30.12. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił w poniedziałek konkurs na operatora pocztowego, który zostanie wyznaczony do świadczenia usług powszechnych na okres 10 lat, czyli w latach 2026-2035. Poczta Polska, która obecnie pełni tę funkcję, zapowiadała wcześniej udział w konkursie.
Informacja o konkursie pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej UKE.
Do obowiązków pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych zalicza się m.in.: świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym, obejmującym przesyłki listowe do 2 kg, paczki na terenie Polski do 10 kg oraz zagraniczne do 20 kg, a także paczki dla ociemniałych.
Jest on też zobowiązany m.in. do posiadania odpowiednio gęstej sieci placówek pocztowych, świadczenia usługi odbierania i dostarczania listów i paczek przez minimum pięć dni w tygodniu, zapewnienia dostępu do poczty dla osób niepełnosprawnych, współdziałania ze strukturami państwowymi w sytuacjach kryzysowych, organizowania poczty polowej.
Poczta Polska na mocy decyzji prezesa UKE z 2015 roku pełni funkcję pocztowego operatora wyznaczonego do 31 grudnia 2025 r. i wcześniej zapowiedziała już udział w kolejnym konkursie.
“Poczta Polska przewiduje swój udział w konkursie na operatora wyznaczonego do realizacji usługi powszechnej na okres 2026-2035. Plany dotyczące przyszłości Poczty Polskiej obejmują m.in. właśnie pełnienie przez nią funkcji operatora wyznaczonego“ - napisał w lipcu br. ówczesny wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński w odpowiedzi na interpelację.
Dodał, że plany rozwojowe Poczty Polskiej przewidują utrzymanie wszystkich placówek pocztowych z uwagi na zamiar ich wykorzystania w działalności operacyjnej spółki.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.
Obowiązek wybrania operatora wyznaczonego nakłada na kraje członkowskie Unia Europejska. Celem jest zapewnienie obywatelom dostępu - na liberalizującym się rynku pocztowym - do wysokiej jakości usług, świadczonych po przystępnych cenach, na takich samych zasadach na terenie całego kraju.
UKE pod koniec maja br. informował w raporcie, że wartość polskiego rynku usług pocztowych w roku 2023 wzrosła w stosunku do roku 2022 o 1,97 mld zł do 16,51 mld zł. Oznacza to zwyżkę o 13,6 proc. Jak wskazał Urząd, najliczniej realizowaną usługą pocztową w 2023 roku były przesyłki kurierskie, których liczba przekroczyła granicę jednego miliarda. Przesyłki kurierskie stanowiły w 2023 roku 71,3 proc. wartości rynku pocztowego oraz 51,7 proc. całego wolumenu usług pocztowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.