Znaczenie sektora surowcowego dla krajowej gospodarki. Pogórnicze tereny łapią drugi oddech. Będzie wsparcie dla bloków węglowych. Ukazała się książka o katastrofie w kopalni Reden. Powstał film o górnikach z Halemby. Niezwykła szopka w kopalnianej cechowni. O tym 20 grudnia pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Bogdanka wyznacza dziś standardy, które mogłyby być wdrożone w innych spółkach wydobywczych. Ich strategia łączy cele biznesowe z troską o środowisko i lokalne społeczności. Współpraca z Radą Naukową ds. Ochrony Środowiska oraz naukowcami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pokazuje, jak kluczowe jest połączenie sił przemysłu i nauki – mówi prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju
* Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu podsumowała 2024 r. i ujawniła, jakie ma plany na przyszłość. Najważniejsze to sprzedaż pogórniczych nieruchomości oraz współpraca z samorządami, którym spółka przekazuje w formie darowizny atrakcyjne tereny.
* W rudzkim Domu Kultury odbyła się premiera filmu dokumentalnego opowiadającego o proteście pracowników KWK Halemba. Trwający ponad 40 minut obraz Przemysława Noparlika pod tytułem „Czas próby” przybliża ten wciąż mało znany epizod ze współczesnej historii Rudy Śląskiej – poinformował portal górniczej Solidarności.
* W dąbrowskim Muzeum Miejskim Sztygarka odbyło się spotkanie z autorami książki „Kopalnia Reden w Dąbrowie Górniczej” poświęconej katastrofie z 1923 r. Zginęło w niej 39 górników. Autorzy dotarli m.in. do dokumentów z postępowania sądowego, które zostały po raz pierwszy udostępnione.
* Wzorem lat ubiegłych, w cechowni Zakładu Górniczego Brzeszcze i w tym roku stanęła niezwykła szopka. Szopka odwzorowuje kopalniane wyrobisko, w którym znajduje się postać górnika, sekcje obudowy zmechanizowanej, kombajn ścianowy oraz przenośnik. Nie brakuje również węgla, symbolu ciężkiej pracy - informują przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego.
* Realizacja aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) nawet w ambitnym scenariuszu nie pozwoli Polsce zrealizować unijnego celu ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. - przyznała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.