Akademia barbórkowa tradycyjnie odbyła się także w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG, uroczystości miały miejsce 5 grudnia. W czasie spotkania podkreślano, że Instytut, współpracujący od wielu lat z przemysłem górniczym, realizujący prace badawczo-rozwojowe, otwiera się także na nowe branże i możliwości. Barbórka była też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.
W akademii barbórkowej wzięli udział samorządowcy ze śląskich miast, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Przemysłowych, Instytutu Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, instytutów badawczych. Szeroko reprezentowane było środowisko akademickie, w tym naukowcy z Politechniki Śląskiej, AGH w Krakowie, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Krakowskiej. Nie zabrakło przedstawicieli spółek górniczych, jak: JSW, PKW, PGG, KGHM Polska Miedź, KGHM Zanam, a także użytkowników rozwiązań oferowanych przez gliwicki KOMAG, liderów przemysłu górniczego. W auli Instytutu Techniki zgromadzili się także jego pracownicy, członkowie Rady Naukowej.
O wyzwaniach i kierunkach, w jakich zmierza KOMAG, mówił jego dyrektor Dariusz Prostański. – Cały czas mamy przy sobie górnictwo, ale dzisiejszy świat narzuca nam też inne warunki i my dotrzymujemy im kroku. Działamy w obszarze górnictwa, ale także w obszarach okołogórniczych i pozagórniczych, w których też staramy się wdrożyć nasze rozwiązania – mówił dr hab. inż. Dariusz Prostański. – Nasze przedsięwzięcia widać w wielu projektach, także europejskich, poza tym organizujemy konferencje naukowe, wydajemy publikacje. Średnio mamy 15 patentów rocznie, ogromną część naszej pracy stanowi certyfikacja i atestacja. Nauczyliśmy się także, że nie warto działać samemu, ale współpracować na rzecz nauki i dobrych rozwiązań. Cieszy nas to, że zwracają się do nas różne jednostki badawcze, byśmy wsparli ich w badaniach – podkreślał.
KOMAG może się pochwalić wyjątkowymi osiągnięciami. W 2024 r. liczba prac i usług badawczych zrealizowanych na rzecz partnerów przemysłowych wyniosła 1085. Instytut posiada trzy akredytowane laboratoria badawcze, które w tym roku zrealizowały ponad 700 tematów prac badawczych.
Wśród europejskich projektów realizowanych przez KOMAG są m.in.: „Innowacyjny, wysokowydajny system zasilania maszyn i urządzeń, podnoszący poziom bezpieczeństwa pracy w podziemnych wyrobiskach górniczych”, „Hybrydowy system magazynowania energii z wykorzystaniem infrastruktury pogórniczej”, „Rekultywacja ekologiczna i długoterminowy monitoring terenów pogórniczych”, „Ochrona i promocja dziedzictwa górnictwa węglowego jako spuścizny kulturowej UE”, „Redukcja emisji metanu z powietrza wentylacyjnego w procesie transformacji górniczej europejskich podziemnych kopalń węgla”. Z kolei wśród prac realizowanych w ramach krajowych projektów warto wymienić m.in. wysokociśnieniowy elektrolizer alkaliczny 200 bar czy prace dotyczące redukcji zagrożeń występujących na składowiskach odpadów pogórniczych z kopalń węgla kamiennego.
Dyrektor Instytutu zwrócił uwagę, że nadal ważne jest górnictwo, choć czasy dla niego są trudne, ale KOMAG patrzy też w przyszłość, w stronę takich zagadnień, jak przemysł 4.0 i 5.0, cyberbezpieczeństwo, zielona gospodarka, sprawiedliwa transformacja. – Warto jednak podkreślić, że często przemysł górniczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że świat zielony, który jest wokół niego, jest niezbędny. I odwrotnie – ekolodzy też muszą wiedzieć, że przemysł górniczy jest potrzebny – tłumaczył dyrektor Prostański. – Nasz Instytut jest mały, 30 proc. załogi to pracownicy naukowi. Ale wszyscy pracownicy to trzon działalności Instytutu, oni są naszym żelaznym listem. Życzę im pomyślności i by Święta Barbara chroniła ich na co dzień.
Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny, który do pracowników KOMAG-u skierował Dariusz Wieczorek, minister nauki. Podziękował pracownikom m.in. za prace badawcze, które przyczyniają się do modernizacji polskiego przemysłu wydobywczego i poprawy bezpieczeństwa w kopalniach.
Uczestnicy Barbórki wskazywali na nowoczesne i innowacyjne podejście do rozwiązań technicznych, które oferuje KOMAG. Dzięki temu mogą być one z powodzeniem wykorzystywane także w innych gałęziach przemysłu, choć najbliższy Instytutowi jest przemysł ciężki. Przypomniał to Mariusz Zybaczyński, wiceprezes zarządu ds. technicznych w KGHM Zanam. – Mogę powiedzieć o wielu latach dobrej współpracy między nami, a jako przykład podać samoistne wozy transportowe, które wożą ludzi i transportują materiały w naszej spółce, są innowacyjnym rozwiązaniem – mówił wiceprezes Zybaczyński.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.