REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
3 stycznia 2025 07:00 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC

Podsumowanie 2024 roku w górnictwie: LUTY

W lutym przyjęto rozporządzenie o powołaniu resortu przemysłu
fot: Krystian Krawczyk

2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto LUTY:

1 lutego: NIK negatywnie ocenia wykrywanie i przeciwdziałanie nielegalnej eksploatacji kopalin przez organy administracji geologicznej i nadzoru górniczego. Choć Państwowy Instytut Geologiczny prawidłowo zidentyfikował blisko 14 tys. miejsc nielegalnej eksploatacji, to skala działań okręgowych urzędów górniczych w celu ograniczenia tego zjawiska była niewielka. Zawodził również nadzór samorządów nad podmiotami wydobywającymi kopaliny.

- Poważne perturbacje mogą zresztą dopiero nastąpić, bo na razie mamy zimę, a zwałowiska i tak są wypełnione po brzegi. Co się stanie, kiedy przyjdzie lato i zapotrzebowanie na surowiec spadnie? - komentuje trudną sytuację kopalń i branży górniczej przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

- Nie ma sprecyzowanej daty, kiedy dowiemy się o ostatecznych efektach prac komisji powołanej do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego w KWK Pniówek. W czwartek, 1 lutego odbyło się jej siódme posiedzenie. Członkowie komisji otrzymali kolejne dokumenty, które być może rzucą jakieś nowe światło na przebieg tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 20 kwietnia 2022 r.

2 lutego: W Jastrzębskich Zakładach Remontowych - należących do Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej - uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych - podały służby prasowe JSW.

- Minęło 25 lat od rozpoczęcia działalności Zakładu Górniczego Sobieski, jako wspólnego przedsięwzięcia górnictwa i energetyki. Aktualnie ZG Sobieski jest jedną z trzech kopalń Południowego Koncernu Węglowego. Oto historia tego zakładu, którą przygotowały służby prasowe PKW.

3 lutego: Prywatna bytomska kopalnia Eko-Plus nie poszerzy obszaru wydobycia o tereny położone w granicach Bytomia, Piekar Śląskich oraz Radzionkowa.

- Od notyfikacji umowy społecznej zależy możliwość udzielenia pomocy publicznej dla górnictwa. Bez zgody Komisji Europejskiej w tym względzie nie będziemy mogli przeprowadzić procesu restrukturyzacji, który jest kosztowny i wymaga transferów z budżetu państwa – stwierdza w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie Janusz Steinhoff, b. wicepremier i minister gospodarki.

- W kopalni Staszic-Wujek załoga wciąż walczy z zagrożeniami naturalnymi. W porozumieniu z jednostkami naukowymi prowadzone są działania profilaktyczne, w które zaangażowano w sposób szczególny działy wentylacji oraz tąpań. Budowana jest ponadto klimatyzacja centralna.

4 lutego: W minionym roku w kopalniach węgla kamiennego doszło do czterech zgonów z przyczyn naturalnych. To tyle samo, ile rok wcześniej, ale o połowę mniej niż w latach 2021 i 2022. Jedynie w kopalniach rud miedzi można mówić o poprawie sytuacji. W porównaniu do 2022 r. liczba zgonów naturalnych spadła tam z czterech do jednego przypadku.

- Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową rozpoczął realizację projektu Mastermine – Górnictwo europejskie w erze zielonej gospodarki. Jego celem jest optymalizacja i poprawa efektywności pracy kopalnianego systemu odmetanowania poprzez jego automatyzację i cyfryzację.

- Kopalnia Mysłowice-Wesoła przeznaczyła na przełomie ostatnich lat spore środki na inwestycje. Odnowiono park maszynowy, w tym m.in. położono nacisk na automatyzację kompleksów ścianowych i przenośników taśmowych. Dużo inwestowano w cyfryzację i automatyzację procesów produkcyjnych, stawiając przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa pracy.

5 lutego: Minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka i minister aktywów państwowych Borys Budka rozmawiali w Brukseli z unijnymi komisarzami o notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. Górnicza Solidarność podkreśla, że notyfikacja tego dokumentu spowoduje, iż pomoc dla polskiego górnictwa będzie zgodna z prawem.

