2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto SIERPIEŃ:
1 sierpnia: Kopalnia Bobrek będzie fedrowała do końca 2025 roku, następnie zacznie się likwidacja zakładu. O to, co dalej stanie się z pracownikami kopalni mówił Grzegorza Wacławka, prezesa Węglokoksu Kraj.
- Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zawarła dwa porozumienia o współpracy gospodarczej, tzw. Memorandum of Understanding (MoU), z komitetami Chińskiej Rady ds. Promocji Handlu Zagranicznego z prowincji Jilin oraz miasta Ningbo. Dokumenty zostały podpisane w trakcie misji polskich izb gospodarczych i organizacji pracodawców do Chin, zorganizowanej w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku (formalnie nazywanego Inicjatywą Pasa i Drogi, Belt and Road Inititative), której celem było zintensyfikowanie współpracy gospodarczej oraz nawiązanie kontaktów pomiędzy Państwem Środka a 15 krajami, w tym Polską.
- Górnictwo dominowało na torach w 2023 roku wynika ze „Sprawozdania z funkcjonowania rynku transportu kolejowego w 2023 roku”, które przygotował Urząd Transportu Kolejowego. Z raportu wynika, że łączna masa przewiezionych koleją towarów w 2023 roku wyniosła 231,6 mln t i była niższa o 16,9 mln t niż rok wcześniej, kiedy kolej przewiozła 248,5 mln t towarów.
- Obligacje skarbowe o łącznej wartości nominalnej 1,5 mld zł przeznaczone dla ministra przemysłu na podwyższenie kapitału zakładowego Polskiej Grupy Górniczej wyemitował minister finansów.
2 sierpnia: W kopalni Bobrek wyłączone z eksploatacji zostało pole Bobrek-Miechowice 1, ale w polu Północnym praca idzie pełną parą. - Podkreślam, że to co się da wybrać efektywnie w polu Północnym, to wybierzemy do końca – zaznaczył Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj, spółki do której należy bytomska kopalnia.
- Indeks PSCMI1 w czerwcu 2024 roku nieznacznie pogorszył swój wynik o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wartość indeksu PSCMI2 również była mniejsza o 0,9 proc. - poinformował katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
- Nowym dyrektorem kopalni Sośnica w Gliwicach został Sebastian Stopa, natomiast kopalni Piast-Ziemowit - Tomasz Kudłacik. Obydwaj nowo powołani dyrektorzy byli wcześniej związani z zakładami, którym obecnie szefują.
- Organizacje związkowe Południowego Koncernu Węglowego SA wystosowały pismo do minister klimatu i środowiska. Powód? Tocząca się dyskusja nad przyszłością spółek górniczych spowodowana pracami nad zmianą rozporządzenia dotyczącego jakości paliw stałych. - Wprowadzenie nowych norm jakości węgla - i to w tak krótkim czasie - spowoduje, że wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego będą nierentowne - napisali związkowcy.
- Załogi oddziałów robót przygotowawczych prowadzą obecnie roboty korytarzowe w siedmiu przodkach, w kolejnych czterech zadania realizują podmioty zewnętrzne. W ub.r. w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie górnicy wydrążyli 9,5 tys. m wyrobisk korytarzowych, z czego 7,5 km siłami własnej załogi.
3 sierpnia: - Z naszych szacunków wynika, że pracownicy, którym zostało mniej niż 8 lat do emerytury, ten okres dopracują na Bobrku, natomiast pozostała grupa będzie musiała zostać alokowana na inne kopalnie zgodnie z nadrzędną zasadą, że nikt nie straci pracy – mówi w rozmowie z Górniczą Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj – spółki, do której należy kopalnia węgla kamiennego Bobrek.
5 sierpnia: Wojewoda śląski Marek Wójcik spotkał się z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji gmin górniczych, terenów dotkniętych eksploatacją górniczą oraz budowy elektrowni „Rybnik 2050”.
- Niestety jednorazowa rekompensata w kwocie 4000 zł brutto średnio na osobę nie spełnia oczekiwań załogi – wskazują przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych działających w Lubelskim Węglu Bogdanka.
- Patrząc na tę niebezpieczną sytuację musimy podjąć jakieś działania i zrobić coś, żeby to wszystko nie skończyło się zwolnieniami grupowymi, bo to w perspektywie nam grozi, jeśli sytuacja się nie poprawi – ostrzega Stanisław Kłysz, przewodniczący „Solidarności” w Południowym Koncernie Węglowym.
- Odbyło się VI posiedzenie Rady Naukowej ds. ochrony środowiska przy LW Bogdanka. Rada jest organem tworzącym opinie i rekomendacje dla zarządu spółki, co do planowanych i realizowanych działań z zakresu ochrony środowiska.
