczestnicy zwiedzili otoczenie dawnego szybu Leon III.
- W Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku odbyła się XXVIII konferencja naukowo-techniczna pt. „Ochrona środowiska na terenach górniczych i pogórniczych kopalń w Subregionie Zachodnim”. Pokazano na niej, jak wygląda rewitalizacja obiektów po kopalni Anna w Pszowie.
- W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, odbyło się robocze spotkanie dyrektor Instytutu Agnieszki Szczygielskiej z prezesem zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Mirosławem Bagińskim.
- W Ministerstwie Przemysłu trwają prace koncepcyjno-robocze mające na celu wypracowanie projektu zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – taką odpowiedź uzyskali przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce na pismo przesłane do resortu przemysłu.
- Musimy mieć stabilność gospodarczą i stabilność prawa; musimy zapanować nad rynkiem pracy i polityką migracyjną - tak o zmianach koniecznych, by polskie firmy były bardziej konkurencyjne w Europie i na świecie, mówił Jerzy Buzek podczas otwarcia Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach.
30 października: W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej ma się odbyć kolejne spotkanie dotyczące przyszłości ruchu Bielszowice, który jest częścią kopalni Ruda. Zgodnie z propozycją zarządu PGG - połączenie ruchów Halemba i Bielszowice w kopalnię jednoruchową ma mieć miejsce w połowie 2025 roku, a wydobycie w Bielszowicach ma potrwać do połowy 2026 roku. Związkowcy chcą wydłużenia tego terminu.
- Po 40 latach od strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Sosnowiec, w 2021 roku odsłonięty został kamień upamiętniający wydarzenia z 1981 roku. Teraz pod obeliskiem złożono kwiaty.
- Odbyło się spotkanie pracowników Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie z przedstawicielami lubelskiego Okręgowego Inspektoratu Pracy oraz z zakładowym inspektorem pracy i oddziałowymi inspektorami pracy zakładu górniczego Lubelski Węgiel Bogdanka w Bogdance.
- Należąca do KGHM Huta Miedzi Głogów I wznowiła produkcję po planowym intensywnym, blisko trzymiesięcznym postoju remontowym. Prace remontowo-inwestycyjne objęły kluczowe urządzenia ciągu technologicznego i zaplanowane zostały na 75 dni.
- Dobre wiadomości - Muzeum Śląskie otrzymało dofinansowanie na dalszy rozwój. 126 485 732 zł to całkowita wartość projektu „Adaptacja zabytkowych budynków pokopalnianych na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach”.
- Odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych z władzami Polskiej Grupy Górniczej w sprawie połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda. Podczas spotkania zarząd PGG przedstawił propozycję dotyczącą harmonogramu połączenia oraz zmian, jakie to połączenie będzie oznaczało dla górników. - To co najważniejsze: nikt z zatrudnionych w kopalni nie straci pracy – zapewnił Leszek Pietraszek, prezes PGG.
31 października: Już za pięć tygodni ruszy w Rybniku Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych. To efekt współpracy Miasta Rybnika – lidera projektu, Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostało wprost obsypane nagrodami podczas gali 10. edycji The European Cultural Tourism Network Awards w Dublinie w Irlandii. Doceniono wszystko to, co oferuje zabrzańskie muzeum, a co związane jest z kulturą i dziedzictwem górniczym - czytamy w komunikacie MGW w Zabrzu.
- W pierwszym etapie zmian, w ciągu sześciu miesięcy do końca 2025 roku stan zatrudnienia w kopalni Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób (odpowiednio z 2721 do 2603 w ruchu Halemba oraz z 2283 do 1782 w ruchu Bielszowice). Natomiast na koniec lipca 2026 roku w jednoruchowej kopalni Ruda pracowałoby ok. 2880 osób.
- Wydarzenia krótkoterminowe, takie jak zakłócenia w dostawach w Australii, zmiany w przepływach handlowych i sankcje wobec Rosji, nadal utrzymują niestabilność rynków węgla metalurgicznego - oceniają eksperci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.