- Pomocy publicznej dla sektorów wydobywczego i pocztowego dotyczyły rozmowy, które odbyły się w Brukseli. Prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu i Borys Budka, minister aktywów państwowych, spotkali się w stolicy Belgii z unijnymi komisarzami Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącą wykonawczą do spraw Europy na miarę ery cyfrowej i Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym wykonawczym do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.

6 lutego: Współpraca w zakresie geologii oraz realizacja wspólnych projektów badawczych były głównymi tematami rozmowy podczas pierwszego spotkania wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Geologa Kraju Krzysztofa Galosa z Dorj Barkhasem, ambasadorem Mongolii w Polsce.

- Koncern energetyczny Tauron zwiększy w tym roku nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł - potwierdziła w informacji firma. W ub. roku nakłady te wyniosły 2,77 mld zł. Środki trafiają na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE, oraz modernizację i przebudowę sieci.

7 lutego: FAMUR, będący częścią Grenevii, konsekwentnie rozwija kompetencje w obszarze nowych, zielonych technologii. Po akwizycji w lipcu 2023 r. spółki Total Wind PL, zrobił kolejny krok w kierunku dywersyfikacji i podjął decyzję o utworzeniu w ramach segmentu Famur oddziału FAMUR Gearo - czytamy w nadesłanym komunikacie.

- W Korporacji Gwareckiej od 1 stycznia obowiązują wyższe stawki posiłków profilaktycznych oraz wyższe dodatki dla sanitariuszy i za pracę w porze nocnej. Tak zdecydowała rada nadzorcza spółki, akceptując postulaty związków zawodowych. Korporacja Gwarecka to spółka, która wykonuje roboty górnicze dla kopalni Bogdanka.

- Vladimír Budinský, były prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, senior wiceprezydent tej organizacji, a także prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Górnictwa i Przemysłu Naftowego Republiki Czeskiej, wyraził obawy, że elektrownie węglowe w Czechach przestaną się opłacać jeszcze szybciej niż zakładają eksperci. Czyli już w przyszłym roku!

- Śląsko-dąbrowska „Solidarność” wezwała premiera Donalda Tuska do przedstawienia jednoznacznej deklaracji rządu w sprawie nowego celu klimatycznego UE. W ocenie związkowców ogłoszony przez Komisję Europejską plan redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 roku oznacza wyrok dla polskiego przemysłu, energetyki i górnictwa - poinformowali przedstawiciele związku.

8 lutego: Kwestia podwyżek doprowadziła do sporu zbiorowego już nie tylko w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Do takiego samego trybu negocjacji płacowych uciekli się związkowcy z Lubelskiego Węgla Bogdanka. Przełomu nie przyniosły również rozmowy w KGHM Polska Miedź.

- Sięgnięcie po zasoby węgla koksowego może być szansą dla kopalń rudzkich - Bielszowic i Halemby. - Trzeba się zastanowić czy Polskę stać na to - w momencie kiedy Unia Europejska przyjmuje węgiel koksowy jako surowiec strategiczny - żebyśmy marnowali tego typu potencjał - apeluje przewodniczący WZZ „Sierpień 80” Bogusław Ziętek.

- Kierownictwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej opublikowało oświadczenie w sprawie doniesień medialnych, w sprawie rzekomego fałszowania wpisów z wynikami pomiarów metanu przez pracowników KWK Pniówek.

- Czy rudzkie kopalnie mogą sięgnąć po węgiel koksowy? - Trzeba mieć świadomość tego, że węgiel koksowy jest węglem zalegającym głębiej niż węgle energetyczne. To oznacza, że wymaga inwestycji w szyby, w nowe poziomy – studzi zapał Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

- Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej postulują, aby wskaźnik wynagrodzeń na rok 2024 podnieść o wartość inflacji plus 1 punkt procentowy.

9 lutego: Największe związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej wysłały do zarządu spółki pismo, w którym domagają się rozpoczęcia rozmów płacowych. Odwołują się przy tym do zapisów umowy społecznej.

- Ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit ma za sobą kolejny rok ukończony na plusie. Górnicy wykonali plan z 50-tysięczną nadwyżką wydobywając 3300 tys. ton węgla. Przekroczyli też plan drążenia chodników, wykonując w sumie 10150 m wyrobisk pod nowe ściany.