- Wyższy Urząd Górniczy oraz działająca przy nim Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego uhonorowała tytułem „Dzielny Górnik” ratowników górniczych z kopalń ROW ruch Rydułtowy oraz Mysłowice-Wesoła należących do Polskiej Grupy Górniczej. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 5 sierpnia, w siedzibie WUG w Katowicach. Pamiątkowe dyplomy otrzymało sześciu ratowników – po trzech z każdej kopalni. Odbierając wyróżnienia podkreślali, że są to nagrody dla wszystkich ratowników z ich kopalnianych stacji. Ratownicy zostali uhonorowani za postawę w czasie akcji z 14-15 maja (Mysłowice-Wesoła) oraz z 11-13 lipca (ruch Rydułtowy).
6 sierpnia: Związki zawodowe działające w Grupie Enea zawarły porozumienie dotyczące współpracy. Dokument został podpisany w Kozienicach w czasie spotkania organizacji związkowych działających w Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec i Lubelskim Węglu Bogdanka - podał Związek Zawodowy Górników w Polsce z węglowej spółki.
- Z okazji jubileuszu 770-lecia Bytomia piłkarska Polonia przygotowała specjalne stroje meczowe nawiązujące do barw miasta. Na koszulkach widnieją charakterystyczne, górnicze obiekty miasta.
- W związku z trudną sytuacją finansową spółki, zarząd JSW KOKS SA przyjął ratunkowy program naprawczy, określający obszary spodziewanych oszczędności i optymalizacji kosztowej. „Realizacja programu nie spowoduje zagrożenia dla realizacji najważniejszych inwestycji, produkcja oraz realizacji dostaw koksu do kontrahentów” - podaje spółka w komunikacie.
- Odbyły się oględziny wyrobisk w pokładach 703 i 706 w ruchu Rydułtowy z udziałem ekspertów. W zależności od wyniku przeprowadzonych oględzin, podejmowane będą następne działania w rejonie, gdzie doszło do tragicznego w skutkach tąpnięcia.
- Od soboty, 10 sierpnia, można będzie zwiedzać budynek maszynowni szybu Bartosz należący do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Można tam będzie zobaczyć unikatową XIX-wieczną maszynę parową. Została zakupiona w 1892 roku jako część inwestycji związanej z modernizacją szybu, który zanim został Bartoszem nosił imię Beniamin. Maszyna działała aż do 1996 roku, co czyni ją najdłużej eksploatowaną czynnie maszyną parową w polskim górnictwie.
- Polska Grupa Górnicza planuje objąć zwolnieniami grupowymi 435 pracowników, którzy mają uprawnienia emerytalne. Zwolnienia emerytów w PGG to nie nowość. Przykłady z przeszłości pokazują, że finalnie rozmiar tych zwolnień był mniejszy niż początkowo deklarowała spółka.
- Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź zdecydowała o powołaniu do zarządu spółki Igi Lis. Iga Lis od 1 września obejmie stanowisko wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych.
7 sierpnia: W Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice należących do KGHM Polska Miedź w nocy z 6 na 7 sierpnia doszło do wstrząsu. W jego wyniku poszkodowani zostali pracownicy. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 2 w nocy w rejonie oddziału G-51.
- Zarząd Polskiej Grupy Górniczej dokonał zmian w kierownictwie kopalni Staszic-Wujek w Katowicach. Nowym dyrektorem kopalni został Marek Okoń.
- W ruchu Rydułtowy (część kopalni ROW) rejon, gdzie doszło do tragicznego tąpnięcia, został wyłączony z eksploatacji. - Musieliśmy się na razie wycofać z tego rejonu i musimy przeanalizować, czy będziemy mogli tam wrócić, a jeśli nie, to w jaki sposób prowadzić wydobycie – zaznacza prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek.
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień w PKP Cargo w okresie od 25 lipca 2022 r. do 31 lipca 2023 r. - poinformowała w środę spółka. Jak dodano, sprawa dotyczy tzw. decyzji węglowej.
- W ruchu Rydułtowy kopalni ROW specjaliści oraz przedstawiciele nadzoru górniczego przeprowadzili oględziny wyrobisk dotkniętych skutkami wstrząsu z 11 lipca 2024 r. W rejonie E1 pokładów 706 i 703/1-2 stwierdzono, że w pochylni równoległej 1200-E1 zaistniało tąpnięcie, powodujące zniszczenie wyrobiska na odcinku 145 m.
