REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
10 stycznia 2025 07:00 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC

Podsumowanie 2024 roku w górnictwie: LIPIEC

W kopalni Rydułtowy doszło do katastrofy. Uratowano górnika, który pod ziemią spędził 50 godzin
fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto LIPIEC:

1 lipca: Zarząd Polskiej Grupy Górniczej działa w uszczuplonym składzie. Jest to konsekwencja odwołania wiceprezesa ds. technicznych Rajmunda Horsta.

- Kilkudziesięciu tegorocznych stypendystów klas patronackich PGE, które funkcjonują w szkołach branżowych i technicznych w powiatach bełchatowskim i zgorzeleckim, otrzymało listy gratulacyjne za dobre wyniki w nauce od Jacka Kaczorowskiego, prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

- Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pod koniec czerwca zaprezentował najnowszy „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce”, w którym przedstawił dane dotyczące 2023 r. W publikacji przedstawiono informację o ponad 14,9 tys. udokumentowanych złóż. Bilans został wykonamy przez PIG-PIB w ramach zadań państwowej służby geologicznej i został zaakceptowany przez Ministra Klimatu i Środowiska.

- Sytuacja bytomskiej kopalni Bobrek, która ma prowadzić wydobycie do końca 2025 r., była tematem spotkania minister przemysłu Marzeny Czarneckiej oraz Mariusza Wołosza, prezydenta Bytomia i Grzegorza Wacławka, prezesa Węglokoksu Kraj, do którego struktur należy zakład górniczy. Szefowa resortu przemysłu zapewniła w mediach społecznościowych, że nikt z pracowników kopalni nie straci pracy.

- Płaca minimalna wzrosła do 4300 zł brutto. To oznacza automatyczną podwyżkę wartości posiłków regeneracyjnych, które są częścią górniczego wynagrodzenia.

- Krajowy węgiel dostarczany z kopalń do energetyki w maju 2024 r. potaniał wobec kwietnia 2024 r. o 6,0 proc., a węgiel dla ciepłownictwa o 3,7 proc. - wynika z indeksów cenowych ARP. Rok do roku węgiel dla energetyki był tańszy o 32,7 proc., a węgiel dla ciepłownictwa - o 42,7 proc.

- Rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeka powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansowych Adama Świgulskiego. PeBeKa należy do Grupy KGHM.

2 lipca: Czeska spółka węglowa OKD liczy już miesiące do momentu zatrzymania wydobycia, ale nadal dzieli się zyskiem. Podobnie jak w zeszłym roku przekaże ze swojego zysku nadzwyczajną darowiznę na rzecz Fundacji OKD. Darowizna finansowa w wysokości 29 mln koron zostanie przeznaczona na wsparcie projektów pożytku publicznego miast i gmin powiatów karwińskiego i frydecko-mistowskiego po czeskiej stronie Śląska.

- Polska Grupa Górnicza podpisała umowę z Fasingiem dotyczącą zakupu łańcuchów ogniwowych górniczych dla kopalń. Wartość zamówienia to 22,5 mln zł netto.

- W JSW Szkolenie i Górnictwo podpisano porozumienie płacowe. Porozumienie dotyczy podwyżek wynagrodzeń, podwyżek flapsów oraz wypłaty jednorazówki.
-  Wyższy Urząd Górniczy ma nowy statut. Zarządzenie ministra przemysłu w tej sprawie zostało ogłoszone i weszło w życie 1 lipca.

- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Taurona nie udzieliło członkom byłego zarządu absolutorium za rok 2023 - poinformowała spółka. Natomiast udzieliło absolutorium za 2023 r. ówczesnym członkom rady nadzorczej.

3 lipca: Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej ornontowicka kopalnia Budryk należy do grupy zakładów górniczych ujmujących najwięcej metanu z wyrobisk dołowych w skali całego polskiego górnictwa. Zakład od wielu lat realizuje szereg projektów i programów inwestycyjnych mających na celu efektywne wykorzystanie metanu do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

- W wieku 94 lat, 26 czerwca 2024 r. zmarła Urszula Wenda, lekarka, która z odwagą i poświęceniem niosła ratunek górnikom kopalni Wujek podczas pacyfikacji strajku przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. W środę, 3 lipca, odbył się jej pogrzeb w Katowicach.

- Na terenach byłej kopalni Centrum w Bytomiu już wkrótce może powstać akcelerator biznesowy, czyli nowoczesne centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. SRK przekaże nieodpłatnie miastu ponad 12 ha na ten cel. Projekt zrealizuje KSSE.

- Skupiamy się na tym, aby ten proces był zaplanowany i nastawiony na pomoc ludziom. Zależy nam, by przebiegł on sprawnie i bez kłopotów, tym bardziej, że jesteśmy miastem doświadczonym transformacją przemysłową. Ona przyniosła bardzo negatywne skutki, które są odczuwalne do dzisiaj – tak Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, odniósł się do sprawy zakończenia eksploatacji, a potem likwidacji kopalni Bobrek. Przypomnijmy, że zakład ma fedrować do 2025 r., choć zakładano, że wydobycie będzie w nim prowadzone do 2040 r.

