Już w najbliższy piątek 20 grudnia, do rąk Czytelników trafi świąteczne wydanie „Górniczej”. To pięćdziesiąty, a zarazem ostatni numer naszego tygodnika w 2024 r. Znajdą w nim Państwo mnóstwo życzeń bożonarodzeniowych od spółek, instytucji i firm okołogórniczych, w tym od redakcji „Górniczej”, portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie i Wydawnictwa Gospodarczego.
Oczywiście redakcja sporo materiałów poświęciła Bożemu Narodzeniu i zwyczajom związanymi z tymi świętami. Polecamy ciekawą rozmowę red. Kajetana Berezowskiego o sensie adwentu, Wigilii i dnia narodzenia Jezusa z ks. Piotrem Brząkalikiem.
Przysłowie „powiedz mi co jesz na Wigilię, a powiem ci skąd przybyłeś” nie traci na aktualności. O potrawach przygotowywanych na Śląsku na 24 grudnia i i zwyczajach związanych z tym dniem przeczytają Państwo w artykule „Wokół wigilijnego stołu”.
Wiadomo, w każde Boże Narodzenie do bazyliki ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach tłumnie ściągają miłośnicy szopek z kraju i zagranicy, aby ujrzeć to swoiste cudo. Monumentalnej wielkości żłóbek zadziwia swym wystrojem. Czym w tym roku zaskoczą budowniczowie i projektanci? – odpowiedź na to pytanie znajdziemy w tekście „Pastorałka zabrzmi w Panewnikach”.
Także w bieżącym wydaniu, jako że nadal świętujemy jubileusz, sięgamy po „Górniczą” sprzed 30 lat. A nie tylko świętami żył wówczas Śląsk i górnictwo, były też afery. Szczegóły w tekście „Do szopy, hej pasterze”.
W czasie świątecznych dni zakłady górnicze nie prowadzą wydobycia, tylko działania niezbędne dla zachowania ciągłości i bezpieczeństwa ruchu. W niektórych kopalniach zdecydowano, że Wigilia oraz sylwester będą dniami wolnymi od pracy. Wolne dni zostaną - albo już zostały - odpracowane. Wolny 24 i 31 grudnia w zamian za dwie robocze soboty, to rozwiązanie z którego w tym roku skorzystało wiele kopalń. Święta to zawsze normalny czas służby dla ratowników górniczych czy dyspozytorów Wyższego Urzędu Górniczego. Szczegóły w materiale „Jak pracują kopalnie w święta?”.
Przyszłość ruchu Rydułtowy (kopalni ROW), po tragicznych w skutkach lipcowych wstrząsach, stanęła pod znakiem zapytania. Podczas spotkania ze stroną społeczną przedstawiciele zarządu Polskiej Grupy Górniczej potwierdzili, że eksploatacja w Rydułtowach będzie kontynuowana. A jak przyszłość czeka liczącą 2500 pracowników załogę? - przeczytają Państwo o tym w materiale „Kopalnia po nowemu”.
W „Górniczej” mamy też specjalny dodatek poświęcony Lubelskiemu Węglowi Bogdanka. Opisujemy w nim nowoczesne technologie, jakie wprowadzono tam w ostatnim czasie. Mowa tu m.in. o systemie zarządzania gospodarką złożem, który obejmuje: cyfrowy model złoża (dotychczas jedyny w polskim górnictwie węgla kamiennego), cyfrową mapę wyrobisk górniczych oraz cyfrowy harmonogram robót udostępniających przygotowawczych oraz eksploatacyjnych. Bogdanka jest kopalnią o najwyższych wskaźnikach wydajności i efektywności w Polsce.
Kopalnia Pniówek w Pawłowicach obchodzi 50-lecie założenia. A wraz z nią jubileusz pracy świętuje Bogusław Gawor. Jest jedyną osobą czynną zawodowo, która przepracowała 50 lat na Pniówku. Przeszedł długą drogę – od pracownika fizycznego po prezesa spółki pracującej na rzecz kopalni. - Skromny, zawsze pomocny, dbający o pracowników - taką ma opinię w zakładzie. A on sam o sobie mówi, że jego życiem sterował przypadek. Ten przypadek sprawił, że pewnego dnia wysiadł na przystanku „Pawłowice Las”. Piszemy o tym w tekście „Piłka nożna, kopalnia, rodzina - to są Jego pasje”.
A o kim tym razem piszemy w dziale Po szychcie? Kiedyś mieściła się tam kopalniana straż pożarna. A dziś Gruba Bluesa ze wspaniałym muzeum tego gatunku muzyki, który w ostatnich dekadach tak bardzo upodobał sobie Chorzów. 56 lat temu w sąsiednim budynku do pracy przyjmował się Andrzej Matysik, inżynier górnik, a nade wszystko wielki entuzjasta tego właśnie gatunku muzyki. Poznajcie historię człowieka i tego miejsca w tekście „Szychta na Grubie Bluesa”.
W tym numerze relacjonujemy także obchody 43. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym w tekście „Mieli odwagę bronić prawdy”.
Na naszych łamach, jak zwykle, ciekawy felieton Jacka Korskiego. Tym razem autor pisze o tym jak Barbórki świętowano w minionym półwieczu.
Zapraszamy do lektury.Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.