Racjonalne gospodarowanie złożami kopalin było wiodącym tematem spotkania kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu z przedstawicielami zachodniopomorskich organów administracji geologicznej szczebla wojewódzkiego i powiatowego. Spotkanie odbyło się 9 grudnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego - poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.
Zastępca dyrektora OUG w Poznaniu Sylwester Janiów przedstawił prezentację dotyczącą opiniowania PZZ oraz koncesji i warunków jej wygaśnięcia. Ponadto omówiono najczęściej powtarzające się nieścisłości w tych dokumentach w odniesieniu do znowelizowanych przepisów prawa geologicznego i górniczego.
Poruszono również kwestie obowiązku zgłaszania organom nadzoru górniczego zamiaru wydobycia piasków i żwirów dla zaspokojenia potrzeb własnych osób fizycznych z nieruchomości będących ich własnością. Dyskutowano m.in. o potrzebie prowadzenia działań mających na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie problemu nielegalnej eksploatacji.
Omówiono dalsze kierunki współpracy w ramach sprawowanego nadzoru i kontroli w zakładach górniczych. Zwrócono uwagę na konieczność wzajemnego informowania się m.in. o naruszeniach przez przedsiębiorców warunków koncesji oraz o sposobie wykonywania obowiązków związanych z ochroną środowiska.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.