- Zakłady Górnicze Rudna, które są uznawane za jedną z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie, w tym roku obchodzą szczególny jubileusz. 50 lat temu osiągnęły 25 proc. projektowanego wydobycia i zostały oficjalnie przekazane do eksploatacji. Miało to miejsce dokładnie w lipcu 1974 r.

10 lutego: Patryk Bielowicz, DJ występujący pod pseudonimem Patrick Moreno, triumfalnie powrócił ze swego kolejnego tournée po Japonii. Inspektor gospodarki maszynami, smarami, technologii górniczych w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit, znany jest ze swych zainteresowań muzyką EDM w nurcie progressive house.

11 lutego: Czeska spółka węglowa OKD od kilku miesięcy remontuje swój sprzęt. Pomagają w tym polscy specjaliści. Spółka zakończyła ub.r. na plusie. Górnicy wydobyli 1 000 125 ton węgla i wykonali 7,7 km wyrobisk. W 2024 r. planuje się wydobyć 1,2 mln t węgla i przygotować 7,8 km wyrobisk pod kolejne ściany na lata 2024-2025.

- Elektroniczny Notes Sztygara ma jeszcze w tym roku trafić do wszystkich kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Urządzenie, które jako pierwsze znalazło zastosowanie w kopalni Piast-Ziemowit, to aplikacja usprawniająca pracę osób z górniczego dozoru

12 lutego: Dwa lata temu podpisano porozumienie kończące spór o kopalnię Turów w Bogatyni. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna pochwaliła się stanem realizacji zobowiązań, które podjęto w ramach podpisanej wówczas polsko-czeskiej umowy. Wydobycie węgla będzie możliwe jeszcze 20 lat.

- Jak wynika ze wstępnych danych finansowych, miniony rok kopalnia Bogdanka zakończyła zyskiem w wysokości 687 mln zł netto. - Pracodawca nie chce sprecyzować, jakie środki zamierza przeznaczyć na inwestycje. Obawiamy się, że ktoś te pieniądze będzie nam chciał w formie dywidendy po prostu zabrać, dlatego chcemy, by pracownicy otrzymali je jeszcze przed opodatkowaniem – mówi Mariusz Romańczyk, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność LW Bogdanka.

- Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali mężczyznę nakłaniającego pracowników kopalni należącej do KGHM Polska Miedź do potwierdzania fikcyjnego obrotu towarem - podało biuro prasowe CBA. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Do końca grudnia 2028 r. planowane jest zakończenie wydobycia węgla w Polu Bełchatów należącym do Polskiej Grupy Energetycznej. Jeden z bloków Elektrownia Bełchatów o mocy 380 MW zgłoszony będzie do wyłączenia do końca grudnia 2030 r. W kolejnych latach po 2030 r. planowane są wyłączenia kolejnych bloków bełchatowskiej elektrowni, aż do 2036 r.

-  Minister aktywów państwowych dokonał zmian w radzie nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Czterech dotychczasowych członków rady zostało odwołanych, a sześciu nowych członków powołanych.

- W należącej do Węglokoksu Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej miał się odbyć strajk ostrzegawczy. Jak poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka spór został zażegnany i protest nie odbędzie się.

- W ofercie sklepu internetowego PGG pojawi się nowy produkt skierowany do klientów poszukujących grubszych, popularnych w Polsce sortymentów węgla opałowego - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.

13 lutego: Projektem rozporządzenia ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu zajmie się we wtorek Rada Ministrów. Zgodnie z założeniami projektu rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca, co oznacza faktyczne utworzenie z tą datą nowego resortu. Minister przemysłu od kilku tygodni już pracuje.

- Odbyła się kolejna tura rozmów płacowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spotkanie nie przyniosło porozumienia. Strona związkowa zawnioskowała o prowadzenie dalszych rokowań w obecności mediatora.

- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź powołało we wtorek siedmiu nowych członków rady nadzorczej spółki. Wcześniej odwołanych zostało siedmioro doczasowych członków.

- Branża górnictwa węgla kamiennego jeszcze przez długie lata będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego. To nie ulega wątpliwości – zapewnił prof. Krzysztof Galos, wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju, który był gościem Górniczego Koncertu Noworocznego.

