Na terenie centrum serwisowego ArcelorMittal SSC w Bytomiu powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać linie do cięcia stali i infrastrukturę produkcyjną. Instalacja będzie mieć moc 1 MW - poinformował koncern w komunikacie.
1692 panele fotowoltaiczne będą produkować energię, która pozwoli zasilić cały zakład produkcyjny w Bytomiu: dziewięć linii produkcyjnych, budynek biurowy, ale także 21 suwnic oraz stacje ładowania wózków widłowych i samochodów flotowych z napędem elektrycznym.
Firma szacuje, że w lecie, przy utrzymaniu maksymalnej produkcji, aż 90 % energii z farmy fotowoltaicznej będzie przeznaczone na autokonsumpcję.
- Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie centrum serwisowego to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji naszego koncernu w Europie. Trzeba pamiętać, że energia odnawialna jest konieczna do dekarbonizacji, jednocześnie stal jest istotnym materiałem konstrukcyjnym niezbędnym do produkcji infrastruktury OZE. Przykładowo 80-90 proc. masy materiału turbiny wiatrowejstanowi stal i żelazo, podobnie w przypadku paneli fotowoltaicznych i sieci przesyłowych - mówi Rafał Nawrat, dyrektor zarządzający ArcelorMittal SSC Poland. – Ponadto do budowy instalacji w Bytomiu wykorzystamy nasz flagowy produkt – Magnelis®, czyli blachę z powłoką metaliczną o unikalnych własnościach antykorozyjnych, z której produkowane są profile stalowe, doskonale sprawdzające się w instalacjach PV – dodaje.
Generalnym wykonawcą inwestycji będzie Quanta Energy.
- Współpraca z ArcelorMittal to dla Quanta Energy kolejny ważny krok w wspieraniu transformacji energetycznej europejskiego przemysłu. Budowa farmy fotowoltaicznej dla lidera branży stalowej to dowód na to, że odnawialne źródła energii są nie tylko odpowiedzią na wyzwania środowiskowe, ale również kluczowym elementem budowania długoterminowej konkurencyjności. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania solarne i wiatrowe "behind the meter" nie tylko obniżają koszty operacyjne naszych klientów, ale także umacniają ich pozycję jako odpowiedzialnych liderów wyznaczających kierunki zrównoważonego rozwoju w swoich branżach – mówi Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy.
Prace nad budową farmy fotowoltaicznej właśnie się rozpoczęły. Na uroczystości otwarcia inwestycji pojawili się przedstawiciele ArcelorMittal SSC Poland, dyrektor generalny centrów serwisowych ArcelorMittal w Europie oraz prezesi firmy Quanta i Hetmaniok. Instalacja ma być gotowa pod koniec drugiego kwartału 2025 r.
Stal od ArcelorMittal, która posłuży do budowy farmy fotowoltaicznej będzie cięta na linii produkcyjnej w ArcelorMittal SSC w Bytomiu, a następnie wykorzystana do budowy konstrukcji. Tę dostarczy firma Hetmaniok, wieloletni klient ArcelorMittal.
- Jako czołowy gracz na rynku konstrukcji montażowych, widzimy ogromny potencjał w rozwoju branży OZE w Polsce i Europie. Dzięki rosnącemu popytowi na projekty solarne, w ubiegłym roku dostarczyliśmy konstrukcje montażowe do instalacji o mocy 300 000 kW, co przełożyło się na zużycie 2 000 000 kg stali. Z dumą oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne oraz inwestujemy w nowoczesne technologie, by wspierać rozwój zrównoważonej energii. Współpraca z ArcelorMittal, stalowym gigantem w produkcji stali oraz Quanta Energy, liderem na rynku rozwiązań fotowoltaicznych w Europie, pozwala nam na realizację ambitnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju zielonej energii oraz zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia Wojciech Hetmaniok, dyrektor ds. technicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.