4 lipca: Ogłoszono nabór na stanowisko wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Ogłoszenie w tej sprawie opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej. Obecnie kierownictwo WUG składa się z prezesa Piotra Litwy, II wiceprezesa Piotra Wojtachy oraz dyrektor generalnej Krystyny Samek-Skwary. Do 18 czerwca br. I wiceprezesem Urzędu był Krzysztof Król. 

- Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy może pochwalić się nowym certyfikatem. Jest on efektem audytu przeprowadzonego przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. O sukcesie tym Instytut poinformował w mediach społecznościowych.

- Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju. W jej skład weszli byli prezesi państwowych spółek za rządów Prawa i Sprawiedliwości – m.in. były prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka Kasjan Wyligała.

- Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na rynkach w czerwcu przeważały spadki cen. „Na międzynarodowym rynku węgla w czerwcu pojawiły się nastroje znacznie odmienne od tych, które dominowały jeszcze w maju. Na przestrzeni rozpatrywanego miesiąca na głównych rynkach spot węgla wysokoenergetycznego zarysował się trend spadkowy” - czytamy w raporcie.

- Po raz pierwszy w historii dwa pociągi z węglem z Rosji wysłano do ​​Indii Międzynarodowym Korytarzem Transportowym Północ-Południe (INSTC).

- Ileż to nadziei wiązaliśmy w Polsce z podziemnym zgazowaniem węgla. Planów opracowano sporo, ale na razie nic z nich nie wyszło na skalę przemysłową. Tymczasem Ministerstwo Węgla Indii uruchomiło pierwszy w historii krajowy projekt pilotażowy podziemnego zgazowania węgla (UCG) w bloku węglowym Kasta w dystrykcie Jamtara w stanie Jharkhand.

5 lipca: Centrum Transferu i Promocji Technologii Sp. z o.o. (CTiPT) zrealizowało projekt, którego celem było opracowanie i przetestowanie nowatorskiej technologii utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń w wyrobiskach dołowych, przy jednoczesnym przetworzeniu energii cieplnej pochodzącej z reakcji utleniania metanu w chłód potrzebny do klimatyzacji rejonów wydobywczych.

- W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych. Są one ważnym elementem projektu modernizacji obiegu wodno-mułowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przeróbczych z zakładów JSW oraz PGG.

- Pięciu byłych członków zarządu KGHM nie otrzymało absolutorium za 2023 rok - tak zdecydowali akcjonariusze w piątek podczas walnego zgromadzenia. Wniosek o nieudzielenie absolutorium dla Mirosławowa Kidonia, Marka Pietrzaka, Marka Świdra, Mateusza Wodejki i Tomasza Zdzikota wniosła 17 czerwca rada nadzorcza spółki.

- Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych z kopalni Bobrek, by omówić aktualną sytuację zakładu. Potwierdziła wcześniejsze stanowisko, że nikt z pracowników kopalni nie straci pracy.

6 lipca: Szkolą się od lat i pogłębiają wiedzę z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Daniel Ledwoń, Mateusz Plaszczymąka i Marcin Galiński stanęli na podium tegorocznej edycji konkursu „Bezpieczne fedrowanie”, organizowanego przez należącą do Węglokoksu Kraj kopalnię Bobrek w Bytomiu. To nie pierwsze ich sukcesy.

- Mieli rozpocząć eksploatację pokładu 504wg ścianą w listopadzie, a zaczęli 1 lipca. Niemożliwe? A jednak. Dzięki wcześniejszemu ukończeniu robót udostępniających i przygotowawczych nowa ściana o zasobach wynoszących 428 tys. t w ruchu Bielszowice kopalni Ruda już sypie węglem i to nie byle jakiej jakości. Jest to bowiem poszukiwany na rynku surowiec gazowo-koksowy.

- Najpóźniej 13 lipca powinno zacząć obowiązywać rozporządzenie ministra przemysłu w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. Tym samym branża wydobywcza wraca do sytuacji sprzed kilkunastu lat, kiedy w tym zakresie wprowadzono pierwszy etap deregulacji.

- Wieża szybowa Chrobry, należąca do ZGH Bolesław, pozostanie na swoim miejscu. Natomiast wieża szybu Dąbrówka ma zostać przeniesiona na pustynię… dokładnie na Pustynię Błędowską. Takie decyzje w sprawie tych elementów infrastruktury podjął zarząd ZGH Bolesław. Przypomnijmy, że plan likwidacyjny kopalni Olkusz-Pomorzany, przyjęty w związku z zakończeniem wydobycia w 2020 r. z powodu wyczerpania złóż, zakładał, że całe szyby, podobnie jak pozostała infrastruktura związana z kopalnią, zostaną zlikwidowane. Dość szybko wyklarował się pomysł na zagospodarowanie wieży szybowej Dąbrówka.

- Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale 2024 r. górnictwo węgla kamiennego odnotowało stratę netto w wysokości 642,02 mln zł. Dla porównania rok wcześniej był to zysk netto w wysokości 3,23 mld zł.