14 lutego: Akcja wolontariacka KGHM „Pączek ze Szlachetnym Nadzieniem” pozwoliła zebrać rekordową kwotę i pomóc dwójce dzieci pracowników z oddziałów KGHM - podały służby prasowe koncernu. Dzięki zbiórce przeprowadzonej w Tłusty Czwartek udało się zebrać blisko 150 tys. zł. Rok wcześniej było to 140 tys. zł, a w 2021 r. 77 tys. zł.

15 lutego: Drugie pod względem liczby ludności miasto w Polsce - Kraków - zarabia na kopalniach, nie ponosząc przy tym żadnych finansowych kosztów oddziaływania zakładów górniczych. Tyle, że dochody od zakładów górniczych, przekraczające 1,5 mln zł, stanowią nikły ułamek wszystkich przychodów kasy miejskiej. Sumarycznie bowiem ponad 99,97 proc. wpływów Krakowa pochodzi z innych źródeł niż górnictwo.

- Międzynarodowa Agencja Energetyczna uruchamia program mający na celu zabezpieczenie dostaw minerałów kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ popyt szybko rośnie, a produkcja pozostaje w rękach kilku kluczowych producentów, powiedział we wtorek jej dyrektor wykonawczy – informuje Reuters.

Związkowcy z Huty Pokój zwrócili się do zarządu spółki z prośbą dotyczącą rozpoczęcia negocjacji płacowych. Postulują 20 proc. podwyżki oraz wypłatę nagrody z okazji Dnia Hutnika.

- Odbyła się narada kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z przedsiębiorcami i kierownikami ruchu nadzorowanych podziemnych zakładów górniczych. Celem obrad było kontynuowanie wypracowanych działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa załóg górniczych.

- Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce zwróciła się do Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu, o niezwłoczne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Głównym tematem, o którym chcą rozmawiać związkowcy, jest kwestia umowy społecznej dla górnictwa.

16 lutego: - Jestem bardzo zadowolona ze spotkania w Brukseli. Umowa społeczna pozostaje aktualna – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka. O umowie społecznej minister przemysłu Marzena Czarnecka mówiła podczas piątkowego spotkania prasowego, które odbyło się w Katowicach. Jak przypomniała 5 lutego wraz z ministrem aktywów państwowych Borysem Budką spotkała się z komisarzami unijnymi - Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. konkurencji oraz Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. Rozmowy dotyczyły notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa.

- W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach trwa rozbudowa zakładu mechanicznej przeróbki węgla. Wszystko z myślą o rozpoczęciu produkcji węglowego paliwa ekologicznego. Wykonywany jest dół rozładowczy.

- W Lubelskim Węglu Bogdance odbyło się spotkanie dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie z przedstawicielami kierownictwa i służbą bhp zakładu - podały służby prasowe Wyższego Urzędu Górniczego.

- Odwołani zostali wszyscy członkowie rady nadzorczej Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie). Z dniem 16 lutego powołano nowy skład rady nadzorczej spółki.

- Przedstawiciele kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej złożyli kwiaty na grobie prof. Witolda Budryka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Okazją ku temu była 133 rocznica urodzin profesora uznawanego za jednego z gigantów polskiego i światowego górnictwa.

17 lutego: - W całym 2023 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 4,5 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż krajowego surowca była mniejsza rdr. o ok. 6,2 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Wydobycie w 2023 r. spadło poniżej poziomu 50 mln ton - do 48,3 mln ton.

18 lutego: Pracownicy kopalni ROW zmierzyli się w zawodach narciarskich. Odbyły się one na stoku Stacji Narciarskiej Cieńków w Wiśle-Malince. Rywalizacja toczyła się o Puchar Dyrektora KWK ROW. Organizatorem zawodów była kopalnia oraz Nadwiślańska Agencja Turystyczna, do której należy Stacja Narciarska Cieńków.

19 lutego: Związkowcy z WZZ Sierpień 80 zwrócili się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o objęcie osobistego nadzoru nad śledztwem, które ma wyjaśnić przyczyny tragicznej katastrofy w kopalni Pniówek. W katastrofie, do której doszło w 2022 roku, zginęło 16 górników.

- Przedstawiciele czterech central związkowych działających w LW Bogdanka (Związku Zawodowego Górników w Polsce, NSZZ „Solidarność”, ZZ „Kadra” i ZZ „Przeróbka”) działając w oparciu o przepisy ustawy z dnia 23 maja 1991 o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wzywają zarząd LW Bogdanka do niezwłocznego podjęcia rokowań w istniejącym od 31 stycznia 2024 roku sporze zbiorowym.