8 sierpnia: W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie, w ruchu Zofiówka, doszło do zgonu naturalnego 47-letniego pracownika. Zdarzenie miało miejsce na poziomie 900, w przecince C-2, około godziny 22 - czytamy w komunikacie nadesłanym przez JSW.
- Wałbrzych pozyskał imponujące, największe od lat dofinansowanie unijne na trzy sztandarowe projekty miejskie. Wsparcie pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Środki zostaną przeznaczone m.in. na adaptację muzealną dawnej sortowni i wagi kolejowej w Starej Kopalni, adaptację dawnej siłowni czy zagospodarowanie terenów pogórniczych.
- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował o zakończeniu analiz głównych przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości bilansowej aktywów, zgodnie z postanowieniami MSR 36 Utrata wartości aktywów.
- Zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji i przedstawiciele wszystkich związków zawodowych apelują do premiera i ministra aktywów państwowych o pilną wypłatę rekompensaty za tzw. decyzję węglową - podała w czwartek spółka. To może pomóc uratować spółkę - dodano.
- Pracownicy JSW Koks pikietowali przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu-Zdroju oraz Koksownią Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Powodem protestu są postulaty płacowe.
- Przedstawiciele związków zawodowych działających w ruchu Rydułtowy (część kopalni zespolonej ROW) spotkali się z dyrektorem kopalni Tomaszem Tkoczem. Narada dotyczyła sytuacji, w jakiej znalazł się ruch Rydułtowy po wstrząsach z 11 i 14 lipca.
- Część pracowników z ruchu Rydułtowy zostanie oddelegowana czasowo do pracy w sąsiednim ruchu Marcel. Taką decyzję podjęła dyrekcja zespolonej kopalni ROW, w następstwie wyłączenia z eksploatacji niektórych rejonów w ruchu Rydułtowy po wstrząsach, które miały miejsce 11 i 14 lipca br.
9 sierpnia: Otwarty został cmentarz parafialny w Trzebini przy ul. Jana Pawła II. Ograniczenia w użytkowaniu nekropolii zostały wprowadzone przez jego zarządcę w lutym 2023 roku. Miało to związek z zapadliskami, które wystąpiły we wrześniu 2022 roku oraz opinią ekspertów, którzy wskazali teren cmentarza jako obszar dużego zagrożenia.
10 sierpnia: Polska Grupa Górnicza podsumowała zmiany kadrowe w zarządzie spółki oraz na stanowiskach dyrektorów kopalń. Przypomnijmy, że od 1 sierpnia nowym wiceprezesem spółki ds. produkcji jest Marek Skuza. Z nowym, ale doświadczonym zespołem spółka zamierza stawić czoło wyzwaniom, jakie stoją przed nią w najbliższych miesiącach i latach.
- Na ukończeniu są prace nad projektem rozporządzenia, które szczegółowo określa zakres pracy ratowników - poinformowało w piątek Ministerstwo Przemysłu w komunikacie. Dotychczasowe rozporządzenie w tym zakresie pochodzi z 2017 r.
- Prezes PGE Dariusz Marzec powiedział, że w spółce trwają prace nad wydzieleniem z jej struktur aktywów węglowych, wśród których są m.in. kopalnia i elektrownia w Bełchatowie. Do końca przyszłego roku spółka PGE GiEK ma stać się własnością Skarbu Państwa.
- Specjaliści Głównego Instytutu Górnictwa-BIP z Katowic zbadali tereny pogórnicze w Wałbrzychu pod kątem potencjalnego zagrożenia metanowego. Jak podali, po odnotowanym tam wybuchu z 22 lipca chodziło o sprawdzenie hipotezy, czy mogło dojść do eksplozji metanu. Badania to wykluczyły.
- Plan zwolnienia przez Polską Grupę Górniczą ponad 400 emerytów wzbudza sporo kontrowersji. Takie rozwiązanie nie jest jednak żadną nowością, a przykłady z ostatnich lat pokazują, że w praktyce liczba pracowników wysyłanych na emeryturę była mniejsza od początkowych zamierzeń.
- O dużym sukcesie donoszą załogi Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie – jednej z trzech kopalń należących do Południowego Koncernu Węglowego. Dzięki determinacji i zaangażowaniu górników udało się poczynić duży krok w kierunku udostępnienia zasobnego w węgiel złoża Dąb.
- Górnicy z kopalni Staszic-Wujek mają powody do satysfakcji. W połowie lipca, mimo trudnych warunków geologiczno-górniczych, udało im się zazbroić i oddać do eksploatacji ścianę 21/510/S w pokładzie 510/ warstwa I-II. Nowy front robót eksploatacyjnych zlokalizowany jest w polu S na poziomie 900 m, z maksymalną wysokością wybierania do 4,5 m.
- Służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej na firmowym fanpage poinformowały, że rodzina uratowanego górnika w ruchu Rydułtowy kopalni ROW odwiedziła zakład i podziękowała ratownikom górniczym oraz wszystkim, którzy się przyczynili do jego uratowania. Złożyła kwiaty pod figurą św. Barbary w cechowni kopalni.
12 sierpnia: Aleksander Chowaniec został nowym wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Tym samym zarząd nadzoru górniczego został skompletowany. W jego skład wchodzą prezes Piotr Litwa, wiceprezesi Piotr Wojtacha i Aleksander Chowaniec oraz dyrektor generalny Krystyna Samek-Skwara.
- Nie udało się wypracować wspólnego stanowiska pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej a stroną związkową. Oznacza to, że teraz to spółka będzie uprawniona do unormowania zasad dokonywania zwolnień grupowych w wydanym samodzielnie regulaminie.
13 sierpnia: Magdalena Jarkulisz została dyrektorem departamentu ropy, gazu i gospodarki wodorowej w Ministerstwie Przemysłu. Departament, którym pokieruje, to nowa jednostka w resorcie przemysłu.
- RG Bogdanka prowadzi rekrutację na stanowiska m.in. do pracy pod ziemią. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Lubelski Węgiel Bogdanka.
- Rada Nadzorcza spółki JSW Nowe Projekty rozpoczęła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. Kandydaci mogli składać zgłoszenia do 26 sierpnia.
14 sierpnia: W ruchu Halemba kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, prowadzona jest akcja ratownicza w związku z wystąpieniem pożaru endogenicznego. Na razie w działania zaangażowane są cztery zastępy ratownicze - dwa kopalniane oraz dwa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
- Grupa KGHM zakończyła pierwsze półrocze 2024 roku z zyskiem netto na poziomie 1 mld 74 mln zł - przekazali we wtorek przedstawiciele spółki. Oznacza to znaczący wzrost względem 401 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zapowiedziano dalsze inwestycje i optymalizację kosztów.
- Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ogłosiło listę nominowanych do nagrody Czarny Diament Wolności. Spośród nich zostanie wyłoniony tegoroczny laureat, którego poznamy podczas uroczystej gali 9 września br. Czarny Diament Wolności jest nagrodą przyznawaną dla uczczenia szczególnych zasług w dbaniu o pamięć o pacyfikacji kopalni Wujek, w tym w szczególności o dziewięciu zabitych górnikach.
- Zgodnie z planem zakończyły się prace zabezpieczające teren cmentarza parafialnego w Trzebini przy ul. Jana Pawła II. O wykonanych pracach opowiedział dziennikarzom Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak wyjaśnił, na terenie nekropolii wykonano ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km i wtłoczono niemal 18 tys. m sześc. mieszaniny stabilizującej. Było to konieczne po tym, jak na terenie cmentarza we wrześniu 2022 r. wystąpiło zapadlisko.
- W środę, 21 sierpnia, na konta pracowników KGHM wpłynie dodatkowa nagroda roczna za pierwsze półrocze br. Nagroda wyniesie ok. 37,7 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia.
- Po tąpnięciu, do którego doszło w ruchu Rydułtowy, wśród górników coraz częściej słychać obawy, że kopalnia podzieli los bytomskiego Bobrka. - W moim mniemaniu ta kopalnia powinna dostać szansę, powinna fedrować w trybie szczególnego nadzoru – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.
- Czy ruch Rydułtowy podzieli los kopalni Bobrek? - Boję, że casus Bobrka wykreował metodę, że teraz wszędzie, gdzie jest ciężko, będziemy kombinowali, jak taką kopalnię zamknąć. Każde takie ustępstwo jest kapitulacją i dowodem na niekompetencję – uważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i górniczy ekspert.
- Uruchomienie pakietów górniczych osłon socjalnych związane z planowaną likwidacją kopalni Bobrek w Bytomiu wymaga zmian legislacyjnych m.in. w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych na zapytanie poselskie.
- Równo 105 lat temu pod bramą kopalni Mysłowice padły strzały. Oddział Grenzschutzu oddał je do czekających na wypłatę górników oraz towarzyszących im kobiet i dzieci. Zginęło 10 osób - siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. To zdarzenie wywołało szok, zradykalizowało nastroje robotników na Górnym Śląsku i stało się jedną z przyczyn wybuchu I powstania śląskiego.
- W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Borynia-Zofiówka- Bzie w Ruchu Borynia doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Tuż przed godziną 20. na poziomie 1120 m doszło do opadu skał wraz z wypływem metanu.
