W każdy pierwszy, roboczy poniedziałek miesiąca w chorzowskim ZUS udzielane są porady w ramach „okienka górniczego”. Umówieni na wizytę klienci mają zagwarantowane 25 minutowe spotkanie z ekspertami z zakresu emerytur górniczych. Aby skorzystać z tej dodatkowej usługi wystarczy wcześniej zadzwonić pod nr tel. 32 3490 622, by zarezerwować godzinę wizyty. ZUS będzie kontynuował tę dodatkową usługę także w 2025 r. - czytamy w komunikacie prasowym.
W 2025 r., tak jak w latach poprzednich, konsultacje w ramach „Okienka górniczego” odbywać się będą w każdy pierwszy, roboczy poniedziałek miesiąca, w godzinach od 14.00 do 17.00, w ZUS w Chorzowie przy ul. H. Dąbrowskiego 45, w pokoju 45 (na parterze budynku).
W 2025 r. pierwsze „okienko górnicze” odbędzie się 13 stycznia, a następne: 3 lutego, 3 marca, 7 kwietnia, 5 maja, 2 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia, 1 września, 6 października, 3 listopada i 1 grudnia. Warto pamiętać o tym, że aby spotkać się z doradcą, wcześniej trzeba się telefonicznie umówić, dzwoniąc pod nr tel. 32 34 90 622. Dzięki temu każdy, kto został zapisany do „okienka górniczego”, ma pewność, że w umówionym terminie skorzysta z porady specjalisty ZUS.
- „Okienko górnicze” skierowane jest do górników oraz ich rodzin. Z konsultacji korzystają także pracownicy kadr, którzy zajmują się kompletowaniem dokumentacji i wniosków o emeryturę dla zatrudnionych na kopalniach górników. Wyjaśnienie wątpliwości z przedstawicielami kopalń, czy doprecyzowanie niektórych spraw podczas takich konsultacji, ułatwia obsługę wniosków o emeryturę górniczą, co ma wpływ na szybsze wydanie decyzji – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
„Okienko górnicze” po raz pierwszy uruchomione zostało w 2018 r. Do tej pory z tej usługi skorzystało kilkaset osób, w 2024 r. 72 osoby, a rok wcześniej – 69.
Zagadnienia poruszane podczas konsultacji to szeroki obszar świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla górników i ich rodzin. Najczęściej pojawiające się pytania to te, kiedy można przejść na emeryturę górniczą, jak ewidencjonowane są przez pracodawców okresy zatrudnienia na stanowiskach, kiedy i w jakim przypadku okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej i wiele, wiele innych pytań.
– Warto podkreślić, że „okienko górnicze” to nie jedyna możliwość uzyskania informacji o górniczych emeryturach. Jeśli górnicy lub ich rodziny mają pytania, czy jakiekolwiek wątpliwości co do swoich spraw związanych ze świadczeniami w związku z pracą górniczą, to zawsze mogą przyjść do placówek ZUS w naszym regionie i na salach obsługi klientów, u doradców emerytalnych, w standardowych godzinach urzędowania, otrzymać niezbędne informacje i wyjaśnienia. Uzyskają oni te same odpowiedzi co w „okienku górniczym” – przypomina rzeczniczka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.