W środę, 4 grudnia, odbyła się akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski oraz przedstawiciel Prezydenta RP Łukasz Rzepecki. – Nie mamy absolutnie wątpliwości, że bez Waszej ciężkiej pracy, bez węgla nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego państwa – zwrócił się do górników minister Jaworowski.
Akademia barbórkowa tradycyjnie odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród gości byli m.in.: wojewoda śląski Marek Wójcik oraz wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek.
Gospodarzami byli członkowie zarządu PGG: wiceprezes ds. sprzedaży Iwona Szczygioł oraz wiceprezes ds. produkcji Marek Skuza. Wiceprezes ds. finansowych, pełniący równocześnie obowiązki prezesa zarządu Bartosz Kępa był nieobecny z powodów osobistych.
W przemówieniu inauguracyjnym wiceprezes Skuza zaznaczył, że PGG musi sobie radzić z wieloma wyzwaniami, wśród których wymienił m.in. dostosowanie się do zmniejszonego o kilka milionów ton zapotrzebowania na węgiel i przygotowania do transformacji energetycznej.
– Dzięki elastyczności i otwartości na zmiany, które były tu kluczowe, nasza firma musiała się szybko do nowej sytuacji dostosować. Ekstremalna kontrola kosztów przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i utrzymania jakości, szukanie nisz rynkowych, kreatywność handlowa – to tylko przykłady tego, co zrobiliśmy – wskazał wiceprezes Skuza.
– Nie udałoby nam się to, gdyby nie ogromny wysiłek i determinacja całego zespołu – dyrektorów centrali, kopalń, zakładów i wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Dlatego chciałbym z całego serca wszystkim podziękować – dodał.
Do górników zwróciła się również minister przemysłu Marzena Czarnecka.
– Chciałabym Państwu podziękować, w sposób szczególny, za zaangażowanie i za to, że zjeżdżacie pod ziemię, gdzie większość Polaków nie odważyłaby się pracować w tak trudnych warunkach. My wiemy doskonale, jak wymagające i ryzykowne jest to zajęcie i wiemy, że robicie to każdego dnia, stawiając czoła licznym zagrożeniom, dlatego Wasza praca zasługuje na szczególny szacunek – powiedziała minister Czarnecka.
Jak podkreśliła, Ministerstwo Przemysłu pracuje nad całościowym spojrzeniem na surowce energetyczne.
– To nie jest tak, że popieramy którykolwiek z tych surowców w sposób szczególny, tylko wyznaczamy po prostu kierunek rozwoju tych surowców na przyszłość. Ta przyszłość jest związana z transformacją i to jest nieuniknione, ale pamiętajmy, że podstawowym elementem, tym, czym się kierujemy nie tylko jako ministerstwo, ale również jako polski rząd, jest troska o ludzi i o człowieka. To jest najważniejsze i najważniejszy jest ten aspekt społeczny. On pozostaje w centrum naszych wszelakich działań, dlatego realizujemy transformację zgodnie z postanowieniami umowy społecznej – zaznaczyła dodając, że branża węglowa przez cały czas może liczyć na wsparcie z budżetu.
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zaznaczył, że Barbórka jest wyjątkowym dniem, kiedy cała Polska docenia trud i pracę górników i przesyła im życzenia.
– Bardzo chciałbym się przyłączyć do tych życzeń i do tych myśli, ale nie chciałbym, żeby to zabrzmiało rytualnie i zwyczajnie. Chciałem powiedzieć, że my naprawdę głęboko się pochylamy i myślimy o górnictwie. Pierwszy z powodów jest dosyć oczywisty – macie w Warszawie świetnego adwokata, panią minister Czarnecką, która zawsze na radzie ministrów staje murem za górniczym stanem. Drugi powód jest czysto merytoryczny. Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jeszcze przez długie, długie lata będzie opierało się na paliwach kopalnych. Tu wystarczy spojrzeć na liczby. Wszyscy wiemy, że około dwa tygodnie temu PSE dokonało przywołań. Tego dnia spojrzałem na strukturę produkcji energii i okazało się, że 97 proc. energii wyprodukowanej tego dnia pochodziło ze źródeł kopalnych – przypomniał szef MAP.
– Także nie mamy absolutnie wątpliwości, że bez Waszej ciężkiej pracy, bez węgla nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego państwa – zaznaczył Jaworowski. – Pracujemy w rządzie nad rozwiązaniami, które pomogą w budowaniu tego bezpieczeństwa na przyszłość i pomogą w tym, aby w tej trudnej dobie transformacji istniał zbyt na węgiel. Bo bez tego nie będzie bezpieczeństwa energetycznego państwa – dodał.