16 sierpnia: Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka linii M2 - poinformowała spółka Metro Warszawskie. Nad prowadzonymi pracami czuwa nadzór górniczy, a dokładnie Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie.
- Zespół specjalistów opracował metodę eliminującą rozwój złotej algi; preparat wynaleziony przez polskich naukowców SinStop jest naturalny, a badania wykazują wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody.
- Na przestrzeni lipca główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego poruszały się ruchem wzrostowym. Jak podały źródła rynkowe, na wzrosty cen w rozpatrywanym miesiącu przełożyły się w głównej mierze liczne zakłócenia po stronie podaży – wynika z danych zebranych przez analityków katowickiej Agencji Rozwoju Przemysłu.
17 sierpnia: Wydawało się do tej pory, że lubelska kopalnia Bogdanka bez problemu będzie prowadziła produkcję do 2049 r. Związkowcy obawiają się jednak, że kopalnia przestanie fedrować dużo wcześniej.
- Słowo „węgiel” kojarzy się nam głównie z węglem kamiennym wydobywanym pod ziemią. Jednak w naszym kraju drugim istotnym surowcem energetycznym jest węgiel brunatny. Nie mogło go zatem zabraknąć w „Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce”, który został opublikowany pod koniec czerwca. Publikacje od lat przygotowuje Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Dane zebrane w najnowszej jego edycji dotyczą stanu na koniec 2023 r.
19 sierpnia: Polska Grupa Górnicza ogłosiła przetargi na prowadzenie 29 nowych składów węgla. Po ich rozstrzygnięciu liczba punktów w sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla wzrośnie do 250.
- W Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Wołodymyra Hnatiuka w Tarnopolu w Ukrainie odbyła się uroczystość przyjęcia prof. dr. hab. inż. Adama Smolińskiego w poczet Inżynierskiej Akademii Ukrainy – poinformowali przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa–PIB.
- KGHM jest w trakcie uruchamiania technologii umożliwiającej produkcję mniejszych sztabek srebra i złota spełniających wymogi rynku inwestycyjnego klientów indywidualnych, rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na przełom III i IV kw. - poinformował podczas czatu inwestorskiego wiceprezes KGHM ds. finansowych Piotr Krzyżewski.
- W Ministerstwie Przemysłu w Katowicach odbyło się spotkanie dotyczące między innymi sprawiedliwej transformacji energetycznej. W rozmowach, oprócz przedstawicieli resortu i związków zawodowych, uczestniczyli samorządowcy i zarządy spółek węglowych.
20 sierpnia: W Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice, należących do KGHM Polska Miedź, doszło do śmiertelnego zdarzenia - poinformowały służby prasowe koncernu. Życie stracił 50-letni górnik.
- Nie żyje Józef Stach, wieloletni wiceprezes ds. ekonomicznych Lubelskiego Węgla Bogdanka. Informacje o śmierci menedżera przekazała węglowa spółka w mediach społecznościowych. Józef Stach miał 95 lat.
- Zakończono akcję przeciwpożarową w ruchu Halemba kopalni Ruda należącej do Polskiej Grupy Górniczej - poinformowała Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Działania w zakładzie górniczym zlokalizowanym w Rudzie Śląskiej były prowadzone przez tydzień.
- Na posiedzeniu rządu rozmawiano m.in. o zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa, w tym kopalń, na rzecz zaopatrzenia ich w środki i systemy dotyczące odsalania wód - poinformował we wtorek na konferencji wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. To jest wyzwanie dla rządu - dodał.
- Działacze Greenpeace zorganizowali akcję protestacyjną przed katowicką siedzibą Ministerstwa Przemysłu. Na znak protestu rozsypali węgiel z solą przed wejściem do budynku, gdzie mieści się resort przemysłu oraz Polska Grupa Górnicza.
- 20 sierpnia 1959 roku rozformowano Wojskowy Korpus Górniczy. Formacja wojskowej służby zastępczej została utworzona w 1949 r., a zlikwidowana po 10 latach istnienia. Służba ta miała charakter pracy przymusowej. Kierowano do niej młodych mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla wprowadzanego ustroju komunistycznego w Polsce.
21 sierpnia: Polska Grupa Górnicza jeszcze w sierpniu rozpocznie wręczanie wypowiedzeń pracownikom spółki, którzy do 1 lipca 2024 roku uzyskali prawo do emerytury – poinformowali przedstawiciele PGG.
