Budowę elektrowni jądrowych w Polsce popiera 92,5 proc. Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie br. Na to, by taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania, zgodziłoby się 79,6 proc. badanych.
Z badania zamieszczonego na stronach internetowych resortu przemysłu wynika, że to najlepsze wyniki w historii badań realizowanych co roku od 2012 r.
Badanie wskazało, że 92,5 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 67,9 proc. robi to w sposób zdecydowany. Z kolei 5,9 proc. jest przeciwnego zdania, a odsetek osób zdecydowanie przeciwnych wynosi 2,8 proc.
“Szczególnie ważne jest, że większość badanych (79,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 18,8 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego“ - poinformowało ministerstwo.
90,3 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Natomiast 94,2 proc. jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Jak dodano, Polacy swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej oceniają średnio na ocenę dobrą (3,9) - w trakcie badania 65,1 proc. respondentów wskazało na ocenę dobrą lub wyższą. Jednocześnie 96,6 proc. badanych uważa, że w Polsce potrzebna jest kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej. Źródłami, z których Polacy najczęściej czerpią informacje o energetyce jądrowej, są: internet (72,3 proc.), telewizja (34,7 proc.) oraz rozmowy ze znajomymi (29,1 proc.) - wynika z badania.
Mężczyźni są większymi zwolennikami energetyki jądrowej w Polsce (96,8 proc.), poparcie wśród kobiet wynosi 88,4 proc. W przypadku wieku pozytywne opinie dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce dominują wśród osób do 39 lat oraz w najstarszej kategorii wiekowej 60-75 lat.
“Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju są najczęściej mieszkańcy średnich miejscowości tj. od 50 do 100 tys. mieszkańców (94,4 proc.) i powyżej 200 tys. mieszkańców (93,1 proc.). Przeciwnikami natomiast osoby zamieszkujące małe miasta do 5 tys. mieszkańców (10,9 proc.)“ - podano.
Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Przemysłu zostało zrealizowane przez firmę DANAE w dniach 12-28 listopada br. metodą CATI (wywiady telefoniczne) na grupie 2060 Polaków w wieku 15-75 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.