- Kopalnia Bobrek w Bytomiu będzie fedrowała do końca 2025 roku. - Pani minister (chodzi o minister przemysłu Marzenę Czarnecką – przyp. aut.) potwierdziła, że likwidacja naszej kopalni będzie prowadzona z wykorzystaniem naszej załogi w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej – poinformowali przedstawiciele związków zawodowych z bytomskiej kopalni.

7 lipca: Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju świetnie wiedzą, że w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica można zwiedzić Carbonarium. To nie tylko wystawa poświęcona roli, jaką węgiel odegrał w historii miasta, ale także zwrócenie uwagi na jego wieloletnie przemysłowe dziedzictwo. Teraz czas, by Carbonarium poznali turyści nie tylko z naszego regionu, ale i Polski czy Europy.

8 lipca: Złoto ponownie pojawiło się jako jedna z najważniejszych klas aktywów w 2024 roku, odnotowując od początku wzrost o 12 proc., bijąc przy tym wiele rekordów. Obecnie jest na dobrej drodze do najlepszego roku od 2020 roku - informuje portal mining.com i publikuje ranking 10 największych producentów kruszcu.

- Polska Grupa Górnicza planuje zredukować zatrudnienie wprowadzając program dobrowolnych odejść. Jakie kwoty mogłyby zachęcić pracowników PGG do odejścia? - Na różnych górniczych forach w internecie pojawiają się kwoty odprawy w wysokości od 150 do 300 tys. zł i to pewnie mogłyby być atrakcyjne pieniądze – ocenia Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w PGG i szef całej górniczej Solidarności.

- 26 czerwca 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną złożoną przez Fundację „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi”, która domagała się udziału fundacji na prawach strony w postępowaniu dotyczącym zmiany pozwolenia zintegrowanego Elektrowni Bełchatów w zakresie dostosowania instalacji do Konkluzji BAT. NSA potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcia administracyjne i sądowe w tym zakresie – poinformowali przedstawiciele spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Elektrownia Bełchatów.

- O rozwiązaniu, które mogłoby wspomóc zniszczony wojną system energetyczny Ukrainy, ale też pomóc rozładować zwały węgla mówił premier Donald Tusk. – Pracujemy w tej chwili w Polsce nad tym, a nasi ludzie rozmawiają o tym, w jaki sposób możemy bezpośrednio pomóc w zaopatrzeniu Ukrainy w energię elektryczną przed zimą – zapowiedział Tusk.

9 lipca: Nie żyje były wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst – taką informację przekazały służby prasowe spółki. Jak ustalił portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie, były członek zarządu PGG trafił w nocy z 8 na 9 lipca do szpitala.

- 33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów.

- W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu skompletowano zarząd. Jako ostatnie do obsadzenia było stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów. Objął je Krzysztof Kubera, który za te same obszary odpowiadał w poprzedniej kadencji zarządu.

- W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

- O tym w jaki sposób infrastruktura pogórnicza może zostać wykorzystana do produkcji i magazynowania energii rozmawiano w czasie posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce. Jako jeden z przykładów podano kopalnię Bobrek w Bytomiu, która w 2025 roku ma zakończyć eksploatację.

- W drugim kwartale 2024 roku w Grupie JSW produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t, a koksu 0,73 mln t. To oznacza, że w pierwszym półroczu zakłady spółki wyprodukowały 6 mln t węgla oraz 1,56 mln t koksu.

- Polska Grupa Górnicza planuje zredukować zatrudnienie wprowadzając program dobrowolnych odejść (PDO). Takie rozwiązanie pozytywnie ocenia Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80. - Według moich szacunków z programu dobrowolnych odejść mogłoby skorzystać 4 tys. pracowników – ocenia związkowiec.

10 lipca: Część firm funduje pracownikom tzw. kredkowe. To pieniądze wypłacane raz w roku jako wyprawka dla dzieci, które się uczą. Pracownicy KGHM mogą już składać wnioski dotyczące kredkowego. Kwota nie jest mała i przekracza 4,5 tys. zł brutto.

- Ustawa osłonowa dla górników i energetyków węgla brunatnego wciąż nie jest realizowana - poinformowała podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji przewodnicząca ZZ Kadra przy KWB Konin Alicja Messerszmidt.

- Jak poinformował portal Wysokie Napięcie, projekt aktualizacji Krajowego Planu dla Energii i Klimatu, który przygotowuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przewiduje bardzo szybkie odejście od węgla. Do tych doniesień odniosło się Ministerstwo Przemysłu.

- Wraz z początkiem lipca rozszerzone zostały kompetencje Ministerstwa Przemysłu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resort oprócz górnictwa i hutnictwa zajmuje się również atomem, ropą naftową i gazem.

11 lipca: Zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji w Polskiej Grupie Górniczej. Obecnie zarząd PGG funkcjonuje w uszczuplonym składzie.

- Rozpoczęła się kolejna edycja „Anielskich Wakacji z Węglokoksem”, w której uczestniczy blisko 50 dzieci z Katowic, Chorzowa i Sosnowca. Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” przy wsparciu Węglokoksu.