- Na początku sierpnia nadzór górniczy wydał decyzję o częściowym wstrzymaniu ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach. Decyzja ta dotyczy prowadzenia robót górniczych w pokładach 703/1-2 i 706 w rejonie E1.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń odniosła się do sytuacji zaistniałej w rzece Kłodnicy. Woda w niej zabarwiła się na rdzawy kolor. Spółka poinformowała, że wie o tej sprawie i szczegółowo ją monitoruje. W komunikacie SRK wyjaśniła, że pompowane wody są pochodzenia naturalnego, infiltrującymi z odwanianego obszaru do wyrobisk i pompowni dołowych. Dodano, że SRK nie ma wpływu na ilość oraz jakość pompowanych i zrzucanych do cieków powierzchniowych wód.
- W Tarnowskich Górach uczczono 44. rocznicę pierwszego strajku na Górnym Śląsku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Strajk był pierwszym takim wystąpieniem pracowników śląskich zakładów w 1980 roku. Rozpoczął falę protestów w całym województwie katowickim.
- Decyzja premiera Morawieckiego z 2022 roku, polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensaty - poinformowało ministerstwo aktywów.
23 sierpnia: Miasto przystąpiło do sporządzenia planu ogólnego Rudy Śląskiej oraz miejscowego planu rewitalizacji terenu po byłej kopalni Pokój. Chodzi o 65 hektarów należące do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Dokumenty te będą podstawą do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Kanadyjska firma Lucara Diamond wydobyła diament o masie 2492 karatów z kopalni Karowe w Botswanie. To jak donosi portal mining.com, drugi co do wielkości kamień na świecie, jaki kiedykolwiek wydobyto.
- W kopalni Sobieski doszło do wstrząsu. Jego skutki odczuli również na powierzchni mieszkańcy Jaworzna.
- W siedzibie Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami kierownictwa i dozoru ruchu, odpowiedzialnymi za eksploatację urządzeń energetycznych przy drążeniu tuneli warszawskiego metra.
- Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z przedstawicielami związków zawodowych z huty Liberty Częstochowa. Rozmowy dotyczyły sytuacji w zakładzie.
24 sierpnia: W Szklarskiej Porębie – Jakuszycach odbył się 12. KGHM Letni Bieg Piastów. Od wielu lat KGHM jest sponsorem tej jednej z ważniejszych imprez sportowych w kraju.
- Z upoważnienia Komisji Nadzoru Finansowego zatwierdzono prospekt spółki Bumech sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii I, J i K. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.
- Dobiegły końca badania nad termochemicznym przetwórstwem osadów ściekowych, realizowane przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu HYCOSS. Naukowcy pracowali nad rozwojem technologii hydrotermalnego upłynniania (HTL) osadów ściekowych, ukierunkowanej na wytwarzanie biopaliw płynnych tzw. II generacji.
- Unijna dyrektywa budynkowa spędza sen z oczu tym, którzy dopiero dom budują, jak i jego wieloletnim właścicielom. Wybór ogrzewania jest obecnie obarczony tyloma znakami zapytania, że stający przed tym zadaniem rwą włosy z głowy. Węgiel? Jest jednym z najtańszych, ale jak długo będzie można go używać? Gaz? To też paliwo kopalne. Pompy ciepła? Niby OK w połączeniu z fotowoltaiką, ale to niezwykle kosztowna inwestycja, nawet przy uwzględnieniu ewentualnych dotacji.
- Grupa KGHM zakończyła pierwsze półrocze 2024 roku z zyskiem netto na poziomie 1,074 mld zł, co oznacza znaczący, 2,7-krotny wzrost w porównaniu do 401 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie 2023 roku. Jak zaznaczyli przedstawiciele miedziowego koncernu, w analizowanym okresie spółka zanotowała wzrost zarówno wyników, jak i efektywności operacyjnej, przy widocznym obniżeniu kosztów produkcji.
25 sierpnia: W parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się XXIII Festiwal Orkiestr Dętych. Miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowych przebojów muzyki rozrywkowej. A członkowie orkiestr pokazali, że muzyka jest ich wielką pasją.
26 sierpnia: Jedna z największych amerykańskich spółek węglowych Arch Resources zgodziła się na fuzję z konkurencyjną firmą CONSOL Energy. W ten sposób powstanie północnoamerykański gigant węglowy o wartości ponad pięciu miliardów dolarów o nazwie Core Natural Resources. Poinformowały o tym w swych komunikatach obie firmy.
- Polska Grupa Górnicza poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lędzinach stwierdzono wystąpienie czterech zagłębień w gruncie o szerokości od 30 do 50 cm i głębokości ok. 2 m. Zgłoszenia o wystąpieniu deformacji przekazali mieszkańcy.
