Polecamy lekturę fragmentów rozmowy z dr inż. Adamem Rozmusem, wiceprezesem JSW oraz informację o nowym serwisie ARP z danymi o węglu. Portal netTG.pl Gospodarka- Ludzie 30 grudnia pisze też o wizycie czworonogów i ich opiekunów w Południowym Koncernie Węglowym.
* - 2024 r. był jednym z najtrudniejszych w historii JSW – mówi w rozmowie z dziennikarzem Górniczej dr inż. Adam Rozmus, wiceprezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Po pożarach ścian w kopalniach Pniówek i Budryk mieliśmy problemy z osiągnięciem satysfakcjonującej wielkości wydobycia. Sytuacja na rynku węgla koksowego również była daleka od idealnej. Wyciągnęliśmy z tego wnioski, przygotowaliśmy wiele inicjatyw, które zostały zapisane w Planie Transformacji JSW i teraz je realizujemy. Plan ten zakłada, że do końca 2027 r. spółka zyska 8,5 mld zł dodatkowych środków pieniężnych. Warunek jest jeden - wszyscy, na wszystkich poziomach: produkcji, administracji, zarządu - musimy zrobić wszystko, by ten plan realizować zgodnie z harmonogramem – wskazuje dr inż. Adam Rozmus.
* Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu uruchomił w poniedziałek nowy serwis z danymi o polskim górnictwie. Prezentuje on graficznie dane m.in. o wydobyciu i sprzedaży, skutkach środowiskowych oraz o pracownikach i ich wynagrodzeniach w branży węglowej.
* LW Bogdanka potwierdza, że w nocy z 27 na 28 grudnia zarejestrowano serię kilku wstrząsów sejsmicznych. Wstrząsy te były odczuwalne na terenie zakładu górniczego, jednak nie wpłynęły na jego funkcjonowanie, ani bezpieczeństwo pracy - podała spółka w komunikacie prasowym.
* Grudzień to dla naszych zakładów górniczych czas pełen wizyt i licznych spotkań, jednak w tym roku Zakład Górniczy Janina w Libiążu odwiedzili wyjątkowi goście - członkowie stowarzyszenia Szachty Libiąskie Dog Training, którzy przyszli razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi – poinformował Południowy Koncern Węglowy w swoich mediach społecznościowych.
* Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała najnowszy raport „Węgiel 2024”. Wykorzystując najnowsze dane przedstawiła obecne trendy oraz trzyletnią prognozę popytu, podaży i handlu węglem według gatunku i regionu. Z raportu wynika, że popyt na węgiel osiągnie rekord w 2024 r. i będzie się utrzymywał do 2027 r.
* Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź zdecyduje 8 stycznia 2025 r. o zmianach w składzie rady nadzorczej miedziowej spółki. Według statutu KGHM rada nadzorcza tej spółki składa się z 7 do 10 członków, dziś zasiada w niej 9 osób.
* Rządowy Narodowy Plan Klimatyczno-Energetyczny zakłada, że elektrownie węglowe wyciągną Czechy z ewentualnego blackoutu. Jednak uprawnienia do emisji wymuszą całkowitą likwidację źródeł węglowych, a rekompensata za nie w postaci nowych źródeł energii nastąpić ma dopiero po 2030 r. – alarmuje czeski portal iuhli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.