- Załogi z pierwszego frontu robót eksploatacyjnych ruchu Borynia kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie wybierają ścianę C-36 w pokładzie 415/3 o wysokości 2, 6 m, długości 180 m i wybiegu 1000 m. Prócz dużego nachylenia, 35 st., obciążona jest ona licznymi zaburzeniami geologicznymi. Załoga dzielnie stawia czoła trudnościom.

- Ma ponad 4,5 km długości i od blisko dwóch wieków skutecznie odwadnia wyrobiska dawnej kopalni ołowiu, srebra i cynku Fryderyk. Już wkrótce będziemy mogli zobaczyć ją w trójwymiarze. Rusza bowiem tzw. skaning 3D Sztolni Głębokiej Fryderyk, która widnieje na najważniejszej liście zabytków na świecie.

- W ruchu Rydułtowy (część kopalni ROW) doszło do silnego wstrząsu. W kopalni trwa akcja ratunkowa, a według wstępnych ustaleń są poszkodowani. Jak informuje Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, 15 górników przebywających w rejonie wstrząsu, do którego doszło 11 lipca w kopalni Rydułtowy, wyjechało już na powierzchnię. Dziesięciu z nich jest w stanie stabilnym, trafili do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju, pięciu kolejnych jest badanych. 

- Po wstrząsie w ruchu Rydułtowy ratownicy nie mają kontaktu z dwoma górnikami. Pod ziemią trwają ich poszukiwania. Na dole jest nadal ponad 50 osób. Są na bieżąco wywożeni na powierzchnię. Sytuacja jest dynamiczna. Informacje przekazywane przez służby nie zawsze są zbieżne.

12 lipca: Nie żyje pierwszy górnik, którego poszukiwano po porannym wstrząsie w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Ratownicy starają się dotrzeć do drugiego z poszukiwanych górników zaginionego na poziomie 1150 m. Wiedzą, w którym miejscu jest górnik.

- KGHM Polska Miedź poszukuje wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych. Zgłoszenia będą przyjmowane do 2 sierpnia do godz. 12.00 w siedzibie spółki w Lubinie.

- Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że nie eksportuje węgla na rynki azjatyckie, a rynkiem zbytu dla produkowanego przez spółkę węgla koksowego jest Europa Środkowa. W ten sposób odniosła się do pojawiających się informacji, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej JSW.

13 lipca: Niedawno informowaliśmy o ścianie z dużym nachyleniem, którą eksploatują górnicy z ruchu Jankowice kopalni ROW. Tymczasem załogi z pierwszego frontu robót eksploatacyjnych ruchu Borynia kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie informują o podobnej ścianie, której nachylenie sięga 35 stopni!

- W ostatnich latach polskie górnictwo zainwestowało spore środki w zakłady przeróbcze. Nowe parki maszynowe, innowacyjne rozwiązania podnoszące wydajność pracy oraz poziom bezpieczeństwa załóg, a nawet przyjazne środowisku, stanowią dziś domenę każdej górniczej spółki.

- W Zakładach Górniczych Lubin, należących do KGHM Polska Miedź doszło do wypadku, w którym zginął pracownik.

- W ruchu Rydułtowy kopalni ROW kontynuowana jest akcja ratownicza. Zastępy próbują odnaleźć górnika, który zaginął po wysokoenergetycznym wstrząsie. Jak poinformowały służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej - do której należy kopalnia - w nocy z piątku na sobotę, 12-13 lipca, ratownicy zdołali wykonać około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego w chodniku 6-E1 poprzez ręczne wybieranie zalegającego urobku.

- W maju br. Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy, które mają ograniczyć emisję metanu w sektorze energetycznym. Kopalnie węgla należą do największych emitentów tego gazu. Nowe prawo wprowadzi od stycznia 2027 roku limit emisji metanu na poziomie 5 kg na t wydobytego węgla. Wyjątkiem pozostaną emisje z kopalni węgla koksowego, ale w dalszej perspektywie i one zostaną objęte limitami. Niektóre już inwestują w technologie odmetanowania, ograniczając emisję gazu do środowiska.

- Ratownicy odnaleźli górnika poszukiwanego po wysokoenergetycznym wstrząsie. Jak podano, 32-letni mężczyzna jest przytomny. Akcja w ruchu Rydułtowy kopalni ROW trwała od czwartku, 11 lipca. Mężczyzna pod ziemią przebywał ponad 50 godzin. Jest sztygarem oddziału elektrycznego. W kopalni jest zatrudniony od 2017 r.

14 lipca: Gdy przyjmował się do pracy w bytomskim Bobrku, szef zapytał go, w jakich organach się specjalizuje, ścianowych, czy może chodnikowych. Gdy padła odpowiedź, że nie chodzi o maszyny, tylko o instrumenty, złapał się za głowę. Dominik Kabot jest cenionym w całym kraju organmistrzem.