- Kopalnia Piast kojarzy się z zakładem zlokalizowanym w Bieruniu. Jest on obecnie ruchem kopalni Piast-Ziemowit. Jednak warto przypomnieć, że zakład pod taką nazwą znajdował się także w pobliskich Lędzinach. Jego właścicielem był książę pszczyński.
- 2 września startuje nabór do czwartej edycji katowickiego konkursu dla innowatorów „Kopalnia Start-upów”. Na najlepszych czekają nagrody finansowe oraz przestrzeń biurowa w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink, która zapewni nie tylko dwa lata bez zmartwień o miejsce do pracy, ale również dostęp do szerokiej sieci partnerów Inkubatora. Nowością tegorocznej edycji konkursu jest możliwość zgłaszania pomysłów start-upów z terenu całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Jastrzębska Spółka Węglowa o miesiąc później opublikuje raport za pierwsze półrocze 2024 r. Początkową datą publikacji tego raportu był 29 sierpnia, ale przedstawiciele JSW poinformowali właśnie o przesunięciu terminu na 27 września.
- Do tragicznego zdarzenia doszło w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Podczas pracy zginął 48-letni górnik. Ogłoszono żałobę.
27 sierpnia: Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu przygotował comiesięczne podsumowanie zagranicznych publikacji prasowych na temat światowego rynku węgla.
- Import węgla z Australii do Chin wzrósł w pierwszej połowie roku ponad dwukrotnie. Znacząco wzrósł także import z Mongolii, (o 33 proc.), która przejęła udziały w rynku od głównych dostawców Indonezji i Rosji.
- Indyjska spółka Essar Oil and Gas Exploration and Production (Essar) planuje zainwestować 30 mld rupii w zwiększenie produkcji CBM w Indiach, podaje Economic Times. W przeliczeniu chodzi o kwoty sięgające prawie 360 mln USD. CBM to nic innego jak metan występujący w pokładach węgla.
- W Polskiej Grupie Górniczej rozpoczęły się zwolnienia grupowe emerytów. Powodem zwolnień jest trudna sytuacja finansowa spółki oraz konieczność szukania oszczędności.
- Z upoważnienia Komisji Nadzoru Finansowego 23 sierpnia 2024 roku zatwierdzono prospekt: BUMECH z siedzibą w Katowicach, sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii I, J i K. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.
- Ogłoszony został konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Kopalnia to instytucja kultury miasta Rybnika, zlokalizowana na terenie dawnej Kopalni Hoym, jednej z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce.
- Przedstawiciele Lubelskiego Węgla Bogdanka poinformowali o konieczności dokonania odpisu aktualizującego bilansową wartość aktywów. Odpis ma wysokość 1,174 mld zł. Jak zaznaczają przedstawiciele LW Bogdanka, operacja ma charakter księgowy i nie wpływa na sytuację płynnościową spółki.
28 sierpnia: Grupa EP Corporate Group biznesmena Daniela Křetínskiego, do którego w przeszłości należała m.in. spółka PG Silesia, planuje w nadchodzących miesiącach dalsze duże inwestycje w energię i media za pośrednictwem spółek zależnych. Na Słowacji planuje zwiększyć udziały w spółce Slovenské elektrárny, zdobywając tym samym większość u największego producenta energii elektrycznej w kraju. We Francji negocjuje przejęcie wydawnictwa Groupe Delcourt. Ponadto w dalszym ciągu inwestuje miliardy w zasoby energetyczne w Niemczech.
- Na warszawskim parkiecie firmy z górniczym rodowodem specjalnie nie błyszczą. Bryluje jedynie KGHM.
- Oddano hołd ofiarom największej katastrofy w historii zabrskiej kopalni Makoszowy. W 1958 r. w pożarze zginęło tam 72 górników. O ofiarach tej tragedii przypomina pomnik, który znajduje się naprzeciwko zamkniętej już kopalni. Tam odbyły się uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy powstała w miejscu zakładu górniczego pompownia Makoszowy oraz władze Zabrza.
- W ostatnich kilku dniach, w należącej do KGHM kopalni Polkowice-Sieroszowice, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. - Przygnębienie i smutek potęguje nasze przekonanie, że obydwu tym zdarzeniom można było zapobiec – przekonuje Bogusław Szarek, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni Polkowice-Sieroszowice.
- Przedstawiciele Lubelskiego Węgla Bogdanka poinformowali, że spółka uwzględnia w wynikach wpływ procesów zielonej transformacji i w związku z aktualną sytuacją na rynku podjęła decyzję o przeprowadzeniu testu na utratę wartości aktywów, w wyniku którego dokonano odpisu o wartości 1,174 mld zł. Przedstawiciele spółki odnieśli się również do żądań płacowych związków zawodowych. - W sytuacji spadającego popytu, silnej konkurencji i spadających marż, spełnienie tych oczekiwań jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe – wskazali.
