Kolejne miesiące przyniosą słaby wzrost aktywności w przemyśle - przewiduje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w czwartkowym komentarzu do danych nt. grudniowego odczytu PMI dla polskiego przemysłu.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu wyniósł 48,2 pkt. wobec 48,9 pkt. w listopadzie - podał w czwartek S&P Global.
Jak napisał w komentarzu do PMI kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki, dane pokazują stabilną sytuację na rynku pracy oraz pesymistyczne oceny bieżącej produkcji i zamówień.
- Sygnały z sektora przemysłowego wciąż są alarmistycznie. Badanie koniunktury GUS wskazuje, że coraz więcej przedsiębiorstw zgłasza bariery związane z niedostatecznym popytem zarówno na rynku krajowym oraz zagranicznym. W grudniu było to kolejno 43 proc. oraz 35 proc. respondentów. Takie odsetki są nieznacznie niższe niż w pandemicznym 2020 r. - poinformował ekonomista w komentarzu.
Rybacki dodał, że wyniki obserwowane w Polsce są wysokie na tle strefy euro czy Niemiec. Tam bowiem wskaźniki są bliskie 45 i 42,5 pkt.
- Dlatego kolejne miesiące przyniosą słaby wzrost aktywności w przemyśle. W I kwartale spodziewamy się tempa wzrostu produkcji zbliżonego do 1-2 proc. po usunięciu wahań kalendarzowych. Prawdopodobnie dalej będziemy obserwować głównie lepsze wyniki producentów dóbr konsumpcyjnych i słabe producentów dóbr inwestycyjnych - poinformował Jakub Rybacki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.