15 lipca: W ruchu Rydułtowy kopalni ROW - gdzie w ostatnich dniach wystąpiły dwa wysokoenergetyczne wstrząsy odbyło się spotkanie Kopalnianego Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych. Zespół ustalił, że ze względu za utrzymujący się w rejonie ściany VII-E1 w pokładzie 712+713 w partii E1 wysoki stan zagrożenia tąpaniami oraz panujące w rejonie podwyższone zagrożenie metanowe i klimatyczne przeprowadzenie wizji lokalnej nie jest aktualnie możliwe.

- W ruchu Rydułtowy rozpoczęły się przygotowania do częściowego wznowienia produkcji. Jeszcze w poniedziałek, 15 lipca, wieczorem lub we wtorek rano ma ruszyć jedna z dwóch ścian.

- Przedstawiciele Węglokoksu Kraj spotkali się z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Tematem rozmów były m.in. działania związane z likwidacją kopalni Bobrek.

- Uchwałą Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączył do tej organizacji.

- W 2023 roku Polska Grupa Górnicza osiągnęła zysk netto w wysokości 2,356 mld zł. PGG to największa spółka węglowa w Polsce.

- W ruchu Rydułtowy kopalni ROW trwa analiza i ocena stanu zagrożeń - tąpaniami, pożarowego i metanowego - podał nadzór górniczy. Dodano, że rejon wydobywczy, w którym 11 lipca, doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego został wyłączony z ruchu zakładu górniczego i na razie nie jest możliwe wskazanie, kiedy mogłyby zostać przeprowadzone oględziny miejsca zdarzenia.

- Zakład Górniczy Siltech w Zabrzu był pierwszą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Działalność rozpoczął w 2002 roku. Po 22 latach działalności spółka rozważa zakończenie swej działalności.

- 160 górników zgłosiło się do trzeciej tury szkoleń w programie służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej - podali realizatorzy przedsięwzięcia. Oznacza to szesnastu chętnych na jedno miejsce.

17 lipca: W 2023 roku w polskich kopalniach węgla kamiennego w 514 wyrobiskach wystąpiły warunki uprawniające do skrócenia czasu pracy. Szacunkowa liczba pracowników zatrudnionych w tych wyrobiskach w ciągu doby wynosiła około 5400.

- Zakłady Górnicze Rudna, należące do KGHM Polska Miedź świętują 50-lecie. To właśnie tego dnia w 1974 roku dyrektor naczelny Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Tadeusz Zastawnik podpisał rozporządzenie DN/40/74, zgodnie z którym „z dniem 1 sierpnia 1974 roku Zakłady Górnicze w Budowie przekształca się w zakłady eksploatacyjne”.

- Ponad 30 organizacji zaapelowało do resortu klimatu i środowiska o pilne przeprowadzenie konsultacji publicznych w sprawie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu - poinformowała w środę Konfederacja Lewiatan, przypominając, że termin aktualizacji KPEiK minął 30 czerwca br.

- Spółka Patentus poinformowała o podpisaniu aneksów do dwóch umów zawartych w kwietniu  z Polską Grupą Górniczą. Dotyczą one dostaw przenośników zgrzebłowych ścianowych wraz z kruszarkami ścianowymi dla kopalni Piast-Ziemowit. Łączna wartość umów to ponad 44 mln zł netto.

18 lipca: Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław w Bukownie powołały specjalny zespół, który od ponad trzech lat, czyli od momentu zamknięcia kopalni, w trybie ciągłym prowadzi monitoring przyrodniczy w całym rejonie, który ulega przeobrażeniom związanym ze zmianami wodnymi. Jak podaje spółka, obserwacje naukowców przyniosły wiele dobrych informacji.

- Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o weryfikacji podstawowych założeń operacyjnych na 2024 roku. Spółka określiła tegoroczny cel operacyjny produkcji węgla na poziomie 13,07 mln t.

- O rozwiązaniu, które mogłoby wspomóc zniszczony wojną system energetyczny Ukrainy, ale też pomóc rozładować zwały węgla mówił na początku lipca premier Donald Tusk. - Bardzo się dziwię, że ten pomysł został właściwie bez echa – komentuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i górniczy ekspert.

- Jastrzębska Spółka Węglowa rusza z nowym projektem. Będzie to cykl podcastów pod nazwą „To jest Węgiel” publikowany w serwisach: Spotify, Spreaker i YouTube.

- Pożegnano Rafała Budzyńskiego, sztygara, który zginął w wyniku wstrząsu w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Do tego tragicznego zdarzenia doszło równo tydzień temu, 11 lipca.

- W kopalni Mysłowice-Wesoła, należącej do Polskiej Grupy Górniczej o godz. 19.02 wystąpił wstrząs. Nikt nie został poszkodowany.

19 lipca: Ruch Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie wykonuje roboty drążeniowe czterema oddziałami robót przygotowawczych, w skład których wchodzi łącznie obecnie dwadzieścia osiem brygad własnych oraz dwie brygady oddelegowane z sąsiedniego ruchu Bzie.

- W maju 2024 roku wydobycie węgla kamiennego w polskich kopalniach wyniosło 3,31 mln ton. Jak wskazują przedstawiciele Fundacji Instrat to drugi najgorszy wyniki w historii. Gorzej było jedynie w 2020 roku, kiedy wydobyciem zachwiała pandemia.