- Z cechowni ruchu Ziemowit została skradziona skarbona, do której górnicy wrzucali pieniądze zbierane na pomoc dla kolegi, który po operacji pozostaje w śpiączce. Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KWK Piast-Ziemowit apelują o pomoc w znalezieniu sprawcy.
- Według wcześniejszych zapowiedzi zużycie węgla od tego roku miało już tylko maleć. Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport, który przewiduje, że tak się jednak nie stanie - światowe zużycie węgla pozostanie w tym i przyszłym roku na stabilnym poziomie, a powodem jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie.
- Kolejna wieża szybowa na Śląsku została wysadzona w powietrze. Tym razem po stronie czeskiej. Chodzi o wieżę szybową byłej kopalni Łazy w Orłowej, do niedawna wizytówce regionu karwińskiego.
29 sierpnia: Węglokoks Kraj sprzedaje zestaw używanego w eksploatacji górniczej wąskotorowego taboru kolejowego. Spółka jest właścicielem kopalni Bobrek w Bytomiu.
- Budowa jednej odsalarni wód kopalnianych to koszt rzędu od 1 mld zł do 1,5 mld zł - powiedziała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. We wrześniu spółki górnicze mają przedstawić planowane inwestycje w odsalanie wód kopalnianych wraz z kosztorysami i harmonogramami ich realizacji.
- Decyzją zarządu PGG Mieczysław Wojtyński objął obowiązki naczelnego inżyniera kopalni Sośnica, natomiast naczelnym inżynierem ruchu Ziemowit został Andrzej Kusak - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.
- Przychody Grupy Grenevia w pierwszym półroczu 2024 r. były o 158 mln zł wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ich wzrost jest efektem zwiększenia przychodów we wszystkich segmentach biznesowych Grupy.
- W kopalni Ziemowit działał innowacyjny system demonstracyjny do oczyszczania solanek kopalnianych. Urządzenie powstało w ramach projektu LIFE Brine Mining. Konsorcjum projektu LIFE Brine-Mining stanowi 10 jednostek z Grecji i Holandii, a polskimi partnerami jest Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Śląska oraz Polska Grupa Górnicza.
30 sierpnia: Rząd chce, aby powstały trzy instalacje do odsalania wód kopalnianych. Koszt budowy każdej z nich ma sięgnąć ok. 1,5 mld zł. Te pieniądze mają wyłożyć spółki górnicze – węglowe oraz KGHM.
- Odbyła się pierwsza powakacyjna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni udzielili wsparcia finansowego dzieciom osieroconym w wyniku wypadków w górnictwie. Zadecydowano także o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
- Szkolne wyprawki wypełnione akcesoriami niezbędnymi do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie po raz kolejny trafiły z inicjatywy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do uczniów z terenów, na których spółka prowadzi swoją działalność.
- W Hucie Miedzi Głogów I rozpoczął się planowy postój remontowy – prace w tym oddziale KGHM potrwają ok. 2,5 miesiąca. To już drugie takie przedsięwzięcie po modernizacji z 2016 r., kiedy to została zmieniona technologia pieców szybowych na zawiesinową - poinformowali przedstawiciele KGHM Polska Miedź.
- W ruchu Halemba kopalni Ruda działa najnowsza instalacja kogeneracyjna z dwoma silnikami metanowymi. W całej Polskiej Grupie Górniczej pracuje już 10 takich agregatów prądotwórczych zasilanych metanem z kopalń – informują przedstawiciele PGG w mediach społecznościowych.
31 sierpnia: W Polskiej Grupie Górniczej rozpoczęły się zwolnienia grupowe emerytów. Jak poinformowali w minionym tygodniu przedstawiciele tej największej węglowej spółki, w sierpniu rozpoczęło się wręczanie wypowiedzeń pracownikom spółki, którzy do 1 lipca 2024 r. uzyskali prawo do emerytury.
- Największe przeboje muzyki filmowej już 21 września będzie można usłyszeć w Filharmonii Śląskiej w Katowicach na koncercie charytatywnym organizowanym na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W czasie koncertu będzie prowadzona zbiórka na rzecz rodzin górników, którzy w tym roku zostali poszkodowani w wypadkach. W ub.r. goście w skarbonce, która była ustawiona w hallu Filharmonii, zostawili w sumie 5310 zł. Rok wcześniej było to 4595 zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.