Dzisiaj, 24 grudnia, o północy w Bazylice OO Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach wierni będą mogli podziwiać kolejną odsłonę największej w Europie stajenki bożonarodzeniowej. Poznaliśmy szczegóły dotyczące tej niezwykłej instalacji.
- Stajenka jest po liftingu – przyznaje br. Euzebiusz Skorupa OFM, dyrektor Franciszkańskiego Centrum Medialnego.
- Nowością będzie tło, cieszy oko i przedstawia drogę z różnymi odnogami do Betlejem. Powstało przy ogromnym zaangażowaniu Tomasza Jędrczaka, który poświęcił temu swój czas, energię i zaangażowanie duchowe. Schodzimy do Betlejem, do tego miejsca, które ma nas radować i cieszyć w myśl hasła roku jubileuszowego, roku świętego, które brzmi „Pielgrzymi nadziei”. Gromadzimy się przy szopce, aby napełnić się radością i nadzieją z faktu przyjścia na świat Jezusa Chrystusa do każdego z nas - dodaje.
Tło - jak poinformowano - powstało techniką malowania murali sprayem.
- Zajęło nam to dwa tygodnie. Dotychczasowe tło miało ok. 30 lat. Inicjatorem jego zmiany był brat Radek. Postanowiliśmy więc stworzyć coś zupełnie nowego - opowiada Tomasz Jędrczak.
Tymczasem w ogrodzie klasztornym przygotowano już ekrany z tekstem Pochwały stworzeń przygotowane przez artystkę graficzkę Sylwię Madej z Krakowa. To kantyk religijny z XIII w. Św. Franciszek z Asyżu napisał Pochwałę stworzenia w ludowym języku włoskim. Zerwał jednocześnie z tradycją, która wymagała, aby teksty modlitw były pisane po łacinie.
- Nasi bracia, Sylwester i Maciej, przygotowali witrażowe okna przedstawiające okna pochwał stworzeń w obrazach wykorzystując możliwości sztucznej inteligencji - tłumaczy dalej br. Sergiusz Bałdyga OFM, gwardian klasztoru.
- Staramy się jak najlepiej przedstawiać współczesnemu człowiekowi tajemnice narodzin Jezusa, także w sposób artystyczny, związany z folklorem. Ten klimat wprowadza nas w święta Bożego Narodzenia. Daje nam nadzieję, że nie jesteśmy sami, że Pan Bóg chce naszego dobra, naszego zbawienia – dodaje gwardian.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.