W zakładach w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu od grudnia uruchamia produkcję nowego nawozu azotowego z siarką i wapniem - poinformowała Grupa Azoty w poniedziałkowej informacji.
Grupa Azoty przekazała, że chodzi o nowy nawóz pod nazwą “eNpluS“. “Produkcja będzie odbywać się w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu“ - czytamy w komunikacie spółki. Grupa przypomniała, że wcześniej wprowadziła nawozy “megAN“ i “RSM OPTIMA“. Dodano, że to kolejny nawóz wprowadzony do oferty na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
Nowy nawóz ma zapewniać - jak podkreśliła Grupa - lepsze wchłaniania składników odżywczych i ich wykorzystywanie przy budowaniu plonu przez rośliny. “Dodatkowo obecność wapnia sprawia, że eNpluS jest jednym z najmniej zakwaszających glebę nawozów azotowych z siarką“ - dodała. Obecność siarki i wapnia ma wpłynąć - według firmy - na uzyskanie plonu o “bardzo dobrych parametrach“.
Grupa Azoty w pierwszym tygodniu listopada poinformowała, średnie ceny segmentu nawozów oferowane przez spółkę były niższe rdr o 7 proc. W ujęciu rocznym w III kwartale br. Grupa Azoty odnotowała spadek sprzedaży nawozów o 9 proc., w tym azotowych (o 6 proc. r/r) i wieloskładnikowych - o 18 proc. r/r, pomimo wzrostu sprzedaży nawozów specjalistycznych o 11 proc. r/r.
W ubiegłym miesiącu Grupa informowała o zakończeniu I etapu programu naprawczego i zoptymalizowaniu kosztów od końca marca do końca października br. na poziomie ok. 350 mln zł m.in. w obszarach nadzoru właścicielskiego wynagrodzeń, sponsoringu i PR. “Działania, które wdrożyliśmy od końca marca pozwoliły na osiągnięcie znaczących optymalizacji kosztowych i istotną poprawę wyników finansowych (..) podjęliśmy natychmiastowe, niezbędne działania restrukturyzacyjne, które zapewniły płynność finansową Grupy“ - wskazał wówczas prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.
Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji Grupy Azoty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.