- Pojedyncze worki groszków Pieklorz, Karolinka i Karlik można będzie nabyć od wtorku, 20 lutego w e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej, zamiast całej palety. Taki opał w workach o wadze 20 kg klienci odbiorą bezpośrednio w kopalniach w Rybniku i w Woli - poinformowali przedstawiciele PGG.

20 lutego: Parafia św. Barbary w Zabrzu ma otrzymać od samorządu Bytomia działkę, na której rośnie mały lasek i stoi przydrożny krzyż. To jeden z ubocznych skutków zainteresowania legendarnym szybem południowym kopalni Miechowice.

- Śląsko-dąbrowska Solidarność wystąpiła do premiera Donalda Tuska o pilne powołanie władz Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Choć ustawa tworząca Fundusz weszła w życie już ponad rok temu, w praktyce nie rozpoczął on działalności. Setki milionów zł, które miały być inwestowane w regionie, mogą przepaść.

- Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała informacje w sprawie utworzenia odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w segmencie węgiel. Odpis w wysokości 169,4 mln zł obciąży wynik ostatniego kwartału 2023 r.

- Rada Ministrów - zgodnie z zapowiedzią – przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu. „1 marca powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Powstanie ono w oparciu o niektóre komórki organizacyjne, które funkcjonują obecnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Siedzibą nowego resortu będą Katowice” - czytamy w informacji KPRM.

21 lutego: Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł - podały służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy zakład górniczy.

- Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zwrócił się do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej z wnioskiem o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania stron umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Tematem spotkania ma być m.in. kwestia notyfikacji dokumentu.

- Uruchomienie w pełni zautomatyzowanego kompleksu ścianowego w ruchu Ziemowit KWK Piast-Ziemowit planuje w przyszłym roku dyrekcja tej kopalni - podały służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład zlokalizowany w Lędzinach. 

- Odbyły się wybory w Międzyzakładowym Związku Zawodowym Kadra Górnictwo. Przewodniczącym związku ponownie został Krzysztof Stanisławski, a zastępcami: Grzegorz Pytel, Tomasz Rodasik, Bogdan Studencki oraz Mariusz Wakuła.

22 lutego: W Przedsiębiorstwie Budowy Szybów PeBeKa zostało podpisane porozumienie płacowe. Tym samym zakończył się spór zbiorowy. O podpisaniu porozumienia płacowego poinformowała Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność oraz Związek Zawodowy Pracowników Dołowych działające w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów PeBeKa.

- Południowy Koncern Węglowy (wcześniej Tauron Wydobycie) ogłasza obniżkę cen wszystkich sortymentów węgla. Promocja rozpoczyna się 23 lutego w Punktach Obsługi Klienta, natomiast w sklepie internetowym od 26 lutego.

- Zwracam się do Pani Minister o podjęcie natychmiastowych działań które umożliwią sprzedaż węgla zalegającego na kopalnianych zwałowiskach do polskich elektrowni, elektrociepłowni i do ciepłownictwa – napisał w piśmie do minister przemysłu Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

- Odbyła się narada kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z kierownikami działów BHP/DBS nadzorowanych podziemnych zakładów górniczych. W obradach brali również udział przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej.

23 lutego: Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała ze stanowiska prezesa zarządu Tomasza Cudnego oraz wiceprezesa ds. handlu Sebastiana Bartosa. Równocześnie oddelegowano Pawła Rostkowskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu XI kadencji.

- Kopalnia Budryk uruchomi 2024 roku jeszcze pięć ścian. Górnicy prowadzą równolegle prace drążeniowe w dwunastu przodkach. W Budryku fedrują obecnie czterema ścianami. Najdłuższy wybieg ma ściana Bw-3 w pokładzie 402. To 1460 m. Ściana przy długości niewiele ponad 200 m jest wysoka na ponad 2,5 m. Druga pod względem długości wybiegu jest ściana B-3 w pokładzie 402. Liczy ona 1020 m.

- Na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych pracownikom Południowego Koncernu Węglowego. Nadano też stopnie górnicze oraz wręczono honorowe szpady górnicze.