Wystąpienie wicemarszałka województwa śląskiego Leszka Pietraszka, który do niedawna był prezesem PGG, zostało bardzo ciepło przyjęte przez pracowników PGG.
– Dobrze choć na chwilę wrócić do domu. Stęskniłem się za Wami. Moja wypowiedź pewnie będzie miała w dużej części wymiar osobisty, ale te kilka miesięcy pracy z Wami, pracy w górnictwie, zmieniło mnie na całą resztę mojego życia – mówił Pietraszek.
– Przez ostatnie miesiące wielokrotnie mówiłem, że nie chcę munduru górniczego, bo na niego nie zasłużyłem. Nie wystarczy być, w moim przekonaniu, przez kilka miesięcy prezesem spółki górniczej, po to żeby zasłużyć, aby nosić ten mundur na swoich plecach. Dziś stoję przed Państwem w mundurze, który jest prezentem od Państwa i chcę Państwu zaręczyć, że zrobię wszystko, żebym na ten mundur zasługiwał i możecie na mnie liczyć – zakończył Pietraszek.
W liście skierowanym do pracowników PGG prezydent RP Andrzej Duda złożył życzenia barbórkowe oraz gratulacje osobom odznaczonym. List odczytał Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta RP.
– Z okazji uroczystości barbórkowych składam Pracownikom Polskiej Grupy Górniczej oraz ich najbliższym serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy, z pożytkiem dla całej Państwa społeczności i wszystkich Polaków, którzy korzystają z efektów pracy pod ziemią. W sposób szczególny zwracam się z gratulacjami do osób odznaczonych dzisiaj medalami za długoletnią służbę. Dziękuję za Państwa sumienną pracę na rzecz polskiego górnictwa, a dzięki temu również na rzecz stabilności rodzimej gospodarki i polskiego bezpieczeństwa energetycznego – napisał w liście Andrzej Duda, prezydent RP.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@jedwabny. A jakie to związki zawodowe dostają coraz to nowe przywileje?
@Jedwabny. Dla UE opór nie ma znaczenia. Stłamszą. Ludzi pozamykają. Komuniści, obecnie zieloni, mają szeroki wachlarz represji. Ale żeby wstąpić do tej cudownej organizacji zwanej UE wymagana była likwidacja przemysłu, w tym kopalń. Tak zręcznie wykorzystano przepisy unijne, że nikt nie miał nic do gadania. A tak apropos @Jedwabny. Dlaczego nie piszesz tutaj jako Tomasz Krawt jak na wnp? Czemu zrezygnowałeś tutaj z nicka Hajer i wielu innych? Dalej nie wiem kto kupił te polskie kopalnie i górników?
Tak a związki stawiały temu opór....tak to nie związki to kolejne rząd,UE a związki dostają kolejne przywileje za opór.
@Jedwabny. A Bobrek to zlikwidował neoWUG. Resztę kopalń zlikwidowała unijna dekarbonizacja.
@Jedwabny. Właśnie się dowiedziałem, że polskie kopalnie i górników kupiła praca na emeryturze. Generalnie nie wiadomo kogo, ale jeżeli związkowcy nie mają emerytur po 25 latach dołu to pracują do śmierci, czyli 65 roku życia. A jaki rząd dał wycieczki tym związkowcom? Ale przecież ty @jedwabny tomasz krawt tk z wnp na wycieczki jeździsz sam. W czym problem masz? Ludzie mają prawo do wypoczynku.
To dlaczego praca związkowa za biurkiem jest równoznaczna z dołową?Dlaczego związkowcy mogą pracować na emeryturze?Za Krupiński,Makoszowy,Bobrek i to jeszcze nie koniec!Pewnie wspomniane przywileje rząd dał związkowcą za wycieczki?
@Jedwabny. Skoro twierdzisz, że związki sprzedały górników i kopalnie, to kto je kupił?
Nasz, polski węgiel to nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale niebezpieczeństwo dla naszych zachodnich sąsiadów. Stąd taki wpis @jedwabny/Tomasz Krawt TK (WNP). @jedwabny, a komu to górnictwo zostało sprzedane? Bo Polskę sprzedali UE.
Szkoda że górnicze związki zawodowe sprzedały kopalnie i górników.