- Szykujemy się do wojny, a zachowujemy się, jakby to wszystko było jakąś normalną sytuacją, w której nic nam nie grozi. Jak spadną na nas pierwsze bomby, to te wszystkie dyskusje i dzielenie włosa na czworo w tych kwestiach, będą śmieszne i niepoważne – mówi przewodniczący WZZ Sierpień 80 Bogusław Ziętek, odnosząc się do pomysłu pomocy Ukrainie poprzez dostarczanie jej prądu wytworzonego z polskiego węgla.

- Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z ratownikami biorącymi udział w akcji w ruchu Rydułtowy. Ratownicy górniczy, medyczni i lekarze biorący udział w akcji otrzymali listy gratulacyjne.

- Jednym z ratowników, którzy jako pierwsi dotarli do uratowanego w kopalni Rydułtowy górnika był Michał Joneczek. - On ciągle nie dowierzał i przez cały czas pytał - czy mu się to śni i czy to wszystko dzieje się naprawdę – mówi ratownik górniczy z KWK Rydułtowy.

20 lipca: Kolejna śląska, tym razem prywatna, kopalnia węgla kamiennego rozważa zakończenie swej działalności. Tym razem chodzi o zabrzański zakład górniczy Siltech, jedną z trzech prywatnych kopalni w Polsce. Za tą decyzją przemawia przede wszystkim sczerpanie złoża.

- Takie zdarzenia określa się często mianem cudu. W polskim górnictwie było ich kilka. Cudownie ocaleni, bo tak można ich nazwać, czekali na ratunek czasem kilkanaście godzin, a czasem nawet tydzień, tak jak to było w przypadku legendarnego Alojza Piontka. Do grona tych, którzy narodzili się po raz drugi, dołączył w minionym tygodniu 32-letni sztygar z ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Na ratunek czekał ponad 50 godzin.

- W drugim kwartale 2024 r. w kopalniach JSW produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t, a w całym pierwszym półroczu 6 mln. – Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022 – zaznacza Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

21 lipca: Jest prawdą, że nie ma planów likwidacji, upadłości albo zamknięcia PKP Cargo, ale sytuacja spółki jest skrajnie trudna. Nie uniknie dużych zwolnień. Pracę straci ponad 4000 osób. Powód to węgiel. A konkretnie ten z importu, który w czasie kryzysu energetycznego, wywołanego atakiem wojsk Putina na Ukrainę, rząd Zjednoczonej Prawicy sprowadzał z całego świata w ogromnych ilościach bez rozpoznania rzeczywistego zapotrzebowania na surowiec. Jest on teraz problemem nie tylko dla górnictwa, ale też niemal utopił świetnie do tego momentu prosperującego przewoźnika. Na polecenie rządzących zerwano kontrakty, które przynosiły zyski, by zająć się przewozem surowca - wyjaśniają przedstawiciele PKP Cargo.

- W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice (ruch Szczygłowice) doszło do śmiertelnego wypadku, który wydarzył się ok. godziny 9.45. W zdarzeniu tym śmierć poniósł 54-latek pracownik firmy zewnętrznej.

22 lipca: Ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych, w tym Konfederacja Lewiatan, apeluje do resortu klimatu i środowiska o niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych pełnej aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu - czytamy w komunikacie prasowym.

- Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Damian Mrowiec, starosta powiatu rybnickiego oraz Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego podpisali umowę dotyczącą kształcenia uczniów. Porozumienie zawarto w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach.

- Bartosz Bichalski jako pierwszy ze służb medycznych dotarł do odnalezionego górnika, który ucierpiał podczas tąpnięcia w ruchu Rydułtowy. Mógł odmówić wejścia do strefy zagrożenia, ale bez wahania się zgodził. - Nie mogłem być mniej odważny niż ratownicy – mówi lekarz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

- Rada nadzorcza JSW zgodziła się, by spółka sięgnęła po kolejne 490 mln zł zaoszczędzone w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Wraz z wcześniejszymi podobnymi posunięciami JSW wykorzysta już ok. 990 mln zł z zaplanowanego na ten rok limitu 1,5 mld zł.

- Halembscy górnicy ruszają z koleją ścianą w pokładzie 415/1. Jej rozruch planowany był pierwotnie na październik Dzięki zaangażowaniu załogi termin oddania przyspieszono o dwa miesiące!

- Zakład Remontowo Produkcyjny Polskiej Grupy Górniczej nie zwalnia tempa prowadzonych robót. W ub.r. do śląskich kopalń dostarczył ponad 800 sztuk wyremontowanych i wyprodukowanych sekcji obudów zmechanizowanych. Wyprodukowano ponadto 13,3 tys. urządzeń hydrauliki siłowej i ponad 41 tys. elementów tras do kolejek podwieszonych.

- Rada nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej rozstrzygnęła postępowanie konkursowe na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji. Od 1 sierpnia to stanowisko będzie pełnił Marek Skuza.

