W pierwszy weekend po Bożym Narodzeniu 2024 r. Polacy w wielu regionach kraju dostali od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzeżenia. Alerty dotyczyły smogu. Chodziło o zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m. Zapobiegać smogowi mają programy NFOŚiGW, takie jak np. Czyste Powietrze i Mój elektryk. Przyjrzyjmy się, jak smog wyglądał na zdjęciach nad województwem śląskim.
Ostrzeżenia w ostatnich dniach 2024 r. rozesłano do mieszkańców następujących województw: opolskiego (powiat krapkowicki, opolski, miasto Opole), wielkopolskiego (m.in. powiat pleszewski, poznański, miasta Kalisz i Poznań), dolnośląskiego - m.in. powiat kłodzki, ale także mieszkańcy Wrocławia i tradycyjnie województwa śląskiego - m.in. powiat rybnicki, mikołowski, żywiecki, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój.
PM10 to pył zawieszony, czyli mikroskopijne cząsteczki o średnicy, która nie przekracza 10 mikrometrów. Z łatwością przenikają do naszych dróg oddechowych, a stamtąd – do krwiobiegu. Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Co w takim pyle znajdziemy? Całą tablicę Mendelejewa: związki siarki, azotu, metale ciężkie, a nawet rakotwórcze dioksyny oraz alergeny.
Kiedy powietrze jest zanieczyszczone powinniśmy zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu, zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz i ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Wysokie stężenie cząsteczek wskazuje na złą jakość powietrza i może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak podrażnienie dróg oddechowych, kaszel czy pogorszenie objawów astmy.
Jaki jest stan powietrza w waszej miejscowości sprawdzić możecie na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.