W obyczajowości górniczej karczma piwna jest dorocznym uroczystym spotkaniem górników, odbywającym się według ścisłych reguł, zwykle na Barbórkę. 6 grudnia na tegorocznym III Ogólnopolskim Spotkaniu Gwarków inaczej być nie mogło.
Zebranych na sali gliwickiej Areny przywitał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Wśród gości byli m.in.: prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, Paweł Olszewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Leszek Pietraszek, były prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, a obecnie wicemarszałek województwa śląskiego, Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach, parlamentarzyści i europarlamentarzyści, prezydenci i wiceprezydenci śląskich miast, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowych Urzędów Górniczych, a także delegacje Głównego Instytutu Górnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentanci spółek eksploatujących węgiel kamienny, brunatny, sól, siarkę, gaz, ropę naftową i wiele innych surowców.
Odegrano hymn górniczy. Minutą ciszy uczczono pamięć górników, którzy odeszli na wieczną szychtę.
Ogromne wyróżnienie spotkało prof. inż. Franciszka Plewę, poprzedniego dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Otrzymał on z rąk dr. hab. inż. Krzysztofa Filipowicza, prof. PŚ, obecnego dziekana, honorowy kordzik górniczy.
– Jestem niezwykle zaskoczony i wdzięczny, że w tak wspaniałej atmosferze naszego wydarzenia mogłem otrzymać to wyróżnienie – powiedział prof. Franciszek Plewa.
Prof. Franciszek Plewa jest jednym z tych, którzy dokonali głębokich reform organizacyjnych Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Dzięki temu, po kilku latach stagnacji, studia na nim ponownie cieszą się dużą popularnością. Jest również pomysłodawcą Ogólnopolskiego Spotkania Gwarków.
Obecni na sali mieli okazję przyjrzeć się ceremonii przyjęcia młodych Fuchsów do górniczego stanu. Wybrano też Wysokie Prezydium w Sprawach Piwnych Nieomylne. Wystąpił kabaret „Jestem”. Bawiono się do późnego wieczora.
W obyczajowości górniczej karczma piwna jest dorocznym uroczystym spotkaniem górników, odbywającym się według ścisłych reguł, zwykle na Barbórkę. Najprawdopodobniej pierwsze karczmy piwne, zwane także gwareckimi, odbywały się już z początkiem drugiej połowy XIX stulecia. Lecz wcale nie na Śląsku, a w Galicji, w kopalniach soli. Praktykowali tam studenci Akademii Górniczej z austriackiego Leoben. Wiedzieć trzeba, że górnikom soli przysługiwał wówczas deputat piwny. Złocistym napojem mogli więc raczyć się do woli, częstując przy okazji swoich zagranicznych kolegów.
Zwyczaj organizowania karczm gwareckich bardzo szybko trafił do śląskich kopalń węgla. Zwyczaje, którym wówczas hołdowano, przetrwały prawie w niczym niezmienione do dzisiejszych czasów.
III Ogólnopolskie Spotkanie Gwarków zorganizowali wspólnymi siłami: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.