24 lutego: W kopalni Polkowice-Sieroszowice, należącej do KGHM Polska Miedź, w trakcie jest oddawanie do użytku kolejnej tzw. Pompowni Głównego Odwadniania, która będzie działać przy szybie SW-4 – podała spółka.

- Przed dwoma laty Rosja rozpoczęła pełnoskalową agresję na Ukrainę. Wojenna rzeczywistość sprawiła, że przez chwilę węgiel znów zaczął być pożądany i w cenie. Dzisiaj po tych nastrojach nie ma już śladu.

- W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły łącznie nieco ponad 48,3 mln ton węgla, wobec 52,8 mln ton rok wcześniej. Oznacza to wynik gorszy o 4,5 mln ton. Dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego w Polsce publikuje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

25 lutego: W wielu 74 lat zmarł dr inż. Bronisław Gaj. Był ściśle powiązany z górnictwem i energetyką.

- Sprawa odpadów składowanych w wyrobiskach ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit odbiła się echem w mediach. Na sytuację tę zareagował nadzór górniczy, który przeprowadził kontrolę w zakładzie. Pracownik, który zauważył tę sytuację - co podkreśla Wyższy Urząd Górniczy - przekazał sprawę do mediów i nie zgłosił jej kierownictwu i służbom kopalnianym, które w pierwszej kolejności odpowiadają za szeroko rozumiane bezpieczeństwo i higienę pracy. Jak akcentuje Urząd, praktyka pokazuje, że pracownicy kopalń z różnych powodów nie zgłaszają swym bezpośrednim przełożonym sytuacji zagrażających bezpieczeństwu pracy. Stąd właśnie w WUG uruchomiono „górniczy telefon zaufania”.

26 lutego: Siedem zgłoszeń wpłynęło w konkursie na prezesa zarządu spółki Tauron Polska Energia - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

- Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej przesłały pismo do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, w którym domagają się natychmiastowego spotkania. - Nie ma naszej zgody na dziką likwidację górnictwa – napisali związkowcy.

26-28 lutego: Szkoła Eksploatacji Podziemnej przez lata wyrobiła sobie niezwykłą renomę. Stoi za tym m.in. dopracowany program, nad którym czuwa Komitet Organizacyjny. Trzy dni konferencji są wypełnione po brzegi tematami dotyczącymi górnictwa oraz wydarzeniami towarzyszącymi.

27 lutego: Studencki Konkurs Wiedzy Górniczej, towarzyszący XXXIII Szkole Eksploatacji Podziemnej w Krakowie, bezapelacyjnie wygrał Mateusz Pawlik, student Politechniki Śląskiej, na II miejscu sklasyfikowano reprezentanta AGH Karola Adamczyka, a trzecie miejsce przypadło w udziale Hubertowi Delidzie z Politechniki Wrocławskiej.

- Ruch Marcel kopalni ROW (PGG) jest najbezpieczniejszą kopalnią w polskim górnictwie podziemnym. Na drugim miejscu sklasyfikowano ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit (PGG), zaś trzecie miejsce przypadło w udziale ex aequo Zakładowi Górniczemu Brzeszcze należącemu do Południowego Koncernu Węglowego oraz kopalni Bolesław Śmiały (PGG).

28 lutego: Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 mln zł kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla. W efekcie nie mogli  sprzedawać opału taniej. Dystrybutorzy pozornie byli związani z Atex umowami agencji, w rzeczywistości byli niezależnymi podmiotami, które powinny mieć swobodę ustalania cen.

29 lutego: W Zakładach Górniczych Rudna, należących do KGHM Polska Miedź, w nocy z 28 na 29 lutego wybuchł pożar. Jak poinformował portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego zapaliła się ładowarka ŁKP-903. Akcja ratownicza w kopalni zakończyła się o godz. 5:10.

W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły 48,4 mln t węgla kamiennego, czyli o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej, ale wynik ze sprzedaży węgla wyniósł 7,4 mld zł - czytamy w raporcie Agencji Rozwoju Przemysłu o stanie górnictwa węgla kamiennego w 2023 roku. W minionym roku wzrosło zatrudnienie na kopalniach – o 800 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • MLEUZ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ruszyły poważne zmiany kadrowe w oddziałach PGG
31 grudnia 2024
26.2 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]