23 lipca: Polska Grupa Górnicza zakończyła współpracę z firmą Marbud, która od 2016 roku prowadziła rozbiórkę hałdy Szarlota w Rydułtowach. Jak argumentują przedstawiciele węglowej spółki, ta decyzja ma się przyczynić się do skutecznego rozwiązania problemów narosłych z powodu uciążliwości prac dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

- Prace nad wnioskiem notyfikacyjnym dla górnictwa, kwestia wydzielania aktywów węglowych oraz zagadnienia legislacyjne dotyczące energetyki były tematem spotkania minister Marzeny Czarneckiej z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych GK Polskiej Grupy Energetycznej - poinformowali przedstawiciele resortu przemysłu.

- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowało, by zysk wypracowany w 2023 roku. w wysokości 1,387 mld zł przeznaczyć na kapitał zapasowy i pokrycie strat.

- Europoseł Borys Budka, były minister aktywów państwowych, został wybrany przez aklamację na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. To jedna z najważniejszych komisji.

- Zwyczajne Walne Zgromadzenie JSW, które we wtorek wznowiło obrady po przerwie, udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w 2023 roku.

- Nowym dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku został Jacek Walaszczyk. Zastąpił na tym stanowisku Stefana Spyrę.

24 lipca: Bytomska kopalnia Bobrek zakończy wydobycie wraz z końcem 2025 roku, czyli o 15 lat wcześniej niż pierwotnie zakładała umowa społeczna. - To decyzja fachowców, specjalistów, którzy kierują się względami bezpieczeństwa. Trudno z nią polemizować, czy przeciw niej protestować – mówi Jarosław Grzesik, szef Solidarności w bytomskiej kopalni.

- KGHM Polska Miedź oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wspólnie przygotowały miejsca lądowań dla helikopterów Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS). Jak wskazują przedstawiciele koncernu, to ważny element wzmacniający system bezpieczeństwa nie tylko dla pracowników miedziowej spółki, ale też lokalnych społeczności.

- Ruszył projekt Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0). Celem projektu jest wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem sprawiedliwej transformacji w woj. śląskim.

- Kamera uruchomiona została w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Jak wskazują przedstawiciele rybnickiego magistratu, to kolejne miejsce, które można oglądać na żywo dzięki kamerze internetowej.

- Nie tylko rudzka Halemba odnawia swoje fronty wydobywcze, ale także katowicka kopalnia Staszic-Wujek. Załoga ma powody do satysfakcji.

25 lipca: Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz firma C-Questra, niezależny europejski operator specjalizujący się w łańcuchu wartości składowania CO2, podpisały porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego rozwoju projektów wychwytywania, utylizacji i sekwestracji dwutlenku węgla (CCUS) w Polsce.

- W ruchu Rydułtowy (część kopalni ROW) trwają obecnie końcowe prace związane z wyłączeniem z sieci wentylacyjnej wyrobisk w rejonie, gdzie 11 lipca doszło do tragicznego w skutkach tąpnięcia. 26 lipca, zbierze się Kopalniany Zespół ds. Zagrożeń Naturalnych, w składzie poszerzonym o specjalistów z dziedziny zagrożenia tąpaniami i zagrożeń wentylacyjnych

- Górnicy z Zakładu Górniczego Sobieski, należącego do Południowego Koncernu Węglowego, meldują wykonanie ważnego dla dalszego funkcjonowania swojej kopalni zadania. Udało im się poczynić duży krok w kierunku udostępnienia zasobnego w węgiel złoża Dąb.

- Polska Grupa Górnicza chce, w ramach zwolnień grupowych, zwolnić 435 pracowników. Chodzi o pracowników, którzy nabyli przed 1 lipca br. prawo do emerytury. - Konieczność zmniejszenia zatrudnienia w sposób przedstawiony związkom zawodowym w zawiadomieniu z 24 lipca wynika z trudnej sytuacji finansowej Spółki – argumentuje Leszek Pietraszek, prezes PGG.

- Jest pierwsza odpowiedź związków zawodowych na zapowiedzi zwolnień grupowych w Polskiej Grupie Górniczej. MZZ Kadra Górnictwo protestuje przeciwko tym planom.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej odniósł się do informacji o możliwej redukcji zatrudnienia w spółce. - Zarząd JSW informuje, że w zatwierdzonym na ten rok planie techniczno-ekonomicznym nie ma takich założeń - wskazano w komunikacie spółki.

- Od 1 sierpnia Ewa Grudniok będzie pełniła funkcję rzeczniczki prasowej Polskiej Grupy Górniczej oraz dyrektor Biura Public Relations i Komunikacji Wewnętrznej spółki - poinformowali przedstawiciele PGG.

27 lipca: Niesamowite i przyjemne to uczucie, kiedy po kilku godzinach przebywania w dość ciasnych pomieszczeniach, na głębokościach od 800 do 1000 m, można przenieść się w zupełnie inne miejsce, na wysokość nawet 2500 m n.p.m. Widoki są wtedy nietuzinkowe. Elektrownię Rybnik można dostrzec z Opola, a chwilę po starcie z Rybnika na horyzoncie majaczą ośnieżone szczyty Tatr – tak o swojej pasji opowiada Marcin Forreiter, nadsztygar maszynowy w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie.

- Trwa operacja pogłębiania szybu II w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Dobiega właśnie końca pierwszy etap drążenia z udostępnieniem wyrobisk technologicznych rurą szybową.

- Górnik, który po wstrząsie, 11 lipca, w kopalni Rydułtowy, spędził pod ziemią ponad 50 godzin, został przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Wcześniej trafił tam także Zbyszek Nowak, poszkodowany w wypadku w kopalni Halemba w lutym 2006 roku, który zanim dotarli do niego ratownicy, był pod ziemią 111 godzin.

28 lipca: Kopalnia Staszic-Wujek nie przestanie też walczyć z zagrożeniami. Bardzo istotna inwestycja realizowaną w celu zwalczania zagrożenia klimatycznego jest rozpoczęta w 2023r. budowa klimatyzacji centralnej o minimalnej mocy chłodniczej 6 MW. Jej budowa została oparta o pracę agregatów do produkcji wody lodowej zabudowanych na powierzchni, wykorzystujących w pełni ekologiczny czynnik chłodniczy R-1234ze.

- Żaden inny region w Polsce nie może się pochwalić tak wieloma osiedlami robotniczymi, które często wpisane są do rejestru zabytków. W małych i większych miastach wyremontowane familoki zachęcają turystów do zwiedzania. Górnicze i hutnicze osiedla odzyskują powoli blask. Warto je poznać bliżej, przynajmniej tak, jak znamy katowicki Nikiszowiec.

- Polska Grupa Górnicza zamierza zwolnić 435 osób, które już nabyły, albo wkrótce nabędą uprawnienia emerytalne. - Uważam to za bardzo dobry i rozsądny ruch. W mojej ocenia nie ma tu żadnego powodu do narzekań – ocenia te plany Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

29 lipca: Marta Jarno, dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Przemysłu, pełni także obowiązki dyrektora Departamentu Górnictwa i Hutnictwa w resorcie - o tej decyzji kadrowej MP poinformowało w swoich mediach społecznościowych.

- W Zabrzu w zabytkowych budynkach po dawnej kopalni Ludwik trwają prace konserwatorskie i remontowo-budowlane - podał zabrski magistrat. Są one finansowane są z budżetu miasta zgodnie z uchwałą Rady Miasta podjętą w marcu br.

- GI-mine to projekt, którego celem jest opracowanie rozwiązań, technologii i wytycznych pozwalających na optymalizację gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie górniczym. Jego liderem jest Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy, a partnerem przemysłowym Polska Grupa Górnicza.

- Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostało nagrodzone wyróżnieniem im. św. Kamila - poinformował zabrski magistrat. Ponadto w tegorocznej edycji uhonorowano lekarza dr. hab. n. med. Krzysztofa Dyrbusia oraz Magdalenę Gburek, która jest m.in. przewodniczącą zarządu Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu.

30 lipca: W ruchu Marcel (część kopalni ROW) doszło pożaru w budynku płuczki. Trwa akcja gaśnicza.

- Możliwościom zagospodarowania terenów pogórniczych oraz roli Spółki Restrukturyzacji Kopalń w procesie transformacji regionu poświęcone było poniedziałkowe, 29 lipca, spotkanie Senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach - podały służby prasowe SRK.

- Przedstawiciele Solidarności z Południowego Koncernu Węglowego chcą jak najszybszego spotkania z przedstawicielami zarządu spółki. Chcą rozmawiać o drastycznie spadającym wydobyciu i sprzedaży węgla, obawach dotyczących zwolnień oraz obniżenia, a w nawet zagrożenia, wynagrodzeń w spółce.

31 lipca: Nowym zastępcą dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska, Gospodarki Złożem i Wiertnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach został Jarosław Mgłosiek. Stanowisko obejmie 1 sierpnia br.

- Łącznie, w ciągu jednego roku, geolodzy badający złoża rud miedzi w kopalniach KGHM Polska Miedź pobierają do analizy 40 ton skał. Prowadzenie badań i analizy geologicznej pozwala wskazywać kierunki i miejsca, w których wydobywany urobek może być bogaty w surowce produkowane przez miedziowego giganta. Próbki geologiczne pobierane są we wszystkich drążonych wyrobiskach górniczych Polskiej Miedzi – informują przedstawiciele KGHM.

- (…) wypłata wynagrodzeń nie jest zagrożona, a Spółka nie planuje zwolnień grupowych pracowników – napisał w liście do pracowników Południowego Koncernu Węglowego prezes spółki Łukasz Deja. Przypomnijmy, że takiego scenariusza obawiają się związkowcy z Solidarności.

- Polska Grupa Górnicza przypomina o bezwzględnym zakazie poruszania się po rekultywowanej hałdzie przy kopalni Marcel w Radlinie. Jak argumentują przedstawiciele węglowej spółki, na terenie budowy bryły rekultywacyjnej niedozwolone jest poruszanie się zarówno pieszo, jak i pojazdami (np. rowerami, quadami, crossami).

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • ZHVCI
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Telefon interwencyjny w górniczym urzędzie, zgłoszono nieprawidłowości
7 stycznia 2025
24.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]